Elbistan, 2 yıl sonra kısıtlamasız ilk Ramazan Bayramı’na hazır

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle buruk geçirilen Ramazan Bayramı, 2 yıl aradan sonra ilk kez yasaksız şekilde kutlanacak.

Rahmet, bereket ve mağfiretle özdeşleştiği için ’11 ayın sultanı’ olarak adlandırılan ramazanın ardından bayrama kavuşmanın sevincini yaşanırken, vatandaşlar da bayramın tadını doyasıya çıkarmak için telaş içine girdi.

2019 yılı Kasım ayında Çin’in Wuhan kentinden başlayan Covid-19 salgını yeni yılın mart ayından itibaren tüm yaşamımızı etkiledi. Salgını kapsamında alınan tedbirler ve uygulamaya konulan kısıtlamalar, birçok alanda hayatı yeniden şekillendirirken, şenlik havasında geçen bayramları da değiştirdi. Pandemi, bayram namazı ve kutlamaları ile asırlardır uygulanan aile büyüklerini ziyaret etme ve el öpme, misafir karşılama ve ikramda bulunma, bayramlık kıyafet giyinme, çocuklara şeker ve harçlık verme gibi birçok geleneği sekteye uğrattı.

2 yıl üst üste Ramazan Bayramı, bayram namazının kılınmadığı ve asırlık geleneklerin uygulanmadığı dönemler olarak geride kaldı. Herkesin kendi evinde çekirdek ailesiyle geçirdiği bayramda, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bayramların olmazsa olmazı ziyaretler ve el öpme adeti de yapılamadı. Bayramın burukluğunu en çok da çocuklar ve yaşlılar yaşadı. En güzel kıyafetlerini giymek için heyecanla bayramı bekleyen çocuklar, şeker ve harçlık toplayamadı. Çocuklarının ve torunlarının gelmesini dört gözle bekleyen ve kalabalık bayram sofralarının mimarı olan yaşlılar ise hayatlarında ilk kez böyle bir bayrama tanıklık etti.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının geride kalması gündelik hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen maskenin bile yaşamımızdan çıkmasıyla; tüm Türkiye’de olduğu gibi Elbistan’da da vatandaşları bayram telaşı sardı. Vatandaşlar, bayram alışverişi için çarşıya akın etti. Kesesine ve bütçesine göre bayram alışverişi yaparken, şeker ve kolonya bu bayramın olmazsa olmazı haline geldi. Bazı vatandaşlar, günler öncesinden verdikleri tatlıyı almak için pastaneleri doldururken bazıları da çocuklarına uygun bayramlık kıyafet bulma telaşına düştü. Mağazalar, bilindik görüntülere sahne oldu.

 

Kaymakam Demir, tüm Elbistanlıların bayramını kutladı

 

Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, 2 Mayıs Pazartesi günü idrak edilecek Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, kısıtlamaların olmadığını hatırlatarak, “Artık bu bayram bir arada olma zamanı” dedi.

Tüm Elbistanlıların bayramını kutlayan Kaymakam Demir, bayramların hayatımızdaki önemine dikkat çekerek, “Milletimizin yaşamında bayramların çok müstesna bir yeri vardır. Bayramlar, insani ve toplum olarak bütün güzelliklerin birlikte yaşandığı, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının, sevgi ve saygının güzel örneklerinin sergilendiği günlerdir. Tabii ki bayramları bayram yapmak istiyorsak, annelerimiz, babalarımız, akrabalarımız ve dostlarımızın yanı sıra yetimleri, öksüzleri, hastaları, gazileri, şehit yakınlarını ve şehit çocuklarını ziyaret etmeyi lütfen unutmayalım. Onların yanında olduğumuzu, sevinç, kederler ve sıkıntıları paylaşmaya hazır olduğumuzu gösterelim.

Şehrimizde Ramazan Bayramının huzur içerisinde geçmesi için tüm tedbirler alınmıştır. Pandemi nedeniyle ertelemek zorunda kaldığımız bayramlaşma programımız da bu yıl inşallah gerçekleştireceğiz. Tarih ve saatiyle ilgili bilgiyi sosyal medya hesabımızdan ve web sitemiz aracılığı ile duyuracağız.

Gönül birliğimizin her daim baki olması dileğiyle tüm Elbistanlı hemşerilerimin Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, bu bayramın tüm insanlığa sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

  

29 Nis 2022 - 17:31 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel