• BIST 94.219
 • Altın 253,899
 • Dolar 5,8343
 • Euro 6,5347
 • Kmaraş 21 °C
 • Malatya 16 °C
 • Kayseri 14 °C
 • Sivas 11 °C
 • Adıyaman 19 °C
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı
 • Anız yakana, dekar başı 60 TL ceza kesilecek
 • 10 bin 843 hektar arazi toplulaştırıldı
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı
 • Anız yakana, dekar başı 60 TL ceza kesilecek
 • 10 bin 843 hektar arazi toplulaştırıldı

Tor, taşeron konusuna değindi

Tor, taşeron konusuna değindi
Tor, taşeron konusuna değindi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, taşeron işçilerin sorunlarına değindi.

Tor, yaptığı konuşmada, “Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında, çalışacak personelin tespitinde AKP'den referans temin etmeyenlerin işe alınmadığı şeklinde çok ciddi iddialar vardır, uygulama da bunu doğrular mahiyettedir. Bunlar doğru şeyler değildir. Bu uygulama istifade edenler bakımından bir memnuniyet yaratabilir ama toplumsal barışa hizmet etmez, etmemiştir” dedi.

MHP Milletvekili Tor, 502 sıra sayılı Tasarı'nın 68'inci maddesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi adına söz aldı.

Tor, yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Tasarının 68'inci maddesi, 4734 sayılı Kamu İhale Yasası'nın ek 8'inci maddesinin birinci fıkrasına bir cümle eklemektedir. Eklenen cümlenin ne anlama geldiğine değinmeden önce, ilgili olması bakımından Kamu İhale Yasası'nın 62'nci maddesinin açıklanmasında fayda vardır.
Kamu İhale Yasası'nın 62'nci maddesi, kanun kapsamındaki idarelerce mal ve hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkılmadan önce uyulması gereken kuralları düzenlemektedir. Konumuzla doğrudan ilgili olan maddenin (e) bendi ise idarenin Kamu İhale Kanunu'nda tanımlanan hizmetlerden personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında uyulması zorunlu kuralları tasarıyla cümle eklenen ek 8'inci madde uygun görüş alınması ve görevlilerin sorumluluklarını düzenlemektedir. Ek 8'inci madde hükmü, özet olarak, 62 maddenin (1)'inci fıkrası (e) bendi kapsamında, personel çalıştırılmasına dair ihaleye çıkılmadan önce, kamu kurumunun ilgisine göre, Maliye Bakanlığından, Hazine Müsteşarlığından, Özelleştirme İdaresi Başkanlığından uygun görüş alınmasını zorunlu kılmaktadır. İstisnalar hariç, bu mercilerden uygun görüş alınmadan ihaleye çıkılmamaktadır. Bu tasarıyla 1'inci fıkraya eklenen cümleyle uygun görüşün içeriği daha bir belirgin hâle getirilmekte, çalıştırılacak olan personelin sayısı, ücret ve diğer mali haklara ilişkin tavanların belirlenmesi, aynı nitelikteki hizmetlerde idareler arasındaki ücret farklılıklarının ortadan kaldırılması mümkün olacaktır. Kısaca, taşeron firmaların çalıştıracağı personel sayısı ücret tavanları düzenlenmektedir diyebiliriz.
Günümüzde taşeronda çalışanlara kadro verilmesi çalışmalarının sonuna gelindiği, yılbaşına kadar tasarının Meclise sunulacağı açıklanmış ise de, yapılan bu düzenlemenin 1/1/2018 tarihinde yürürlüğe gireceği dikkate alındığında, taşeronda çalışan kardeşlerimize 2018 yılında da kadro verilemeyeceği sonucuna götürmektedir bu düzenleme bizi. İnşallah, yanılırım diyorum.
Taşeronda çalışanlara 2018 yılına girmeden önce kadro verilemeyecekse veya önümüzdeki seçime kadar verilemeyecekse, 2018 yılında da oyalanacaksa, şunu söylemek istiyorum: Taşeronda çalışanlara 2018 yılında da kadro verilemeyecek ise, lütfen açıklayınız verilemeyeceğini; insanları güvendirmeyiniz, insanları oyalamayınız. Zaman içinde uygulamadan kaynaklanan problemler, gelişen teknolojiler zorunlu olarak yasalarda da değişikliklere sebep olmaktadır. Ancak, Kamu İhale Yasası gibi çok önemli bir yasada, çok sayıda değişiklik yapılması, çok ciddi iddialara sebep olmuş, vatandaşın güvenini sarsmıştır.”

Tor, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2012'ye kadar yürürlükte olan 2886 sayılı Yasa'nın ciddi problemlere yol açtığı, yolsuzluklara sebep olduğu şeklindeki tartışmalar ve bu ve birçok sebeple kanayan bu yaraya parmak basılmış ve 2002 yılında şeffaflığı, katılımcılığı önde tutan, yolsuzluk yapılmasını önleyici, zorlaştırıcı birçok mekanizmayı içinde barındıran 4734 sayılı Yasa çıkarılmıştır. Bugün gelinen noktada; tekrar başa dönüldüğü, kamu ihale düzeninin laçkalaştırıldığı, keyfîleştirildiği, şeffaflığın bozulduğu, uluslararası standartlardan uzaklaştırıldığı şeklinde ciddi tartışmalar yapılmaktadır. Keyfîlik, rüşvet, yolsuzluk, eş dost ve akraba kayırmayı önlemek amacıyla kurulan barikatların çoğunun kaldırıldığı, haksız kazanç kapılarının yeniden açıldığı, kamu yararına olmayan birçok değişiklik yapıldığı şeklinde ciddi iddialar ülkemizin gündeminden düşmemektedir. Bu iddiaların hiçbiri gerçek olmasa dahi, hayati öneme haiz bu yasanın birçok defa değiştirilmesi yolsuzluk, adam kayırma, adrese teslim ihale iddialarını gündemden düşürmeyecektir. Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarında çalışacak personelin tespitinde AKP'den referans temin etmeyenlerin işe alınmadığı şeklinde çok ciddi iddialar vardır, uygulama da bunu doğrular mahiyettedir. Bunlar doğru şeyler değildir. Bu uygulama istifade edenler bakımından bir memnuniyet yaratabilir ama toplumsal barışa hizmet etmez, etmemiştir.”oguz-tor2.jpg

Bu haber toplam 505 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim