• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • Kmaraş 13 °C
 • Malatya 15 °C
 • Kayseri 10 °C
 • Sivas 8 °C
 • Adıyaman 11 °C
 • ​B Termik Santrali, ekonomiye 1,5 milyar lira katkı sağlıyor
 • Büyükşehir’den Elbistan’a, 90 dönümlük park
 • Elbistanspor, rakibini 4 golle geçti
 • ​B Termik Santrali, ekonomiye 1,5 milyar lira katkı sağlıyor
 • Büyükşehir’den Elbistan’a, 90 dönümlük park
 • Elbistanspor, rakibini 4 golle geçti

Şeker İş’ten Önerge Talebi

Şeker İş’ten Önerge Talebi
ELKAY- Şeker İşçileri (Şeker İş) Sendikası Elbistan Şubesi Başkanı İsmail Şahin, muakkat (geçici) işçilerin kadroya geçirilmesi için bölge milletvekillerinden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) önerge vermeleri konusunda talepte bulundu.

Şeker İş Sendikası Başkanı İsmail Şahin, muakkat işçilerin kadroya geçirilmesi için uzun yıllardan beri mücadele ettiklerini kaydetti.

Konu hakkında bir açıklama yapan Başkan Şahin şunları söyledi: “2000 yılından sonra özelleştirme kapsamına alınan Şeker Fabrikaları için 2005 yılında özelleştirme strateji raporu hazırlandı. Türk Şeker’in strateji danışmanlığını da Özelleştirme İdaresi, dünya şekerinin 220 yıldır karteli olan ve şeker ticaretiyle uğraşan İngiliz ED&F Man şirketine verdi. Bu şirketler ise yaptıkları çalışmalar ile Türk tarımını çökertti. Ülkemizi sömüre bilecekleri pazar haline getirmeyi amaçladıklarını Şeker İş olarak görmekteyiz. Türkiye’de özelleştirmeler, üretmek yerine tüketmeyi hedeflemekteler. Şeker sanayinin özelleştirilmesi işçimizin işsiz kalması demek, köylümüzün zaman içerisinde topraksız kalması, insanlarımızın gıda zenginliğinden uzaklaştırılması demektir. Biz bunun böyle olduğuna inanıyor, Şeker İş olarak çok yönlü mücadelenin içerisinde olduğumuzu da biliyoruz. Şeker İş Sendikası olarak önce iş yerinin ayakta kalmasını istemekteyiz. Fabrikalarımız var oldukça, işçimizde, sendikada var olacaktır” dedi.

Şahin; “Şeker fabrikaları, şuan da Danıştay’ın özelleştirmeyi durdurma kararı ile çalışmasını sürdürmektedir. Önce bu iş yerleri özelleştirme kapsamından çıkartılarak Türk Şeker’e devrinin sağlanması yani Sanayi Bakanlığı’na devredilmesi gerekmektedir.

Şeker İş, Sanayi Bakanlığı bünyesinde olan Şeker Fabrikalarında 120 gün çalışma hakkı olan tüm üyelerimizin bu çalışma sürelerinin insanca yaşamalarının devamlılığına yetmeyeceğini bilerek, bu üyelerimizin durumlarının iyileşmesi için her yerde mücadelesini akıllı ve bilimsel olarak sürdürmektedir. Daha geçen yıl Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Elbistan’a geldiğinde Şeker İş olarak kendilerine sunduğumuz raporda işçilerimizin kadroya geçirilmesi yönünde isteğimizi sunmuştuk. Yine ana muhalefet partisi lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Elbistan’a geldiğinde aynı içerikli dosyayı kendilerine sunduk. Ana muhalefet liderimizde dosyayı inceleyip gerekli çalışmayı yapma konusunda bizlere sözü olmuştu. Basın aracılığıyla muakkat işçilerin yaşadığı sıkıntıları her defasında gündeme taşıdık. İşçilerimize destek veren ve vermek isteyen başta milletvekilimiz Avni Doğan’a, belediye başkanımız Durmuş Küçük’e, kurum ve kuruluşlara, Şeker İş Sendikası olarak teşekkür ediyoruz. Üyelerimizin kadro istemlerinin daha çok dile getirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında önerge için bir komisyon kurup çalışmalarını istiyoruz. Hatta illerinde şeker fabrikası olan tüm milletvekilleri ile daha önce ki yıllarda olduğu gibi temasa geçilip, 216 bin kişinin kadroya geçmesi sağlandığı gibi şimdi de şeker fabrikasında çalışan muakkat işçilerin kadroya geçirilmeleri sağlanmalıdır.

Fabrikalarımızın özelleştirme idaresinden çıkartılması anlamında da önerge verilmesi halinde Şeker İş olarak bu konuda her türlü desteğe hazır olduğumuzu kamuoyu aracılığı ile duyurmak isteriz. Türk İş ve Şeker İş olarak tüm varlığımızla üyelerimizin kadro almasının sağlanması noktasında hükümet yetkililerine karşı ısrarcı olduğumuzu her platformda dile getirdik. Getirmeye de devam edeceğiz” dedi.

Sendikaların nasıl oluştuğu konusunda da bilgi veren Şeker İş Elbistan Şubesi Başkanı İsmail Şahin, “Sendikalar; fakirlerin, yoksulların, güçsüz ve zayıfların, haksızlığa uğrayanların yıllarca can vererek ettiği mücadelenin sonucun da oluşmuştur. Peygamber efendimiz, cahiliye döneminde Ebu cahillerle mücadele ederek bu hakları insanlığa kazandırmıştır. Bazı köleleri güçlülerin elinden alıp azat ederken Peygamber efendimiz işçiye ve zayıfa verdiği değeri göstermiştir. Böyle kutsal teşkilat bilhassa 1980 ihtilalinden sonra gerçek mücadelesinden uzaklaştırılmaya başlamıştır. Hak aramaların haram gibi gösterilerek yanlış insanların yönetimlere gelmesi sağlanmıştır. Üyeler arasında devamlı sürtüşme ön görülmüş, hakların aranmadığı bir ortam meydana getirilmiştir. İşçi-sendikasına, fakir-yoksula, yardım etmez, destek olmaz hale gelmiştir. Şeker İş’in Elbistan teşkilatını yönetenlerde geçmişte hatalar yapmışlardır. Kadro konusunda fırsatların doğduğunda bunlardan daha çok üyenin faydalanması gerekirken, bu imkandan bir çok üye ne yazık ki faydalanamamıştır. Onun içinde Türkiye’nin en çok muakkat işçisi Elbistan’dadır. Muakkat işçilerin oy hakkı bile 1999 yılına kadar bu iş yerinde yoktu. Bu oy hakkı mahkeme kararları ile sağlandı. Muakkatların 2002’lere kadar 120 gün dahi çalışma günü olmadığı, mazeretlerinin bile hak olarak tanınmadığı dönemlerden bugünlere gelinmiştir. Gelinen noktada geriye dönüp baktığımızda geçmişte verilen kadroların hangi keyfiyete göre dağıtıldığına herkesin dikkat etmesi gerekir. Bu saydığımız mücadelelerden o gün kaçanların, bugün Şeker İş’in her başarısında ve yapması gereken her hayırlı işte huzursuzluğa meydan verdikleri görülmektedir. Şeker İş her zaman üyelerine sahip çıkar, onların hakkını korur. İşçi kirliliğinin giderilmesi yönünde de haklı mücadelesini ortaya koymaktan da çekinmez” diye konuştu.

ŞEKER İŞ’İN HEDEFİ

Sendika olarak hedeflerinden bahseden Başkan Şahin, son olarak şunları söyledi: “Elbistan Şeker Fabrikası’nın modernize edilerek kapasitesinin artırılması, bir milyon ton pancar, her sosyal hakka sahip, bilgili, donanımlı, insanca yaşam standartlarına ulaşmış 1000 işçi istiyoruz. Bu hedefleri sendika olarak koyarak meseleye yaklaşmaktadır. Üyelerimizi aldatmadan üyelerimizin işçi simsarlarının eline düşmesini engellemeye çalışmak en büyük amacımız ve hedefimizdir” dedi.

seker-is’ten-onerge-talebi-2.jpg

 

 

 

Bu haber toplam 4276 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim