• BIST 89.898
 • Altın 193,587
 • Dolar 4,8448
 • Euro 5,6556
 • Kmaraş 27 °C
 • Malatya 23 °C
 • Kayseri 19 °C
 • Sivas 11 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’

“Siyasilerin konuya el atması gerek”

“Siyasilerin konuya el atması gerek”
ELKAY- Kahramanmaraş Sütçüimam Üniversitesi’ne bağlı Elbistan Meslek Yüksek Okulu’nda 2010-2011 eğitim öğretim yılı düzenlenen törenle başladı.

Yeni eğitim öğretim yılının açılış töreninde konuşan KSÜ Rektörü Nafi Baytorun, Elbistan’a bir fakülte açılması için Kahramanmaraşlı siyasetçilerin konuya el atmaları gerektiğini söyledi. 

Elbistan Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenen törene KSÜ Rektörü Nafi Baytorun’un, ilk derslerini dinlemek için salonu dolduran öğrenciler ile mesai arkadaşlarına hitaben yaptığı veda konuşması damgasını vurdu.

baytorun-2.20101102171300.jpg

Elbistan’da yüksek öğretim yeni eğitim öğretim yılına EMYO Müdürü Haydar İnce’nin okul bahçesinde bulunan Atatürk büstüne çelenk sunumu ile başladı.

Burada yapılan çelenk sunumunun ardından tüm katılımcılar ve öğrenciler ilk derslerini dinlemek üzere okul konferans salonuna geçtiler. Buradaki program ise Grup 203 olarak kendilerini adlandıran Burak Çilingir, Burhan Dalgıç ve Hatice Sarı isimli öğrencilerin söylediği bir birinden güzel türkülerle başladı.

baytorun-3.20101102171348.jpg

Daha sonra Elbistan Meslek Yüksek Okul Müdürü Haydar İnce, konuşma yaptı.

İnce konuşmasında şunları söyledi: “Yüksek okulumuz ilk olarak 1990 yılında İnönü Üniversitesi bünyesinde ve Elektrik programıyla eğitim-öğretime başlamıştır. Halen 27 akademik ve 32 idari personel görev yapmaktadır. Teknik programlarda 9, İdari programlarda 6 olmak üzere I. Ve II. Öğrenci öğretimlerde toplam bin 329 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. Yeni açılan ‘Yerel yönetimler’ programına önümüzdeki eğitim öğretim yılında öğrenci alındığı takdirde öğrenci sayımız daha da artacaktır. Öğrencilerimiz okulumuzun hemen yakının da bulunan Kredi Yurtlar Kurumu’na ait 750 kişi kapasiteli yurtlarda barınma olanağına sahiptir.

Üniversite eğitimi özellikle Mesleki ve Teknik Eğitim, sadece ülkemizde değil bütün dünyada büyük önemi haiz ve ekonomik kalkınmanın temeli olmaya devam etmektedir. Bu bağlamda ülkemizin ihtiyacı olan yetişmiş kalifiye elemanları hazırlayabilmek adına Mesleki ve Teknik Eğitim'in en alt kademesinden en üst kademesine kadar fedakârlıkla çalışmak gerektiğini bir kere daha vurgulamakta yarar görmekteyiz.

baytorun-4.20101102171415.jpg

Üniversite mensupları olarak, amacımız öğrencilerimizi Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş hedefler doğrultusunda bilimsel, kültürel ve sosyal yönden hayata hazırlamaktır. Öğrencilerimizin daha iyi ortamlarda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürebilmesi ve sosyal yönden de kendilerini geliştirebilmesi için gerek akademik gerekse idari personelimiz çok yoğun gayret içerisindedirler. Bu gayretlerinden dolayı Elbistan Meslek Yüksekokulu'nun çok kıymetli akademik ve idari personeline bir kez daha teşekkür ediyorum. Başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere değerli protokol üyelerine ve tüm katılımcılara, bizleri böyle bir günde yalnız bırakmayan ve açılışımızı onurlandıran Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nafi Baytorun'a, Üniversitemiz Genel Sekreteri Sayın Rüştü Ertuğrul'a, açılış dersi vermek üzere bizleri kırmayarak davetimize katılan Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Göksun MYO Müdürü Sayın Prof. Dr. Hasan Değirmenci'ye çok teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

KSÜ Rektörü Nafi Baytorun ise konuşmasında şunları söyledi:

baytorun-6.jpg

“Evrensel kurumlar olan üniversiteler, belli bir öğretim düzeyine gelmiş gençleri aklın ve bilimin ışığında aydın nitelikli meslek insanı olarak yetiştiren kurumlardır. Üniversiteler sadece diploma veren kurumlar değil aynı zamanda bir ülkenin kaderini şekillendiren, yönlendiren birimler olarak günümüzde yerini almaktadırlar. Son yıllarda Türkiye’de üniversite sayılarına bakacak olursak bugün 150’nin üzerindir. Bunun yaklaşık olarak 103 tanesi devlet üniversitesi, geriye kalanı ise özel üniversitelerdir. Belli bir düzeye gelmiş olan bu üniversiteler artık günümüzde bir yarış içerisinde bulunmakta ve bu süreç içerisinde gittikçe dünya üniversiteleri arasında yer almak için uğraş vermektedirler.

baytorun-7.jpg

Bunun sonucunda Türkiye’de de 3. kuşak üniversiteler adı altında bir kavramın geliştiğini görüyoruz. Artık sanayi AR-GE için büyük paralar ayıramamakta, üniversitelerde AR-GE için para bulamamakta ve bunun sonucunda yolları kesişen üniversite ve sanayi teknolojiye yönelik çalışmalarını sürdürmektedirler” dedi.

Rektör Baytorun, “Elbistan Meslek Yüksek Okulu’nda içinde bulunduğumuz bu salonun bu hale gelmesinde emeği bulunan değerli müdürlerime ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Gençlerimizin daha güzel ve daha huzurlu bir ortamda yetişmeleri için emek verdik ve bunların semeresini yavaş yavaş görmeye başladık. Dün yapmış olduğumuz toplantıda Meslek Yüksek Okullarına yaklaşık olarak 200 bin TL para ayrıldı.

baytorun-8.jpg

Bu paranın buralarda kurulacak olan bilgisayar laboratuarlarında kullanılması için gerekli emirler verilmiştir. Bizler günümüzün teknolojik gereksinimlerini öğrencilerimize sunabilmek için elimizden geleni yaptığımızı tahmin ediyorum. Yaptıklarımız içerisinde bir olay var ki, bu durum Türkiye genelinde örnek gösterilebilir. Üniversite, sanayi, kamu iş birliği merkezini oluşturduk. Bu Türkiye’de bir ilktir. Devlet Planlama Teşkilatı’nın vermiş olduğu 8 milyon TL’lik destek, üniversitemizin sağlamış olduğu 4 milyon TL’lik yapı desteği ve 6 milyon TL’likte alet desteği ile bugün 18 milyon TL’lik bir araştırma merkezi yaratılmıştır. Bu araştırma merkezinde Türkiye’nin geleceğine ve bilimin geleceğine yönelik güzel çalışmaların yapılacağına inancım sonsuzdur. Yönetim olarak biz çağımızın tüm araçlarından tüm teknolojisinden sevgili öğrencilerimizin yararlanması için büyük emekler verdik. En azından akıllı sınıf kavramını Türkiye’deki yüksek öğretime kazandıran bu üniversite olmuştur. Bugün 80’e yakın sınıfta gerek il merkezinde gerekse ilçelerdeki okullarda öğrencilerimize bilgisayar destekli ders eğitimi hizmeti sunduk” dedi.

KÜTÜPHANE İÇİN TEŞEKKÜR

Rektör Baytorun; “Üniversitelerdeki önemli olaydan biride kütüphanelerdir. Günümüzde iletişim teknolojisindeki ilerlemeler artık bilgiye ulaşımı daha da kolaylaştırmıştır. Ancak bunun yanında kitabı ele alıp okumanın keyfini bir başka duygu olarak ifade edebilirim. Benim bunu burada ifade etmemim nedeni sizin hemşeriniz olan Prof. Dr. Refet Yinanç hocamızın amcası Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç’a ait kütüphanesini üniversitemiz kütüphanesine bağışlamasıdır. Bu konuda tüm Elbistanlılara teşekkür ediyorum. Bağışlanan kitapların tümü elektronik ortama geçirilmiş sadece Türkiye değil tüm dünyada sosyal bilimler alanında çalışan araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Gençlerimizin burada bir iki kitap ezberletilerek gönderilmesi taraftarı değiliz. Mutlak suretle bu gençlerimizin çağımızda günümüzde olayları yakından takip etmeleri ve ülke meselelerini yakından ilgilendiren konular üzerinde tartışmalarını arzuluyoruz. Ama bu tartışmalar hiçbir şekilde kavgaya dönüşmeden bir üniversite öğrencisine yakışır bir nitelikte olmalıdır. Çünkü bu gençler yarın ülkenin kaderini şekillendirecek olan kişilerdir” diye konuştu.

SİYASİLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Görev yaptığı süre içerisinde Elbistan’a bir fakülte kurulabilmesi için büyük çaba harcadıklarını ifade eden KSÜ Rektörü Baytorun, “Bir bölgenin kalkınmasında üniversitelerin oldukça büyük etkisi vardır. Üniversitemiz, Elbistan’da fakülte kurması için bundan 2-3 yıl önce çok yoğun bir çaba içerisine girmiştir. ELSİAD ve Ticaret Odası yöneticileri, üniversitemize farklı tarihlerde yaptıkları ziyaretlerde bu isteklerini dile getirmiştir. Biz bu dileklerin yerine getirilmesi için büyük bir çaba harcadık. Bugün açılış dersini verecek olan Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Göksün MYO Müdürü Sayın Prof. Dr. Hasan Değirmenci, kurulan komisyonun başına getirildi. Yapılan uzun çalışmalar sonucunda Elbistan’da fakülte kurulmasının gerekliliği yanında bu fakültenin biran önce açılması için senatodan kararlar çıkartıldı. Ve bu kararlarımız Yüksek Öğretim Kurumuna arz edildi. Bir yıldır arz ettiğimiz bu karardan henüz bir cevap alamadık. Yanı başımızda Elbistan’ın 5’te 1’i kadar olan bir ilçede iki tane fakülte açıldı. Bu bağlamda şunu ifade etmek istiyorum. Hiç kimseyi şikâyet etmiyorum. Sadece Kahramanmaraşlı siyasetçilerin konuya el atmaları gerektiğine inanıyorum. Elbistan’daki sivil toplum kuruluşlarının ve özellikle basının bu konuda ilgili yerlere gerekli mesajları iletmelerinde fayda var diye düşünüyorum” dedi.

VEDA ETTİ

Rektör Baytorun, “Benim belki de bu kürsüden sizlere son hitabım olacak. 16 yıldır Kahramanmaraş’ta büyük bir mutlulukla yürütmüş olduğum öğretim üyeliği görevime, 8 yıldır da yürütmüş olduğum rektörlük görevi bu ayın sonunda bitiyor. Bu güzel şehrimizde ve ilçelerinde bana ve aileme, acı ve tatlı günlerimizde sahip çıkan ve yanımızda olan bütün herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Yeni arkadaşlarımız bu göreve gelecek. Ben gençlere biraz yakından hitap etmek için bugün buraya kadar geldim. Sevgili gençler dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri yakından takip ediniz. Sorunlarınızı birikiminiz ve imkânlarınız el verdiği sürece çözümleyiniz. İlgi alanınızı genişletin ve insanı insan yapan değerleri canlı tutun, yeniliklere ve gelişimlere karşı kendinizi her zaman yetiştirin” tavsiyesinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından EMYO Müdürü Haydar İnce, Rektör Nafi Baytorun’a günün anısına bir hediye takdiminde bulundu. Bazı öğrencilerde törene katılan ilçe protokolüne çiçek takdiminde bulundu. Yapılan konuşmaların ardından Prof. Dr. Hasan Değirmenci, öğrencilere “Türkiye’de toprak ve su kaynakları” konusunu anlatarak ilk derslerini vermiş oldu.

Bu haber toplam 3431 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim