• BIST 94.541
 • Altın 193,764
 • Dolar 4,7082
 • Euro 5,4495
 • Kmaraş 24 °C
 • Malatya 25 °C
 • Kayseri 18 °C
 • Sivas 14 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistan, şehidini uğurladı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistan, şehidini uğurladı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek

“Taşıma için müracaatları net değil”

“Taşıma için müracaatları net değil”
ELKAY- Karaelbistan Belediye Başkanı Mikdat Er, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündem

konusu olan 125 nolu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin iş yeri açma ve işletme izni için müracaatlarının net olmadığını söyledi.

Karaelbistan Belediye Başkanı Mikdat Er, 125 nolu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin kurucuları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen mail’in ardından bir açıklama yaptı.

Başkan Er, Taşıma Kooperatifi’nin kurulabilmesi için gösterilen yerlerin istenilen uygunlukta olmadığını söyledi.

Karaelbistan Belediye Başkanı Mikdat Er, konu hakkında yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “125 nolu Taşıyıcılar Kooperatifi Karaelbistan Kasabası’nda kurulmuştur. Bir yıldır da yer alabilmek için uğraşıyorlar. Ancak belediyemize iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı alabilmek için müracaatları net olmamıştır. Bize sadece tapu senedi ile müracaatları olmuştur. Daha önce bize yaptıkları müracaatta Karaelbistan Belediyesinin kendi aracı vardır ikinci bir kooperatife gerek yoktur diye biz bunlara cevap verdik. Bu durumda biz bilmeden yanlış yaptık. Bizim vermiş olduğumuz bu cevabı Gaziantep Bölge İdare Mahkemesine verdiler. Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurdu. Bizde alınan bu karar doğrultusunda Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı alabilmeleri için gerekli olan yönetmelik ne ise onu uyguladık. Buna göre iş yeri açabilmek ve çalıştırmak için yapı kullanma izin belgesi ve yapı ruhsatı ile belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor. Bu şartlar altında kişi belediyeye yer gösterecek. Bize yer göstermediler. Hiçbir ruhsat kaydı yok. Ahmet Kılıç isimli şahsın tapu senedini getirdiler. Ondada sadece bina gözüküyor. Köy iken alınmış o tapu senedi. Hatta bize gösterilen yerlerden biri ise Afet İşlerinden alınmış bir barakadır. Resmi nitelikli bir yer gösteremediler. Onun için çıkıyorlar bu konuyu Meclis Gündemine taşıyorlar. Hatta Bimer’e şikâyet ettiler. Bimer’e cevabımızı verdik; “Belediyemize gösterilen yerlerin Sıhhi müessese için sınıflarına, özelliklerine ve aranacak nitelikleri bölümündeki şartlara uygun olmadığı tespit edilmiştir” diye cevap verdik. Yani belediyeye gösterdiklerin yerlerin uygun olmadığını söyledik. Fen Memurları tarafından rapor tutuldu. Bizim Bimer’e cevabımız bu şekilde oldu. Sadece tapu senedi ve vergi levhası ile başvurdular. Bizde bunların gerekli yerlere cevabını verdik. Ben kendileri ile birebir görüşmedim. Resmi yollardan müracaatınızı yapın dedik. Bazı dedikodular çıkmış benim hakkımda. Ben demişim ki; “Buranın hâkimi de savcısı da biziz” demişiz. Böyle bir şey olamaz. Bu konuda savcılık makamına gerekli ifademizi verdik. Bu sadece bir dedikodudur” dedi.

Başkan Er açıklamasının devamında ise; “Taşıyıcılar Kooperatifi tarafından Isparta Milletvekiline mail atılmış. Mecliste gündeme geldi. Kahramanmaraş milletvekillerimizde konuyu tam olarak bilmeden burada konuşmayalım dediler. Bir iş yeri açılacaksa yerine getirmesi bazı şartlar var. Şimdi 8 araç ile 125 nolu taşıyıcılar kooperatifi kurulmuş. Bunun yapı ruhsatı, oturma izin belgesi ve alanın uygun olması gerekir. Burada insanların ihtiyacını karşılayacağı lavabo, wc, yolcu bekleme salonu ve araçların park alanı olması gerekir. Yan yana durabilmesi için sahanın açık ve net olması hatta sağlık yönünden güzel bir yer olması gerekir. Buranın güzergâha yakın olması gerekir. Bizim burada böyle bir şey yok. Daha önce köy iken yapılmış olan binaların ruhsatı yok. Ancak belediyelik olunca biz çok ruhsat verdik. Ruhsatlı yerler var. Bu insanlar işi bilmedikleri için rastgele evraklarla bize müracaat ediyorlar. Ondan sonra çıkıp dedikodu ile insanları yargılıyorlar. Bu durumdan bir şey çıkmaz. Bizim bu konuda ki tek yanlışımız cevap üslubumuzda oldu. Belediyeye ait 6 adet taşıma aracımız var, bu nedenle ikinci bir taşıma kooperatifine gerek yok dedik. Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurdu ve Belediye olarak bizim böyle bir hak sahibi olmadığımızı belirtti. Bu cevap elimizdedir. Bizlerde buna istinaden iş yer açma ve işletme konusunda yerine getirilmesi gereken ne ise onu uyguladık. Taşıma Kooperatifi için bize gösterilen yerlerde ekiplerimiz inceleme yaptı. Yapılan inceleme neticesine göre bizlerde cevap verdik. Onlara bize gösterdikleri yerlerin iş yeri açma ve işletmeye uygun olmadığını tespit ettik” diye cep verdik dedi.

Başkan Er, “Kooperatif kuruldu. Yer konusunda ne yazık ki belediyeye net bir evrak getirmediler. Onun içinde onlara bize gösterilen yerin uygun olmadığını söyledik. Bunu da tutanaklarla belgeledik. Uygun yer olmadığı tespit edilmiştir. Başvuruları işleme alınmış, fakat yapılan inceleme de ruhsat verilemez denilmiş. Bu dilekçeler sadece başkanın yetkisinde değildir. Bu evraklar belediyeye gelir. Konuyu belediye meclisine taşırız. Uygun şartlar altında da evraklara cevap verilir. Sistem öyle devam eder. Kendilerinin bize yer için gösterdikleri yerler ne kadar bina olsa da vasfı arsadır” diyerek açıklamasını tamamladı.     

 

 

Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim