Ters laleleri koparmanın cezası 109 bin lira oldu

Elbistan, Ekinözü, Afşin ile Nurhak ilçelerinde yetişen ve halk arasında ‘ağlayan gelin’ olarak bilinen ters laleleri koparmanın cezası, 109 bin 593 TL oldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de koruma altında bulunan bitki türlerinden biri olan ters laleler, havaların ısınmasıyla birlikte Elbistan, Ekinözü, Afşin ve Nurhak ilçelerinin yüksek rakımlı arazilerinde boy göstermeye başladı. Zor ve çetin geçen kış mevsiminin sona erdiğinin habercisi olarak çiçek açan ters laleler, görsel şölen sunuyor. Ağlayan gelin olarak adlandırılan eşsiz güzellik sunan ters laleler doyumsuz bir görüntü oluşturuyor.

Çok sayıda doğasever, ağlayan gelinlerin oluşturduğu kartpostallık görüntülere şahitlik etmek için bölgeye geliyor. Nesli tehdit, tehlike altında olan veya nadir bulunan soğanlı bitki türlerinden biri olan ters lalenin koparılması, soğanlarının çıkarılması, taşınması ve satılması kesinlikle yasak. Endemik bitki türleri arasında yer alan ters laleleri koparanlara ise 'biyolojik çeşitliliği tahrip etme' suçundan 109 bin 593 lira para cezası uygulanıyor.

 

26 Nis 2022 - 16:56 - Güncel