• BIST 94.552
 • Altın 192,939
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • Kmaraş 22 °C
 • Malatya 19 °C
 • Kayseri 15 °C
 • Sivas 13 °C
 • Adıyaman 22 °C
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistan, şehidini uğurladı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistan, şehidini uğurladı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek

Ünal, muhtarların sorunlarını dinledi

Ünal, muhtarların sorunlarını dinledi
KAYNARCA- AK Parti Kahramanmaraş milletvekili adayı Mahir Ünal,

Elbistan, Ekinözü ve Nurhak ilçesindeki belde belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, mahalle, belde ve köy muhtarları ile Kervansaray restoranda bir araya geldi.

‘Yapmış olduğumuz bu çalışmalar bizim için ısınma turudur’ diyen Ünal, muhtarların sorunlarını ve isteklerini dinledi.

Kervansaray restoranda Salih Polat’ın ev sahipliği yaptığı yemek davetine AK Parti Kahramanmaraş milletvekili adayı Mahir Ünal, Elbistan Belediye Başkanı Av. Durmuş Küçük, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca, İl Genel Meclis Üyeleri, belde belediye başkanları, merkez, belde ve köy muhtarları katıldı.

MUHTARLAR BU ÜLKENİN SİNİR UÇLARIDIR

Ünal burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “3 Mayıs 2011 günü yoğun bir programımız vardı. Göksun’dan araçla Ankara’ya gittik. Bir televizyon programına katıldık. Programın bitmesiyle hiç durmadan Elbistan’a geldik. Tabi biz bu yoğun programı bir zorluk olarak görmüyoruz. Çünkü biz buna alışkınız. Sayın Başbakana ayak uydurmaya çalışırken has bel kader zaman içerisinde yüksek performansta çalışmak normal hale geldi. Kaldı ki ben daha seçim çalışmalarının başladığını düşünmüyorum. Şuanda yapılan bu çalışmaları ısınma turu olarak görüyorum.

19 Nisan’da Kahramanmaraş’a, 22 Nisan’da Elbistan’a geldik. Geldiğim günden beri ısrarla bir şeyin altını çiziyorum. Ortak noktalarımızın altını çiziyorum. Ortak noktamız neler? Öncelikle Kahramanmaraş, Elbistan, Nurhak, Ekinözü ve yaşadığımız coğrafyadır. Teneffüs ettiğimiz hava ve birimiz sokakta yürürken ayağına taş değse, aslında o taş aynı sokakta yürüdüğümüz için her birimizin ayağına değmiş gibi hissettiğimiz bir sürü ortak yönümüz var.

Biz siyaset yapmıyoruz. Siyaset kurumunu her bir insanımızın sorununu çözmek için çalıştırıyoruz. Çünkü siyaset kurumu, sorun çözme kurumudur. Her ne kadar geçmişte bu unutulduysa da, siyaset kurumu sorun çözme kurumundan çıktıysa da hamdolsun siyaset kurumu aracılığıyla her biriniz siyaset kurumunu ve siyaseti bir şekilde sorunlarınızın çözüm aracı olarak görmeniz gerekiyor. O yüzden hangi siyasi görüşten olduğumuzdan ziyade bu ülkenin, bu toprağın, bu insanların sorunlarını çözmek için uğraşmamız gerekiyor.

Gittiğim beldelerde, ilçelerde insanımıza baktığımda bir şeyi daha çok doğru yaptığımızı anlıyorum. Bizim için her bir vatandaşımız birinci sınıftır. Çünkü hangi etnik gruptan olursa olsun, hangi inanç grubundan olursa olsun, neye inanırsa inansın, nasıl düşünürse düşünsün öncelikle benim kardeşimdir. Çünkü benimle aynı gök kubbenin altında aynı havayı teneffüs etmektedir ve bir insandır. Biz hep ne diyoruz? Yaratılmışı yaratandan ötürü severiz diyoruz. Dolayısıyla eşrefi mahlûk olan insanın ihtiyaçlarını karşılamak bizim siyaset kurumu olarak asli görevimiz ve birinci önceliğimizdir. Suyu, yolu, okul ve bütün ihtiyaçları karşılamak bizim birinci önceliğimizdir. 8,5 yıl içerisinde de geliştirdiğimiz projelerle, KÖYDES’le, BELDES’le bunu büyük oranda gerçekleştirdik. Eksiklerimiz yok mu tabi ki eksikliklerimiz var. Her yerde aynı şeyi söylüyorum. 80 yıllık cumhuriyetimizin sorunlarının tamamını 8 yılda çözmemiz mümkün değil. Ama planlamamız mümkün.

8,5 yılda Türkiye istikrara kavuştu. Türkiye’nin artık bir istikamete ihtiyacı vardı. Türkiye’nin artık bir istikameti var. Devlette devamlılık esas olduğu için AK Parti olsun veya olmasın bundan sonra artık hiç kimse 2023 hedeflerinin altına düşemez. AK Parti’nin koyduğu çıtanın altına hiçbir siyasetçi o çıtanın altına indiremez. Dolayısıyla biz 8,5 yıl içerisinde istikrarı ve güveni sağladıktan sonra Türkiye’nin önüne 12 yıllık bir vizyon koyduk. Biz olalım veya olmayalım bu vizyon artık Türkiye yoluna girmiştir. Bu vizyon gerçekleşecektir. Çünkü artık bu millet uyandı. Bu millet kimin iş yapıp yapmadığının ayrımında. Artık bu millet ne aldanan, ne aldatan olunmaması gerektiğini boş vaatlerle, boş sözlerle, siyaset yapılmayacağını 8,5 yıl içerisinde gerçekten istendiği zaman sorunların nasıl çözülebileceğini gördü. Bu nedenle herkes artık bu çıtanın üstüne çıkmak zorundadır. Biz her zaman bu milletin iradesine saygı duyduk. Bu millet ariftir. Bu milletin feraseti vardır. Bu millet doğruyu yanlıştan ayırır.

Özellikle ben muhtarlarımı çok önemsiyorum. Neden çünkü muhtarlarımız bu toplumun sinir uçlarıdır. Muhtarlarımız adeta bir bedenin kılcal damarlarıdır. Kılcal damarlar olmadığı zaman damar tıkanıklığından gidersiniz. Bu nedenle muhtarlarımızla yakın çalışmak demek vatandaşlarımızın sorunlarını yakından bilmek demek ve çözmek demek. O yüzden hem il genel meclis üyelerimizle, hem muhtarlarımızla çok yakın çalışacağız. Birebir sorunlarını dinleyeceğiz. Şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonrada biz bu çalışmayı bu geleneği devam ettireceğiz. Sorunları hemen anında yerinde çözmeye gayret göstereceğiz. Çözebildiğimizi acil hemen çözeceğiz. Dün beni aradılar bir ambulans helikopter sıkıntısı vardı. Hemen aradık ambulans helikopter geldi. Az önce bir vatandaşımız geldi. 3 gündür cenazesi İran’ın başkenti Tahran’da imiş. Dışişleri Bakanlığımızı aradık. Dışişleri Bakanlığımızın Özel Kalemi Ali Sarıkaya ile görüştüm, Kahire’de imiş, ismi verirseniz hemen konuyla ilgilenebilirim dedi. Bugün yada yarın o vatandaşımızın da cenazesi İran’dan getirilecektir. Çözebildiklerimizi hemen hızlı bir şekilde çözeceğiz. Çağlayancerit’te bir vatandaşımız sağlık ocağı ve hastane ile ilgili sorunumuz var dedi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarımızı aradık. Telefonun sesini dışarı verdim ve kendileri dertlerini sıkıntılarını anlattılar. Çözebildiklerimizi anında, diğerlerini oturup konuşup planlayarak yapacağız. Yapabileceklerimizi yaparak, yapamayacaklarımızı da arkadaş hakkını helal et biz bunu yapamıyoruz ki diyerek, kimsede beklenti oluşturmadan, kimsenin herhangi bir şekilde hayalleri ile duyguları ile oynamadan yapabileceklerimizi yapacağız. Yapamayacaklarımız içinde diyeceğiz ki biz bu konuda kaynak yok, ama inşallah şu süreçte, şu planlamada yapabiliriz diyeceğiz. Benim bu süreçte en büyük korkumu sizlere söyleyeyim. Ben şöyle düşünüyorum. Her vatandaş bize oyunu verdiğinde bize vekaletini emanetini veriyor. Bu vekaleti ve emaneti aldığınız zaman bunun bir sorumluluğu var. Bunun bir vebali var. O vekaletini ve emanetini vermiş vatandaşım yarın derse ki bana ‘Allah senin belanı versin, keşke sana vekaletimi vermeseydim’ der ise benim hem dünyam hem ahretim ziyan olur. Benim dolayısıyla en büyük korkum budur. Bu konuda da önümüzdeki dönemde insan olmamızdan kaynaklanan hatalarımız kusurlarımız olabilir. O yüzden sizden bu konuda hoşgörü bekliyorum. Bir sıkıntınız olduğunda gelin yüz yüze oturalım, konuşalım çözebileceğimize inanıyorum. Çözemez isek helalleşir yolumuza devam ederiz. Ama en önemlisi bizim yapabileceklerimizi yapmamız, yapamayacaklarımız konusunda da çalışmaya devam etmemizdir. Çünkü gayret bizdendir. Tevfik Allah’tandır. Biz böyle iman ediyoruz” dedi.

Ünal, “Ben size şunu söylüyorum. Her birinizin sorunu, sıkıntısı, suyu, yolu, kanalı, sulaması, okulu, dersliği bunlar bizim boynumuzun borcu. Belli kaynaklar etrafında belli bir planlamayla bunların doğru bir iş takibiyle tabi ki çözülmesi söz konusu. Artık İl Özel İdaresi kanunun değişmesiyle bu işler çok kolaylaştı. Bu kanun yaklaşık 2 yıl önce değişti” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Özsoy’da muhtarlara verdiği bilgide; “1989-1994 yılları arasında Kahramanmaraş merkezde il genel meclisi üyesiydim. O günlerle şimdiki zamanı kıyasladığımız zaman arada çok büyük farklar var. Köylerimizin içme suyu, yol gibi sorunlarını biz hazırlar Köy Hizmetleri’ne gönderirdik, Köy Hizmetleri Adana Bölge Müdürlüğü’ne, Adana’da Ankara’ya gönderirdi. Ankara’da siyaseten güçlü olan köyler programı değiştirir, Ankara’dan gelen programa baktığımızda bizim hazırladığımız, muhtarlarımızın istediği programın olmadığını görürdük. Bunlar en az 5 imzadan geçerdi. Ayrıca 20 köyün programı giderse 2 köyün programı giderdi. Bir köyümüze greyder almak istediğimiz zaman ya ‘mazot yok’ derlerdi, ya greyderin lastiği olmazdı, ya da araç olmazdı. Şimdiki zamana gelirsek, şu anda İl Özel İdaresi’nin 58 milyon TL bütçesi var. AK Parti’den sonra araç sıkıntımız, yakıt sıkıntımız kalmadı. İçinizden herhangi bir muhtar çıkıp da ‘mazot olmadığı için, lastik olmadığı için ben köyüme araç getirtemedim, greyder getirmedim’ diyebilir mi? Eğer İl özel İdare’den köyünün işi için araç isteyip de herhangi bir sebepten dolayı araç alamayan bir muhtarımız varsa çıksın söylesin. Biz, muhtarların kendi imkanlarıyla greyderin mazotunu koyup kendi köyünün yol çalışmasını yaptırdığı zamanları biliyoruz. Ama AK Parti iktidarında tüm bunlar bitti. Çünkü mazotta bol, para da bol. Kahramanmaraş’ın her köyüne de hizmet götüreceğiz” dedi.

SİYASETİN TARZI DEĞİŞTİ

Muhtarların sorularını cevaplandıran Ünal son olarak, “Bakın, biz artık siyaseti ve siyasetin tarzını değiştiriyoruz. En başından beri bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Evet, sorunlarınızı, sıkıntılarınızı biliyoruz, derdiniz bizim derdimiz. Ama takdir edersiniz ki 80 yılın sorunları 8 yılda çözülmüyor. Ama şundan emin olun. İnşallah AK Parti ustalık döneminde özellikle köylerimizi zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Özellikle köylerimizin yaşanabilir bir çevreye dönüşmesini hedeflemektedir. Yolu, suyu, elektriği, telefonu olmayan, dünyayla entegre olmayan köyümüz kalmayacak. AK Parti bu hizmetleri verirken kesinlikle ve kesinlikle kimsenin inancına, düşüncesine, siyasi görüşüne bakmayacaktır, bakmamıştır. Çünkü 74 milyon insanımızın her biri bizim için birinci sınıftır ve burada bunun teminatı benim. Eğer herhangi biriniz, bir ayrımcılığa maruz kalırsanız, bir ayrımcılığa uğrarsanız gelip benim yakama yapışacaksınız. ‘Kardeşim ben ayrımcılığa uğradım, ben siyasi görüşümden, inancımdan dolayı, düşüncemi ifade ettiğimden dolayı ayrımcılığa uğradım, hizmet alamadım’ diyerek gelip bunun hesabını bana soracaksınız. Bunun garantisini veriyorum. Hizmet noktasında da kaynaklarımız, planlamamız, yapılması gereken şeyler belli. İl Genel Meclisi Üyelerimiz, İl Özel İdaremiz, Meclis Başkanımız bu konularda gerekli çalışmaları yapacaklar, bizler de onların önünü açmak, onların ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlamak ve onların yaşadığı sıkıntıları çözmek için çaba sarf edeceğiz. Onlarla birlikte inşallah beldelerimizin, köylerimizin, mahallelerimizin, merkezimizin sorunlarını çözeceğiz. Sorunları çözeceğiz de sorunlar bitecek mi? Arkadaşlar sorunlar bitmez. Sorunların bitmemesi gerekir, sorun biterse hayat biter. Sorunlar çözülmek içindir. Bir toplum nasıl gelişir? Sorun çözerek gelişir? Gelişmiş toplumlar kimdir? Sorunlarını, sıkıntılarını çözebilen toplumlardır. O yüzden sorun olacak, sıkıntı olacak, siyaset kurumu da bunları çözecek” diye konuştu.

İş adamı Salih Polat’ta davete katılan herkese teşekkür ederiz diye konuştu.

unal,-muhtarlarin-sorunlarini-dinledi-1.jpg

 

unal,-muhtarlarin-sorunlarini-dinledi-7.jpg

unal,-muhtarlarin-sorunlarini-dinledi-4.jpg

 

unal,-muhtarlarin-sorunlarini-dinledi-6.jpg 

 

Bu haber toplam 1070 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim