Yeni ünite yapımına, ‘Elinizi yakamızdan çekin’ diye karşı çıktılar

Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nde mevcut ünitelere ek olarak kurulması planlanan 5.ve 6.ünitelerle ilgili halkın katılımı toplantısında projeye net bir dille karşı çıkan vatandaşlar ve çevreciler, “Ölüm değil yaşam istiyoruz; elinizi yakamızdan çekin” cümleleri ile tepki gösterdiler.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Çelikler Holding bünyesindeki Afşin- Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin işlettiği A Termik Santrali’ne 2 yeni ek ünite yapılmasıyla ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca halkın katılımı toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, CHP Elbistan İlçe Başkanı Tayfun Barış Arslan, DEVA Partisi Elbistan İlçe Başkanı Muhammed Şahin, Afşin Belediye Başkanı Yardımcısı Abbas Burak Binboğa, Muhtarlar Derneği başkanı Hayri Kale, TEMA Vakfı Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdurrahman Akbolat, TEMA Vakfı Elbistan Temsilcisi Fatma Doğuç, TEMA Vakfı Afşin İlçe Temsilcisi Rıfat Köş ile birçok çevre örgütünün temsilcileri, gönüllü çevreciler ve bölge halkı katıldı.

Toplantı, ÇED dosyasını hazırlayan firma mühendislerinin sunumuyla başladı. Firma mühendisler, planlanan 2 yeni ünitenin teknik detaylarına ilişkin bilgi verdi.

Daha sonra katılımcıların görüşleri alındı. Katılımcılar, projenin hayata geçmesi halinde bölgenin ekosistemine ve insan yaşamına büyük boyutlarda zarar vereceğini dile getiren katılımcılar, sağlık, tarım, su gibi değerlerin de kaybolacağının altını çizdiler.

Katılımcılar, ‘topraklarımızı ekip sulamak istiyoruz’, ‘termik santral istemiyoruz’, ‘kömüre yeter artık’, ‘Elbistan ovasını yok etmeyin’, ‘rantı değil sağlığımızı koruyun’, ‘zehirli havadan bağlarımız kurudu’ gibi pankartlarla, termik santrallerin doğaya verdiği zararlara dikkat çektiler.

TEMA Vakfı Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdurrahman Akbolat, “Bu termik santral yapıldığı zaman Afşin ve Elbistan’da ekilebilir tarım alanı her yıl geriye gitmiş. Bunun sebebi, kül ve suyun çok derinlere gitmesi. Dünyaya yenilenebilir enerjiye giderken bakanlığın bunda ısrar etmesine anlam veremiyoruz. Eğer bu projelerde ısrar edecekse bakanlık ‘iklim değişikliği’ ibaresinin adından kaldırılması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Avukat Bilal Doğan ise, kömürün içerisinde radon ve uranyum bulunduğunun ispatlandığını vurgulayarak, “Bir şey insan sağlığına zarar veriyorsa, içinde radyasyon varsa bunun milliliği söz konusu olamaz. Kesinlikle buna sığınılamaz. ÇED dosyasında radyasyonla ilgili bir tedbirden bahsedilmiyor. Bize reva görülen bu olamaz. Biz yatırıma ve enerjiye karşı değiliz. İnsan ve çevre sağlığı ön planda tutularak bu yatırımlar yapılmalı. Bundan vazgeçilmeli ve daha yenilenebilir enerjilere yönlendirilmelidir” açıklamasını yaptı.

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan ise, ÇED dosyasının tarafsız şekilde hazırlanmadığını ve bilim dışı olduğunu savundu.

Greenpeace Türkiye Bölge Sorumlusu Onur Akgül, “2018 senesinde yaptırdığımız analiz sonucunda A ve B Santrali, 1984’ten 2018’e kadar toplam 17 bin insanın erken ölümüne neden oldu.

Dünyanın en kirli santralleri arasında gösterilen bu projeye, 2 ünite daha eklenmesi bizi dehşete düşürüyor. Sadece bu 2 ünite, 1900 erken ölüme neden olacak. Afşin’de kara kar yağar. Güzel doğayı mahvediyor. Senede 960 kg cıva yöreye dağılacak. Sağlıklı yaşam alanlarını ortadan kaldıran bir projeden bahsediyoruz. Bunun vebalini taşıyamazsınız” açıklamasını yaptı.

Temiz Hava Hakkı Platformu’ndan Halk Sağlığı Profesörü Ali Osman Karababa ise, santralin sağlık etkisi üzerine olan etkisini, “Termik santraller, hava kalitesini bozan en önemli endüstriyel tesislerin başında geliyor. Santral kurulduktan 5 yıl sonra yani 1989’da Ankara Onkoloji Hastanesi’ne giden kanser hastası sayısı 11’den kanser sayısı 59’a çıkmış” dedi.

Gönüllü çevreci Hamdi Güllü de, son ağaç kesildiğinde paranın yenmeyecek bir şey olduğunu hatırlattı.

Güllü: “Buradaki santralin metal ve ekonomik ömrü doldu. Biz, burası kapatılsın derken siz yeni ünite yapmak istiyorsunuz. A Termik Santrali görevini tamamlamıştır. Bu santral yıkılmalıdır. Yenilenebilir enerjiler var” diye konuştu.

Bir diğer gönüllü çevreci Mehmet Kaya da, kömürlü santrallere kökten karşı olduklarını dile getirdi.

Kaya, “Barajlar yapılsın, topraklar sulansın. Güneş enerjisi yapılsın. Santralin içinde 4 parmak kül var. Bunun neresinde sağlık. 40 yıllık kamyona bakım yapıp çalıştıracağım diyorlar. Bu kamyon çalışmaz; yolda kalır” görüşünü sundu.

Bir bölge sakini vatandaş da, “Bu pisliğin ve kokunun içinde yaşayamazsınız. Atık su değil çamur akıyor. Biz sizden hiçbir şey istemiyoruz. Bizim yakamızdan düşün” dedi.

Muhtarlar Derneği Başkanı Hayri Kale de, yer altı su seviyesinin düşüşüne dikkat çekti. Kale, “Bizi susuz koydunuz, kanser ettiniz. Elinizi yakamızdan çekin” diyerek tepkisini dile getirdi.

Toplantı sonucunda katılımcılar, hep bir ağızdan ‘Termik santral istemiyoruz’ diyerek salondan ayrıldı.

28 Nis 2022 - 13:54 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel