• BIST 97.098
 • Altın 259,243
 • Dolar 5,7330
 • Euro 6,4543
 • Kmaraş 22 °C
 • Malatya 20 °C
 • Kayseri 11 °C
 • Sivas 11 °C
 • Adıyaman 21 °C
 • Arpa tarlasındaki yangın için seferber oldular
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı
 • Anız yakana, dekar başı 60 TL ceza kesilecek
 • Arpa tarlasındaki yangın için seferber oldular
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı
 • Anız yakana, dekar başı 60 TL ceza kesilecek

Yeniden ısıtılan ÇED Dosyası’nda son dönemeç

Yeniden ısıtılan ÇED Dosyası’nda son dönemeç
Yeniden ısıtılan ÇED Dosyası’nda son dönemeç

Anadolu Enerji Üretim A.Ş. tarafından Elbistan’a bağlı Büyükyapalak, Küçükyapalak, Çatova ve Eldelek mahallesi sınırlarında kurulması planlanan Elbistan Enerji Santrali’yle ilgili yeniden hazırlanan ÇED Dosyası için İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapılacak.

Elbistan’a bağlı Akbayır Mahallesi’nde Diler Holding’in kurmayı planladığı termik santral projesine ait ÇED Raporu’nun yürütmesinin durdurulması kararının sevinci kısa sürdü. Bölgede hayata geçirmek istediği termik santral ve kömür ocağı projesi için sunduğu ÇED Dosyası, 1 yıllığına durdurulan Anadolu Enerji Üretim A.Ş., kendisine tanınan sürede mevcut ÇED Dosyası’nı yeniden ısıtıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. Anadolu Enerji’nin, müşavir firmaya hazırlattığı ÇED Dosyası ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde 22 Temmuz 2019’da İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapılacak.

Merkezi İzmir’de bulunan Anadolu Enerji Üretim A.Ş.’nin Elbistan’a bağlı Çatova, Küçükyapalak, Eldelek ve Büyükyapalak Mahalleleri sınırları içerisinde kurmayı planladığı 500 MW kurulu güce sahip olacak termik santralin, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci, geçtiğimiz ocak ayında 1 yıllığına durdurulmuştu. Firmaya, ÇED dosyasındaki eksiklikleri gidermesi için 1 yıllık süre tanınmıştı. Hazırlanan ÇED raporu, başta bölge halkı olmak üzere çevre ve doğa örgütlerinin itirazları ile karşılanmıştı. Bölgede yaşayan vatandaşlar, topraklarının sonsuza kadar yok olacağını belirterek, ‘mezarlarımızı bile sırtımıza alıp gitmemizi istiyorsunuz, biz ise yaşamak istiyoruz” şeklinde tepki göstermişlerdi.

 

İklime ve hava kalitesine zararı minimum olacak!

 

İDK Toplantısında masaya yatırılacak ÇED Dosyası’nda, santralin, bölgenin kalkınma potansiyelini ortaya çıkaracağı, yatırımın yapılacağı yörede ciddi istihdam ve gelişme sağlanacağı belirtildi. Raporda, söz konusu enerji projesinin, çevresel etkilerinin hesaplanması için yapılan çalışmada elde edilen sayısal değerlerin, yerel veya bölgesel iklim üzerinde önemli ve anlamlı etkisinin olması beklenmediği savunuldu. Raporda, Diler Holding’in santral projesinin hayata geçmesi ve her iki santralinde tam kapasite çalışması durumunda bile Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ndeki sınır değerlerin aşılmayacağı iddia edildi. Toprak açısından ise önemli bir zararın oluşmayacağı iddia edildi. Bu amaçla hazırlanan potansiyel çevre etkisi matrisinde, şu ifadelere yer verildi:

“Mevcut hava kalitesine katkı söz konusu ancak bu katkı değerleri, modelleme sonucu bulunan tahmini değerlere göre Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ndeki limitlerinin altında olacaktır. Ayrıca BGD, DeNOx, ESF gibi IPPC’de de belirtilen en iyi yakma ve arıtma teknikleri kullanılacağından baca gazı emisyon değerleri minimum seviyeye indirilmiş olunacaktır.”

 

Tek katkı, ekonomiye

 

Küçükyapalak ile Büyükyapalak Mahalleleri arasına kurulması planlanan tek üniteli termik santralin, daha yüksek teknolojiye sahip olan akışkan yataklı yakma teknolojisine sahip santral olacağı belirtilirken, kömür sahası ise, Alembey, Çatova, Akören, Eldelek, Küçükyapalak ve Büyükyapalak Mahallelerindeki büyük çoğunluğu şahıs ve hazine arazilerinin yer aldığı alanı kapsayacak. Planlanan 500 MW güçteki Elbistan Enerji Santrali Entegre Projesindeki elektrik üretimi, akışkan yatakta yakma teknolojisine sahip olacak. Ekonomik ömrü 30 yıl olarak belirlenen santral inşaatının 40 ayda tamamlanması planlanıyor. Elbistan Enerji Santralinin yıllık yaklaşık 3.5 GW/h elektrik enerjisi üretmesi planlanıyor. 2 milyar 700 milyon lira proje maliyeti olan santralin yapım sürecinde yaklaşık bin 500, işletme sürecinde ise 500 işçinin çalışacağı ifade ediliyor.  Çalışacak vasıfsız personel ile daimi personellerin istihdamı, mümkün olduğunca yöredeki insanlar içinden gerçekleştirilecek. 

 

Bölge halkının yüzde 53’ü santral istemiyor

 

ÇED Dosyası’nda söz konusu yatırımın ‘çevreci ve doğa dostu’ teknolojilere sahip olacağı belirtilse de, kısa ve uzun vadede birçok olumsuzluğa yol açacağı, bölge halkıyla yapılan anketlerde de bir kez daha ortaya çıktı.

Elbistan Enerji Santrali yatırımı öncesinde bölge halkının görüşünü öğrenmek için yaptırılan ankette ‘santral istemiyoruz’ yanıtları, ‘santrale evet’ diyenlerden yüzde 15 daha fazla oldu. Santral yatırımını, teknoloji ve istihdam artışı, ekonomik katkı olarak ön planda tutmaya çalışan Anadolu Enerji A.Ş., projenin gerçekleşmesine bağlı olarak projenin sosyal etkilerini ortaya koymak amacıyla ÇED dosyasını hazırlayan firmaya Sosyal Etki Değerlendirme çalışması yaptırdı. Sosyal Etki Değerlendirme çalışması kapsamında saha çalışması gerçekleştirildi. Yüz yüze görüşmeler yoluyla yapılan hane halkı görüşmelerinde; proje etki alanı içinde görüşülen kişilerde, kendi yaşadıkları yörede Elbistan Enerji Santrali Projesinin yapılmasını destekleyenlerin oranı yüzde 41’de kaldı. Projeyi desteklemeyenlerin oranı ise, yüzde 53 olarak belirlendi. Görüşülenlerin yüzde 2’si projenin yapılması konusunda herhangi bir fikrinin olmadığını belirtirken, yüzde 4’ü de koşullu destek verdi. Görüşülen kişilerin yüzde 49,7’si projenin herhangi bir olumlu etkisinin olmayacağını düşünmekte iken, yüzde 38,7’si de iş olanakları doğuracağını belirtti. Projenin çevre üzerinde olumsuz etkilerinin olacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 52 olarak belirlendi. Ayrıca insan sağlığına zarar vereceği yönünde yöre halkında tedirginlik söz konusu olduğu da kayıtlara geçti.

 

Vatandaşı ikna etmek gerekiyor!

 

Firma, kendi yaptırdığı anketten, “Dolayısıyla yöre halkının çevre kirliliği ve insan sağlığı hakkındaki endişelerini göz önüne alırsak projenin çevre kirliliğini önleyecek uygulamalarının yöre halkıyla paylaşılması önemlidir. Aynı zamanda çevre yatırımlarının yöre halkı ile paylaşılması proje hakkındaki endişeleri ortadan kaldırmada etkin rol oynayacağı gayet açıktır. Nitekim yüzde 49,7’si projenin herhangi bir yararı olmayacağını düşünmektedir ve bu nedenle gerçekleştirilecek yatırımlardan haberdar edilmeleri bu düşüncelerinin değişmesinde etkili olacaktır” sonucuna ulaştı.

Projenin etki alanı içerisinde kalan Büyükyapalak, Küçükyapalak, Akören, Eldelek ve Çatova’da yapılan sosyal araştırma sonucunda Küçükyapalak Mahallesi’nde görüşülen hanelerin hiçbiri projenin yapılmasını desteklemezken, Büyükyapalak Mahallesi’nde halkın yüzde 81’i projeyi desteklediği sonucu ortaya çıktı. Eldelek ve Akören mahallelerinde desteklemeyenlerin oranı yüzde 50’nin üzerindeyken, Çatova’da projeyi destekleyen ve desteklemeyenlerin oranı birbirine çok yakın olarak gerçekleşti.

site-008.jpgek1.jpgek2.jpg

 

Bu haber toplam 534 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim