ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
2,0905
EURO
2,8145
IMKB
82.855
ALTIN
587,02
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Kayseri15/32 ºC
Malatya16/30 ºC
Kmaraş19/33 ºC
Sivas12/28 ºC
Adıyaman21/38 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06.12.2010 06:59

Tükrük bezindeki taş ameliyatla alındı

ELKAY- Riskli bir bölge olduğu için doktorların ameliyat yapmaktan çekindiği Mehmet Mert’in (57)

tükrük bezlerindeki taş 5 yıl sonra Elbistan Devlet Hastanesi’nde yapılan başarılı bir ameliyatla alındı.

Elbistan’da yaşayan Mehmet Mert’in tükrük bezlerinde oluşan 1 santimetre büyüklüğündeki taş, Elbistan Devlet Hastanesi’nde KBB Uzm. Dr. Gökhan Altın tarafından yapılan ameliyatla alındı.

Elbistan Devlet Hastanesi’nde yapılan riskli ameliyatla tekrar sağlığına kavuşan Mehmet Mert, “Bu rahatsızlık bende 5 yıl önce nüksetti. Daha önce gittiğim doktorlar cesaret edemedi. Ses tellerinde ve sinir sisteminde bozukluk olabileceği için cesaret edemediler. Ameliyatı riskli buldukları için yapmaktan çekindiler. Fakat son zamanlarda rahatsızlığım giderek arttı. Elbistan Devlet Hastanesi’ne geldim. KBB Uzm. Dr. Gökhan Altın bu ameliyatı yapabileceğini söyledi. Ona güvendim. Sonuç olarak tekrar eski sağlığıma kavuşmanın sevincini yaşıyorum. Ameliyatı gerçekleştiren tüm sağlık çalışanlarına ve devlet hastanesi yöneticilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren KBB Uzm. Dr. Gökhan Altın’da, şunları söyledi: “Yapılan kontrollerde tükürük bezlerinde taş olduğu tespit edildi. Hastamız daha önce birçok sağlık kuruluşunu gezmiş. Fakat hastamız derdine derman bulamamış. Bize geldi. Biz ona, oda bize güvendi. Ameliyat biraz zor geçti ama başarılı bir ameliyat oldu. Şuan da hiçbir şikâyeti yok” dedi.

AMELİYAT RİSKLİ, SONUÇ GÜZEL

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Gökhan Altın, hastalığın yemek yerken yanakta ve çene altında ağrılı şişlikler oluşmasıyla ortaya çıktığını söyledi.

Dr. Altın, “Bu taşlar, yanaklar ve çene altlarında bulunan büyük tükürük bezlerinde oluşarak günlük hayatı zorlaştırıyor. Tükrük bezlerindeki taşın alınması biraz riskli bir ameliyat. Çünkü tükrük bezlerinin altından sinirler ve damarlar geçiyor. O nedenle diğer meslektaşlarımız ameliyatı önermişler, fakat kendileri yapmak istememişler. Hasta bize geldi. Bizde tetkiklerini istedik. Hemen akabinde ameliyathanemizi hazırladık. Hastamıza gün verdik. 2 saat süren ameliyat neticesinde 1 santimetre büyüklüğündeki taşı çıkarttık. Bu ameliyatın kitlenin büyüklüğünden ziyade riskleri var. Hastanın hayati fonksiyonları zarar görebilirdi” dedi.

Dr. Altın, “Eğer tükürük bezi kanalı tam tıkanmamışsa bu ağrılı şişlikler yemekten sonra yavaş yavaş küçülüyor. Şişlikler hemen küçülmüyorsa, çok ağrılı ve sıcak hale gelmiş ise tükürük bezinde iltihaplanma başlıyor. Tükürük bezinde oluşan taşlar tükürüğü boşaltan kanalı tıkarsa tükürük bezi şişiyor ve özellikle yemekler sırasında hastaları rahatsız ediyor. Hastamız Mehmet beyde aynı şikâyetler vardı. Bu ameliyat için geç kalınmıştı. Daha önce ameliyat edilmesi gerekiyordu” dedi.

 

 

Bu haber toplam 2437 defa okunmuştur
YAZARLAR
Ökkeş SAATÇI
Hikmet AKSOY
Vedat Sezer
Doğan Soydan
EZGİ PER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANELER
Anket
Gazetelerin birleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
POSTA LİSTESİ