• BIST 93.003
 • Altın 189,189
 • Dolar 4,8206
 • Euro 5,5954
 • Kmaraş 27 °C
 • Malatya 31 °C
 • Kayseri 27 °C
 • Sivas 21 °C
 • Adıyaman 32 °C
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’

“Özelleştirme şekeri ucuzlatmaz”

“Özelleştirme şekeri ucuzlatmaz”
ELKAY- Türkiye Şeker İşçileri Sendikası (Şeker-İş) Elbistan Şubesi Başkanı İsmail Şahin,

özelleştirme ile birlikte Türkiye’de ucuz şeker tüketileceğini söyleyenlere cevap olarak, “Özelleştirme şekeri ucuzlatmaz. Aksine şekeri pahalı hale getirir ve dışa bağımlı pazar haline geliriz” dedi.

            Özelleştirme kapsamında tutulan Şeker Fabrikaları’nda sancılı bekleyiş devam ediyor. Türkiye’de Şeker Fabrikalarının özelleştirmesiyle birlikte ciddi anlamda ekonomik kaybın yaşanacağı belirtildi.

Danıştay’ın Yürütmeyi Durdurma Kararının Ardından Gerekçeli Kararı Beklenmektedir.  

Özelleşme ile birlikte Türkiye’de şeker maliyetinin düşeceğini söyleyenlere tepki gösteren Şeker İş Sendikası Elbistan Şubesi Başkanı İsmail Şahin, bu konuda yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Şeker İş Genel Başkanı Sayın İsa Gök’ün de, geçtiğimiz günlerde Danıştay’ın aldığı kararla ilgili ulusal bir ajansta açıklaması yer almıştı. Genel Başkanımız bu açıklamasında; Anayasa değişikliği referandumunda kabul edilen değişiklik paketine göre yargının özelleştirme davalarına bakamayacağı kanaatinin oluşmasına tepki gösterdi. Şeker Fabrikaları dahil bütün özelleştirme davalarına aynı şekilde mahkemelerin bakacağını ve mahkemelerin kamu yararı gözeteceğini söyledi. Zaten mahkemelerin kamu yararı gözetmesi de gerekir. Kamu yararı olmazsa, kamu yararı gözetilmezse, şeker fabrikalarının yok oluşunun önü de açılmış olur.

            Genel Başkanımız, Türkiye’de Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ve yaşanması ihtimal mağduriyetler konusunda yaptığı değerlendirmesinde de daha öncede yerindelik denetimi ile ilgili değişikliklerin Anayasa’da yer aldığını belirterek, Anayasa mahkemesinin yapısı ile ilgili değişikliklerin hemen olabileceğini, Danıştay’la ile ilgili değişikliğin söz konusu olmayacağını belirtti. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin durdurulması için Danıştay’a açmış olduğumuz davaların gerekçeli kararın beklenmekte olduğunu, Danıştay’ın gerekçeli kararını açıkladıktan sonra durum değerlendirmesinin yapılarak buna göre hareket edeceğini belirten Genel başkanımız, özelleştirmelerin ana felsefesinin işsizlik yaratmak olmadığını, işsizlik ordusu meydana getirmek olmadığını, insanları açlığa, sefilliğe terk etmek olmadığını savunarak, özelleştirmenin sermayenin tabana yayılmak, yapıların çoğalmasını sağlamak olduğunu söyledi. Ama Türkiye’mizde bunun böyle olmadığını ve herkesin ABD’yi örnek gösterdiğini, ABD’de bir tek şahıs elinde şeker fabrikası olmadığı bilinmektedir.

            Eğer şeker fabrikalarının özelleştirmesi hayata geçerse Türkiye’de şeker üretimi ve şeker sanayinin yok oluşunun önünü açmış oluruz. 18 bin kişinin işsiz kalışını görürüz. İstihdam açığını görürüz. Çiftçinin, işçinin, besicinin, nakliyecinin, esnafın ve herkesimden insanın zarar gördüğünü görürüz” dedi.

Özelleştirmeyi durdurmak için davalarımız devam edecek

            Başkan Şahin, “Özelleştirmelerle ilgili davalarımız devam etmektedir. Danıştay’ın gerekçeli kesin kararını verene kadar böyle devam edecektir. Danıştay’ın özelleştirme sürecini durdurma kararı ile Elbistan Şeker Fabrikası da satışa çıkarılamadı. Şimdi bu şekilde fabrikamız üretimine 690 işçi, 40 memur çalışanı ile devam etmektedir. 17 Eylül günü yeni bir pancar alım kampanyasını başlatmış bulunmaktayız. Bu sene şeker fabrikasının işleyeceği pancar miktarı net 350 bin ton olduğu tahmin edilmektedir. Fabrikamız kapasitesinin üzerinde bir çalışma temposu ile tüm üretim değerlerinde Türkiye birincisi olarak çalışmasını sürdürmektedir” dedi.

 

Tüketicinin daha ucuza şeker tüketeceği iddia edilmesi ne kadar doğru?

            Şeker İş Sendikası Elbistan Şubesi Başkanı İsmail Şahin, “Şeker sanayisinin özelleştirilmesini olmazsa olmaz olarak gösteren kesimlerin en önemli iddialarının başında daha ucuz şeker tüketeceğiz iddiası geliyor. Bu iddialarını da masum göstermek için Türkiye’de şeker fiyatlarının dünya pazarına göre oldukça yüksek seviyelerde seyrettiğini, bu ana gıda maddesinin tüm toplum tarafından daha pahalı tüketilmesinin bir sosyal adaletsizliğe sebep olduğu vurguluyorlar. Gerçekleri hasıraltı eden bu iddia artık birilerinin klişesi haline gelmiş durumdadır. Bilindiği üzere dünyada şeker fiyatları kamış şekerine göre belirlenir. Bu nedenle Türkiye’deki fiyatları dünya fiyatları ile karşılaştırmak son derece yanlış olacaktır. Şekerin ucuz mu? Pahalımı? Tüketildiğini anlayabilmemiz için Türkiye, kendisi gibi pancar şekeri üreten ülkelerle özelliklede AB ülkeleri ile karşılaştırılmalıdır. Böyle karşılaştırmada ise ülkedeki perakende şeker satış fiyatlarının AB ortalaması seviyesinde olduğu açıkça görülecektir.

            Türkiye’de şekerin kilogramı KDV dahil 2,20 ila 2,30 TL’ye satılmaktadır. Ülkemizde şeker fiyatları hiçbir zaman pancardan şeker üreten ve tüketen ülkelerdeki fiyat seviyesinin çok üzerine çıkmamış, tüketicide AB ülkelerinden çok daha pahalıya şeker tüketmemiştir. Özetleyecek olursak özelleştirme şekeri ucuzlatmaz. Şekeri pahalı hale getirir ve dışa bağımlı pazar haline geliriz. Pahalı şeker tüketeceğimiz de bir gerçektir” dedi.

Türkiye toprağını kaybedecek

          Başkan Şahin; “Şeker fabrikalarının etkilediği alanlar dikkate alındığında ise 300 bine yakın pancar çiftçisi pancar tarımından dışlanacak, 10 bine yakın işçi işsiz kalacak, aileleriyle birlikte düşünüldüğünde doğrudan etkilenenlerin sayısı 2 milyona ulaşacaktır. Yan sektörler göz önüne alındığında 6 milyon Türk insanı bu özelleştirmeden olumsuz etkilenecektir. Ayrıca yaklaşık 1 milyon 200 bin dekar alanda pancar tarımı yapılamayacağı, pancar tarımının biteceği, taşıyıcıların iş hacminin olmayacağı ve ülkemizin ekonomik kayba uğrayacağı kesindir. Elbistan ekonomisi de bu belirtmiş olduğumuz maddelerden aynı oranda etkilenecektir” diye konuştu.

Şeker Fabrikası’na ait 96 dönüm arazinin satışı yanlıştır

            Başkan Şahin son olarak önce ki gün satışı gerçekleşen arazi satışına da karşı olduklarını ifade ederek, “Şeker fabrikasının arazisinin yapılaşmalardan uzak, tarım arazisi ve yeşil alan olarak kalmasından yana olduğumuzu daha öncede yaptığımız basın açıklamalarında belirtmiştik. Şuan da fabrikamıza ait satışa çıkan 96 dönümlük bir arazi söz konusudur. Şeker fabrikasına ait bu arazi Ceyhan nehrinin doğduğu Pınarbaşı mesire alanının hemen yanı başındadır. Doğal bir güzelliği ve mevcut ormanlık bir alana sahiptir. Satış işleminin gerçekleşmesi ile birlikte bu yeşil alan da beton yığınlarının altında kalacaktır. Yeşil alan olarak değerlendirilmesi gereken bu arsanın satışını olumlu karşılamıyoruz. Çünkü ciddi bir çevre kirliliği yaşanacaktır. Birkaç kişiye kar sağlamak amacıyla çevreyi ve yeşil alanları heba etmememiz gerekir. Bu konuda kamuoyunun da tepki göstereceğini umuyor ve düşünüyoruz. Çünkü gelecekte yeşil alan ve temiz çevreye hepimiz ihtiyaç duyacağız” ifadeleri ile açıklamasını tamamladı.    

seker-is-sendikasi-elbistan-subesi-baskani-ismail-sahin-2.jpg

Bu haber toplam 1319 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim