Elbistan’a Deneyap Teknoloji Atölyesi müjdesi

Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, "Deneyap Türkiye" projesinin 4. fazı kapsamında 2, son faz kapsamında Elbistan’a Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulacağını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

‘Milli teknolojinin yıldızları Elbistan’da yetişecek’ diyen Kaymakam Demir, ilçede kurulacak Deneyap Atöylesi’nde 160 öğrenciye 3 yıl boyunca eğitim verileceğini dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı tarafından hayata geçirilen “Deneyap Türkiye” projesinin 4. fazı kapsamında 26 ilde daha Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulacak. 2022’de ilk faz kapsamında açılan atölyeler dahil olmak üzere toplam 42 ilde öğrencilere teknoloji eğitimleri verilecek. Bu çerçevede; Elbistan’a da ‘Deneyap Teknoloji Atölyesi’ kurulacak.

Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, Deneyap Teknoloji Atölyelerinin, gençlerin teknoloji alanında yetiştirilmesine yönelik önemli bir işlevi yerine getirdiğine dikkat çekti.

Sanayi ve Teknoloji ile Gençlik ve Spor bakanlıkları, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı olmak üzere dört paydaşın projeyi yürüttüğünü dile getiren Kaymakam Demir, “Milli teknoloji hamlesinde Elbistan’ın da yerini alacak olması bizi sevindirdi” dedi.

 Kaymakam Demir, şöyle devam etti:

“Gençlerin, geleceğin teknolojilerinde erken yaşlardan itibaren eğitilmesini amaçlayan Deneyap'larda yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti, robotik kodlama gibi teknoloji alanlarında erken yaşlardan itibaren eğitimler veriliyor. Şimdiye kadar 3 fazda farklı illerde yaklaşık 12 bin öğrenci Deneyap Atölyesi’ne, iki aşamalı bir sınav ile atölyelere öğrenci seçilecek. İlk aşamada öğrencilerimizin analitik düşünme, yorumlama, çözümleme kabiliyetlerini test ettiğimiz bir yazılı sınav yapılacak. Bu aşamayı geçen öğrenciler uygulama sınavına alınacak. Bu aşamayı da geçen öğrencilerimiz Deneyap'tada eğitim almaya hak kazanacak. Deneyap Tekonoloji Atölyemiz ise, Elbistan Gençlik Merkezi’nde eğitim verecek.”

Sınav sürecinin başladığını hatırlatan Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, “Sınav başvuru süreci başladı. 31 Mayıs'a kadar sınav başvuruları devam edecek. Haziran ayı içinde sınavlarımızı uygulanacak. Bu aşamayı geçen öğrencilere de eylülde uygulama sınavı yapılacak. Atölyede ortaokul ve lise düzeyinde 2 grupta eğitim yapılacak. Bu yıl 4'üncü ve 5'inci sınıfta olan öğrenciler ortaokul, 8'inci, 9'uncu ve lise hazırlık seviyesinde olan öğrenciler de lise grubu için başvuruda bulunabilecek. Elbistan’da kurulacak Deneyap’a, 100 ortaokul, 60 lise olmak üzere yaklaşık 160 öğrenci kabul edilecek” bilgilerini aktardı.

Şartları taşıyan tüm öğrencileri sınava başvurmaya davet eden Kaymakam Demir, “Deneyap Teknoloji Atölyesi’nde 3 yıllık tamamen ücretsiz eğitim imkanı sunulacak. Başvurulardan da ücret alınmayacak. Çocuklarımızın bu atölyede yetişecek olmaları ülkemizin geleceği açısından çok önemli. Çünkü bu çocuklarımız geleceğin bilim insanı, mucit ve araştırmacısı olacaklar. Çocuklarımızın kendi hayallerini ve tasarladıklarını üretime dönüştürerek anlatmalarının yolu açılacak” ifadelerini kullandı.

11 May 2022 - 18:15 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel