TOKİ konutlarında çalışmalar yeniden başlıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) Elbistan’da hayata geçirilen ve yüklenici firmanın konkordato ilan etmesiyle yaklaşık 1 ay önce duran çalışmalar, yeniden başlıyor.

Projede yer alan altyapı ve ince işleri yapan ekiplerin işbaşı yaptığı öğrenilirken; hafta içinden itibaren de diğer personellerin şantiye alanına geleceği belirtildi.

TOKİ’nin, Elbistan’a bağlı Karaelbistan Mahallesi’nde inşa ettiği 609 konutluk projedeki çalışmalar, yüklenici firmanın konkordato ilan etmesi sebebiyle nisan ayı başında durmuştu. 7’ye yakın taşeron firmanın da çalıştığı şantiyedeki yaklaşık 150 işçi bu gelişme üzerine iş bırakmak zorunda kalmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşımıştı. Projeden konut alan hak sahipleri de; gecikme yaşanacağı endişesine kapılmıştı.

Yaklaşık 1 aydır çivi çakılmayan projede, yüklenici firmanın tekrar işbaşı yaptığı bildirildi. Daha önceden çalışan ekiplerin şantiye alanına gelmeye başladığı öğrenildi. Projedeki çalışan sayısının önümüzdeki hafta içerisinden eski seviyeye ulaşması bekleniyor.

 

Konkordato nedir?

 

Konkordato; bir borçlunun ticari durumunun sarsılmış olmasıyla alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları ve mahkemece onaylanan anlaşma olarak adlandırılıyor. Şirketler ya da firmalar, borçlarını, vadesi geldiği hâlde ödeyemeyen veya vadesinde ödeyememe tehlikesi altında bulunan herhangi bir borçlu, vade verilmek veya tenzilat yapılmak suretiyle borçlarını ödeyebilmek veya muhtemel bir iflâstan kurtulmak için konkordato talep edebiliyor.

06 May 2022 - 16:48 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel