• BIST 101.899
 • Altın 259,481
 • Dolar 5,6847
 • Euro 6,3613
 • Kmaraş 28 °C
 • Malatya 26 °C
 • Kayseri 19 °C
 • Sivas 16 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ünal’dan Başkanlara hayırlı olsun ziyareti
 • Arpa tarlasındaki yangın için seferber oldular
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı
 • Ünal’dan Başkanlara hayırlı olsun ziyareti
 • Arpa tarlasındaki yangın için seferber oldular
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı

TEKNİK GÖRÜŞ - KOMBİLER

Aykut YILDIRIM

Doğalgaz konusunda yazmış olduğum son yazı ile bu seriyi sonlandırmayı düşünüyordum, ancak okurlardan aldığım geri dönüşler neticesinde sistemin tamamını anlatmış olduğumu fakat ısıtma sisteminin merkezi olan ''KOMBİ'' konusuna hiç değinmediğimi gördüm.

Kombi nedir? tarifi ile başlamak istiyorum; Kombi yabancı kökenli bir kelimenin (Combine) dilimize yerleşmiş kullanım karşılığıdır. Anlamı dilimizde; birleşik, birlikte, beraber, çift şeklinde karşılık bulabilir. Peki bu birlikte manası hangi birliktelikten bahsediyor derseniz; Burada '' birlikte'' olarak ifade edilmek istenilen yapı bu cihazların hem petekler yardımıyla ortam ısıtması yapmakla beraber, hem de kullanım için şofbenler gibi sıcak su tesisatına istenilen derecede sıcak su sağlamasından gelmektedir. Sisteminin bir parçası olan ve brülor adı verilen doğalgaz yakıcısı sayesinde elde ettiği ısı enerjisini yine sisteminin başka bir organı ( parçası ) olan eşanjör sistemine verir. Kombi eşanjörü içinde boru demetleri olan ve bu borulardan sirkülasyon pompası sayesinde basınçlandırılmış su ( veya farklı akışkanlar) geçen ısı değiştirgecidir. Brülör tarafından ısıtılan eşanjörün bir ucundan giren soğuk su bu cihazın içerisinde ısıtılıp diğer ucundan sıcak su olarak çıkar ve üç yönlü vana yardımı ile ısınma ihtiyacı veya sıcak su ihtiyacı için kullanılır. Kombi bu işlemi ısıtma için brülör çıkışında boru demetlerini kullanarak yaparken ısıtma içinde eşanjörü kullanır. Kaba tabir ile kombinin çalışma prensibi bu şekildedir.

Kombi alırken kullanılan bazı terimleri açıklamak istiyorum, Bu terimler içerisinde en çok duyduğum ve sorulan konu yoğuşmalı kombi konusudur. Yoğuşma fiziki olarak maddenin doğada gaz halinden sıvı haline dönüşmesi olayına verilen addır. Tıpkı katı olan bir buz parçasının sıvı faza geçmesine erime denildiği gibi, bu olayda gazdan sıvıya maddenin faz değişimidir. Kombilerdeki yoğuşma işlemi ise kombi çalıştığında bacasından yaktığı gazın atıklarını dış ortama atar, yanmış atıklar yanma işleminden sonra sıcaktır ve sıcak bir baca gazı oluştururlar. Kombi tasarlayan mühendisler baca gazının bu durumundan fayda sağlayabilmek için kombiye yerleştirilen özel donanımlar ile baca çevresindeki ısıyı kombinin kalorifer veya kullanım suyuna aktararak brülöre giren suyun daha yüksek sıcaklıklarda girmesini böylelikle daha çabuk suyu ısıtıp daha az yakıt yakmayı hedeflemişlerdir.Örneğin 50 santigrad dereceye peteklerindeki suyu ısıtmak isteyen bir kullanıcı 50 derece ile çıkan suyu peteklerini dolaştırdıktan sonra 30 derece ile kombiye döndermiştir. 30 derecedeki su direkt brülörde ısıtılırsa 20 derece sıcaklığının yükselmesi gerekir. Ancak bu su baca çevresindeki yoğuşma hattını dolaşıp yoğuşma sisteminden sonra brülöre ısıtılması için gönderildiğinde bacanın ısısı çektirildiği için 30 derece olarak değil daha yüksek bir sıcaklıkta ( örnegin 40 derece) brülöre girer ve 50 santigrad derece yapılması daha kolaylaşır ve daha az doğalgaz yakılır. Aynı anda baca gazının ısısı yoğuşma sistemi tarafından çekildiği için, baca gazı sıcaklıkları aniden düşer. İşte bu noktada bir kısım baca gazı içerisinde bulunan su buharı ısısı aniden düştüğü için ''yoğuşur'' ve sıvı yani suya dönüşür. İşte yoğuşmalı kombilere bu nedenle atık su gideri takılır ki kombi çalıştığı müddetçe bacada oluşan bu su giderden atılarak kombinin bulunduğu ortam ıslanmasın. Yoğuşma kombilerde bu şekilde meydana gelir ve bu verim değimiz ( yakılan gaza karşı kazanılan ısı ) miktarı artırır.

Hiç bir mekanik veya ısıl sistemin verimi % 100 ün üzerinde olamaz. Ancak kombi üreticileri yoğuşmadan kazandıkları bu ısıl enerjiyi kendi toplama çıkartmaları ile sistem verimi üzerine dahil ederek %109 ısıl verim değeri bulmaktadırlar. Yoğuşma sistemi olmayan kombilerde ise bu verim değeri maksimum % 93 seviyelerinde kalır. Çift yoğuşma, duble yoğuşma, tam yoğuşma kavramları da bu noktayı işaret eder. Kombi alırken veya seçim esnasında bu terimlere takılmayıp kombinin ısıl verimini sorup en verimli modelleri seçmeniz avantajınızdır. Seçtiğiniz cihazın bölgedeki servis ağı ve garanti süreside yine önemli faktörlerdir. Çift, duble tam gibi tabirlere gelirsek, bazı markaların bazı modelleri yoğuşma sistemlerini hem kullanım suyu için hemde ısıtma için ayrı ayrı yoğuşturarak çift yoğuşma kavramını bulmuşlardır. Yani normalde kaloriferleriniz için kullanılan yoğuşma her zaman tek seferlidir. Bu neden ile sadece ''verim''ve yakıt tasarrufu terimlerine dikkat etmeniz en ideal kombiyi seçmeniz için yeterli olacaktır. Ayrıca ek bir bilgi verecek olursak yüksek sıcaklıklarda çalışmak zorunda olan kombilerde baca gazı sıcaklığı çok düşürülemez ( soğuk kışlarda suyunu çok ısıtmak zorunda olduğu için ) ve yoğuşmadan alınan verim düşer. Hemetik teriminide açacak olursak hermetik sistem yine bir baca tabiridir. Hermetik bacalar çift cidarlı ve fanlı olup, yanma işlemi için kullanacakları havayı baca yardımı ile dış ortamdan çekip yine yanmış gazlarıda baca yardımı ile dış ortama atmaktadırlar. Böylece bulunduğu ortamada oksijeni azaltmamış ve yine ortama zehirli gaz vermemiş olurlar, ayrıca fanlı oldukları için ters rüzgarlardan etkilenme oranları çok düşüktür. iyi okumalar diliyorum.

Bu yazı toplam 292 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim