• BIST 93.003
 • Altın 188,945
 • Dolar 4,8206
 • Euro 5,5954
 • Kmaraş 26 °C
 • Malatya 28 °C
 • Kayseri 24 °C
 • Sivas 16 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’

Şeker'de özelleştirmeye iptal

Şeker'de özelleştirmeye iptal
KAYNARCA- Türkiye Şeker İşçileri (Şeker-İş) Sendikası Elbistan Şubesi Başkanı İsmail Şahin, Türk Şeker Fabrikalarının 22 Haziran 2000’de başlatılan özelleştirme sürecinin Danıştay tarafından bir kez daha iptal edildiğini açıkladı.

Şeker-İş Sendikasının yaptığı başvuru sonucu, başlayan özelleştirme kapsamında Portföy B Grubu (Elazığ, Malatya, Erzincan, Elbistan) ve Portföy C grubu (Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum, Çarşamba) fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin Danıştay’da açılan davalar nihai karara bağlandı.

Danıştay’ın verdiği kararın Türk tarımı ve çiftçisi adına olumlu bir karar olduğunu belirten Şeker İş Şubesi Başkanı İsmail Şahin, “12 Ağustos 2008 tarih ve 2008/50 sayılı özelleştirme yüksek kurulu kararı ile Türk şekere ait 25. şeker fabrikası coğrafi bazlı portföy gruplarına ayrılarak varlıkları ile birlikte satış şartnamesi hazırlanarak satışa çıkartılmıştı. Portföy B grubunda yer alan Elbistan, Malatya, Elazığ, Erzincan fabrikaları ve C portföy grubunda yer Kastamonu, Turhal, Çorum, Çarşamba Yozgat, Kırşehir Fabrikaları da 2009 yılında satışa çıkartılmıştı. Şeker İş, satışa çıkartılan şeker fabrikalarının bu şartlarda varlık satışlarına itiraz etmişti. Hazırlanan şartnamenin hukuk kurallarına aykırı olduğunu ülke menfaati gözetilmediğini, üretimde devamlılığın sağlanmadığını, işçilerin, çiftçilerin istihdamının düzenlenmesinin yapılmadığını, her şartın açıklık içermediğini belirterek nu gerekçelerle itirazlarını bildirdi ve dava açılmıştır. Aynı sebeplerden dolayı da Danıştay 13. Dairesi satışları geçersiz saymıştır.

Danıştay’ın bu kararından sonra özelleştirmeler yeni bir düzenleme gerektirmektedir. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ülke yararına olmadığı, uluslararası şeker sanayini ve ticaretini elinde bulunduran şirketlerinin Türk Tarımını ve Türk şeker sanayini çökertme isteği düşüncesinde oldukları endişesi Şeker İş'te oluştu. Özelleştirmeler Türkiye'de ekonominin gereği olamaz kamuoyu ekonominin gereği olarak bilir ancak özelleştirmeler ekonominin gereği değil de siyasi bir tercihin olduğunu uluslar arası baskıların neticesinde tercih edilmek zorunda kalındığını bilmek gerekir. Burada amaç bu tercihi yapanlara bu tercihin yanlışlığını ve ülke menfaatine olmadığını anlatmaktı. Kamuoyunu da doğru bilgilendirerek özelleştirmelerden yetkilileri vazgeçirmek için mücadele etmektir” dedi.

Başkan Şahin; “Ülkemiz sahip olduğu coğrafi konum olarak pancar tarımına, kaliteli pancar üretimine elverişli tarım arazilerine sahiptir. Bu verimli arazilerin pancar tarımında ve şeker üretiminde değerlendirilmesi ülkemizin menfaatine olacaktır düşüncesindeyiz. Ülkemiz sınır komşularında Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde şeker fabrikaları ve üretimi yapılmadığı ve şeker ihtiyaçlarında Avrupa Birliği ülkelerinden karşıladıkları görülmektedir. Kaliteli şeker üretimine devam edersek bu pazarları elde edebiliriz. Fabrikaların özelleştirmesini isteyen AB ülkeleri bu pazarlara bizi sokmamak için şeker fabrikalarında özelleştirme oyununu oynuyorlar. Kamuoyu da bu oyunu yutuyor. Şeker fabrikaların özelleşmesini istiyor. Halka özelleştirmenin ekonominin gereği gibi gösterip alkışlatıyor. Türkiye’de özelleştirmeler ekonominin gereği değil, Türk tarımını ve Türk çiftçisini yok etmek için baskılar sonucu siyasi bir tercihtir. Böyle baskılarla mücadele etmek Şeker İş’in görevi olduğu gibi her kesimin görevi olmalıdır” dedi.

ÇİFTÇİ TOPRAĞINI KAYBEDECEK

Başkan Şahin, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun özel ve kamu bankalarından alınan tarımsal kredileri ile ilişkin raporunda çiftçilerimizin kamu ve özel bankalara borçlanmalarının miktarını 14 milyar 954 milyon olarak açıklamıştır. Yabancı banka ve finans kuruluşlarına çiftçimizin borcunun 2 milyar 173 milyon dolar olduğu açıklanmıştır. Yine bu borcun 73 milyon doları icra takibinde olduğu açıklanmıştır. Toprağından alıkonulan pancar tarımından üretiminden düşen çiftçilerimiz bir gün toprağını da kaybedecek.

N.B.Ş. KOTALARININ ARTIRILMASI

Başkan Şahin, “Pancar çiftçisine pancardan şeker üretimine vurulan bir darbedir. Ülkemizde üretim yapan firmaların daha önce yüzde 10 olan N.B.Ş. kotaları bakanlar kurulu kararı ile yüzde15’lere çıkarılmıştır. İnsan sağlığına zararlı N.B.Ş. kotalarının artırımındaki neden ise pancardan elde edilen şekere oranla 250-300 dolar daha ucuz olmasıdır. Dünyanın 4. üncü büyük şeker pancarı üreticisi olan ülkemiz. Dünya şeker pazarını ve sanayisini eline geçirmek isteyen firmaların yoğun baskıları neticesinde şeker fabrikaları özelleştirilmek istenmektedir. AB ülkeleri kendi içinde pancar tarımı ve şeker üretimi yapan ülke sayısını 27 den 6’ya düşürecektir. AB ülkeleri 2015 yılına kadar tarım reformunu tamamlayacaktır. Ülkemiz pancar tarımı şeker üretimi yapan ülkelerin içinde olmayacak. Pancar tarımı ve şeker sanayisinden tamamen çekilmek zorunda kalacaktır. Ülkemizde yeterli mısır olmasına rağmen dışarıdan (A.B.D.)’ den 500 bin ton mısır ithali yapılıyor. İthal ettiğimiz mısırların (G.D.O)’lu genetiği değiştirilmiş mısır olduğu bilinmektedir. GDO’lu bu mısırlarla da nişasta bazlı şeker yapıp tüketimini teşvik etmekteyiz. Neredeyse tüm gıda ürünlerinin içine girmiştir. Tatlı karı gören (N.B.Ş.) firmalar ve kotaları; Cargill Ülker grubu kotası 156165 ton, Amylum nişasta 113413 ton, Tat nişasta 22032 ton, Sunar nişasta 15894 ton’dur. Bu firmaların N.B.Ş. kotaları her yıl bakanlar kurulu kararı ile artırılmaktadır. Ülkemizde N.B.Ş. tüketimi 500 bin tonları aşmıştır. Doktorlara göre nişasta bazlı şekerler insana tokluk hissi vermeyen kanserden kalp hastalıklarına karaciğer yetmezliğine şişmanlığa kadar birçok hastalığa yol açtığı görülmektedir. Bu nedenlerle birçok ülkede yasaklanmasına karşılık ülkemizde kullanımı yüzde 50-80’lere kadar çıktığı bilinmektedir. Yapılan reklam teşvik edici unsurlar insan sağlığına zararlı olduğu ileri sürülen NBŞ’ler tüketilmektedir” dedi.

ŞEKER-İŞ’DE OLAĞAN KONGRELERİN SÜRESİ

Şeker İş Şube Başkanı İsmail Şahin, sendika seçimleri ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Her kurum ve kuruluşun seçim süreleri tarihleri kanun tüzük yönetmenliklerle belirlenir. Kanun ve yönetmenliğin dışındaki hareketlerde meşru olmaz. Meşru olmayan hareketlerde yer bulamaz. Şeker İş Sendikası Elbistan şubesi bugünlere demokratik kurallar içinde bedel ödeyerek gelmiştir. Bundan sonrada mücadeleye devam edilecektir. Şubemiz demokrasi ve dürüstlük kurallarına kavuşması yolunda yapılan seçimler iki sefer iptal edilmiş, bir seferde genel kurulda oy birliği ile şube kapatılmıştır. Bu yönetim buraya bedava gelmemiştir. Elbistan şeker iş şubesi 5 Temmuz 2008’de olağan kongresini yapmış, o gün seçilen yönetim 4 yıllık görev süresini devralmıştır. Şeker İş’in tüzük ve yönetmenliğinde olağan kongrelerin süresi 4 yıldır. Buda demek oluyor ki bu yönetimin 5 Temmuz 2012 tarihine kadar görev süresi vardır. Demokrasilerde yönetimler seçimle gelir seçimle gider. Bunun dışındaki her hareket işçilik hareketine ve fabrikamıza, demokrasilere bir hayır getirmez. Bu sene seçim var diyerek kamuoyunu yanlış yönlendirmek ve bilgilendirmek dürüst davranış olmamakla birlikte dün olduğu gibi Battal köprüsünü geçmeden kaytararak haram yaşamanın yolunu bulmuş olursunuz Şeker İş’in sizlere nasihati önce geldiğiniz yere, bıraktıklarınıza, arkanıza önünüze bakın, çıkın arkadaşlarınıza anlatın. 4/C’li olmanın yanlışlığını, insanlığın ayıbı olduğunu anlatın. Çalışanların hak kayıplarını anlatın. İnsan sağlığını tehdit eden NBŞ’nin kotasının arttığını, pancar kotalarının neden düştüğünü anlatın. Geçici işçilerimizin bir çoğu nasıl kadro alamadı ona bakın. Muakkatların aldatılmak için simsarların eline düşmesine bakın. İş elbiselerinizi giyersiniz alışırsınız kartınızı vurursunuz ve 2012 yapılacak olan seçime hazırlanırsınız” diyerek açıklamasını tamamladı.

Bu haber toplam 622 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim