ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
2,1275
EURO
2,8555
IMKB
82.094
ALTIN
591,84
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Kayseri16/35 ºC
Malatya17/32 ºC
Kmaraş16/37 ºC
Sivas14/33 ºC
Adıyaman19/41 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06.05.2011 04:45

Yıldız’da Hafıza Teknikleri Anlatıldı

KAYNARCA- Özel Elbistan Yıldız İlköğretim Okulu’nda “Hafıza Teknikleri” konulu bir konferans düzenlendi.

Etkili Hafıza Yöntemleri ve NLP Uzmanı Mehmet Hakkı Yıldız'ın konuşmacı olarak katıldığı konferans, öğrencilerin beğenisini topladı.

Yıldız, konuşmasında beynin düşünme, işitme, görme, öğrenme kavrama ve akılda tutma gibi bütün faaliyetleri gerçekleştiren olağan üstü komuta merkezi olduğunu belirterek, zekânın beyin büyüklüğüyle ilgili olmadığını, öğrendiklerimizi anlayarak ve kelime dağarcığımızı geliştirerek bilgi birikimimizi geliştirerek zekâmızı üst seviyelere taşıyabileceğimizi söyledi.

Beynin sağ ve sol olmak üzere iki yarım küreye ayrıldığını belirten Yıldız, bu iki yarım küreyi dengeli kullanmaya hafıza teknikleri denildiğini belirterek; “Okuduğumuz bir metin üzerine çeşitli hayalci bağ oluşturularak okunan yazı akılda daha kalıcı olur” dedi.

Beyinde 100 milyar civarında nöron adıyla bilinen sinir hücresi bulunduğunu belirten Yıldız, kişinin aşırı üzülmesinin bu hücrelere ciddi zararlar verdiğini bununda zamanla kişide unutkanlığa yol açtığını söyledi.

Hafızayı güçlü tutabilmek adına çok kitap okuma, dengeli beslenme, etkin dinleme metotlarının uygulanmasını belirten Yıldız, daha iyi anlamak içinde sorular sorulması önerilerinde bulundu.

Konferans sonunda konuşan okul müdürü Nurullah Çelebi Köker ise şunları söyledi: “Öğrencilerimizin en büyük sorunlarından bir tanesi olan çabuk unutmak konusunda bilinçlendirmek için bu konferansı düzenledik. Konuşmacımız konusunda uzman, ülkemizin ve ilçemizin birçok okullarında bu tarz konferans vermiştir. Konferansı biz iki seans olarak düzenledik. Birinci seansımız 2-3-4-5. sınıflara yönelik. İkinci seansımın ise 6-7-8. sınıflara yönelik. Özellikle SBS ye girecek olan 7. ve 8. sınıf öğrencilerinize daha faydalı olacağı kanaatindeyim. 2. sınıf öğrencilerimiz 3 dakikada 20 İngilizce ve Türkçe kelimeleri öğrendiler” dedi.

Konferans sonrası öğrenciler, memnuniyetlerini ifade ederek, okul yönetimine ve Mehmet Hakkı Yıldız’a teşekkür ettikler.

 

 

Bu haber toplam 1166 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
YAZARLAR
Ökkeş SAATÇI
Hikmet AKSOY
Vedat Sezer
Doğan Soydan
EZGİ PER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANELER
Anket
Gazetelerin birleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
POSTA LİSTESİ