TEMA Temsilcisi Doğuç: “Yeni üniteler, yaşamımızı elimizden alacak”

TEMA Vakfı Elbistan Temsilcisi Fatma Doğuç, Çelikler Holding bünyesindeki Afşin-Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin işlettiği A Termik Santrali’ne 2 yeni ek ünite yapılmasına karşı olduklarını bildirdi.

Tüm vatandaşları, bu konuda düzenlenecek halkın katılımı toplantısına katılmaya davet eden Doğuç, “Yeni üniteler, insanımızın üstüne yağacak zehri artırmaktan başka bir amaca hizmet etmeyecek ve yaşamımızı elimizden alacak” dedi.

İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IQAir tarafından yıllık yayımlanan rapora göre Türkiye dünyanın en kirli havasına sahip 6.şehrinin Elbistan olduğunu anımsatan TEMA Vakfı Elbistan Temsilcisi Fatma Doğuç, insan sağlığını tehdit eden bu sorunun ana kaynaklarından birinin de termik santraller olduğuna vurgu yaptı.

TEMA Vakfı olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin ve fosil yakıtları bir an önce yaşamımızdan çıkarmanın mücadelesini verdiklerini anlatan Fatma Doğuç, “Geleceğimizi kurtarmak istiyorsak, termiğe ve kömüre dur demeliyiz” ifadesini kullandı.

Elbistan- Afşin bölgesinde biri özel sektör ve biri de kamuya ait termik santral bulunduğunu hatırlatan TEMA Vakfı Elbistan Temsilcisi Fatma Doğuç, “Afşin-Elbistan A Termik Santrali, yıllarca filtresiz çalıştırılarak adeta bölgeye ölüm yağdırdı. Daha sonra özelleştirilen santral, adeta ölüm kusmaya devam etti. Hem de bunu, tüm uyarılara kulak tıkayarak ve pervasızca yaptılar. Her platformda bunu dile getirmemize rağmen bir arpa boyu yol kat edemedik. Şimdi ise 4 bacayla zehirledikleri yetmez gibi, 2 ünite daha eklemek istiyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Yağan kül yetiyor. Fazlasını istemiyoruz. Ölümler çoğalacak, yer altı suyumuz tükenecek, topraklarımız kirlenecek. O yüzden yüz binlerce insanın geleceğini ilgilendiren bu konuda düzenlenecek toplantıya tüm halkımızı davet ediyoruz.

Halkın katılımı toplantısı, 27 Nisan 2022 Çarşamba günü Afşin Belediye Düğün Salonunda saat 14.00’te yapılacak. Yaşamı korumak ve sesimizin gür çıkması için toplumun tüm kesimlerinden destek bekliyoruz” dedi.

 

 

25 Nis 2022 - 16:40 - Güncel