• BIST 93.003
 • Altın 188,945
 • Dolar 4,8206
 • Euro 5,5954
 • Kmaraş 26 °C
 • Malatya 28 °C
 • Kayseri 24 °C
 • Sivas 16 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’

“Özelleştirme İdaresi Yanlışta Israrcı”

“Özelleştirme İdaresi Yanlışta Israrcı”
Türkiye Şeker İşçileri (Şeker İş) Elbistan Şubesi Başkanı İsmail Şahin, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda Özelleştirme İdaresi’nin yanlışında ısrarcı olduğunu söyledi.

Şeker İş Elbistan Şubesi Başkanı Şahin, şeker fabrikalarının bulunduğu bölgenin ekonomisine yaptığı katkılardan bahsederek, “Şeker sektörü doğrudan ve dolaylı olarak ilişkilendirilen 10 milyon insanımıza iş ve ekmek olanağı sağlayan bir sektördür. Ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi bakımından karşılaştırmalı üstünlüğe sahiptir. Elbistan yöresine baktığımız da bölgemizin neler kaybettiğini görmüş olacağız” dedi.

Şahin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Özelleştirme Yüksek Kurulunun 20.12.2000 günlü 2000/92 sayılı kararı ile Türk şekerin özelleştirme kapsamına alınarak hazırlık işlemlerine tabi tutulmasına, aynı kurulun 27.06.2003 günlü 2003/40 sayılı kararı ile 31 Ekim 2003 tarihine kadar, idare ve Türk Şeker tarafından yapılacak çalışmalar neticesinde Türk Şeker’e ait fabrikalardan portföy grupları oluşturulmasına bu portföylerin gerekirse anonim şirket haline dönüştürülmesine bu şirketlerin/portföylerin özelleştirme programına alınmasına ilişkin takvimin belirlenmesine özelleştirme programına alınan şirketlerin/portföylerin satış yöntemiyle özelleştirilmesine, yine kurulun 31.01.2005 günlü 2005/17 sayılı kararıyla daha önce alınan 27.06.2003 günlü 2003/40 sayılı karar gereğince idare ile danışman firma arasında imzalanan danışmanlık hizmet sözleşmesi gereği oluşturulacak stratejiler çerçevesinde Türk şekerin muhtelif yapılanmalar sağlayarak fabrikalar belli portföyler halinde tek ve/veya şirketleştirilmek üzere programa alınmıştır.

Türk şekerin özelleştirme çalışmalarına yardımcı olmak üzere görevlendirilen danışman konsorsiyum ED.& F.MAN (İngiliz firması 200 yıllık şeker ticareti yapmaktadır) tarafından şeker kurumu ve rekabet kurumu görüşleri de alınarak Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin özelleştirilmesi strateji raporu ve yeni gelişmeler gereği ek strateji raporunun hazırlandığı danışman tarafından dünyada diğer ülkelerde şeker sektöründe uygulanmış olan değişik özelleştirme uygulamaları ve elde edilen sonuçlar da dikkate alınarak sektörde başarılı bir özelleştirme yaparak ekonomiye katkısının artırılabilmesi için Türk Şekere ait şeker fabrikalarının pancar nakliyesi ekim alanlarının korunması ve ölçek ekonomisi verileri temelinde şeker endüstrisinin rasyonelleşmesine izin verecek ve maliyetlerin düşürülmesi etkinliğinin artırılması ve böylece Türk şeker endüstrinin Avrupa Birliği ile rekabet etme imkanı sağlayacak coğrafi bazlı portföy grupları oluşturulmak suretiyle özelleştirilmesinin uygun olacağı değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme yapılırken de diğer özelleştirme seçeneklerinin fabrikaların ayrı ayrı varlık satışı ve Türk şekerin bir bütün olarak satışını teminen hisse satışı ve kiralama gibi uygulanabilirliliğin ve muhtemel sonuçlarının araştırılma seçenekleri de göz önünde bulundurularak en uygun uygulamanın coğrafi bazlı A, B, C, D, E ve F portföy oluşturmak suretiyle özelleştirme sonucuna varılmıştır. B ve C portföylerinde yer alan fabrikalar 2009 yılında varlık satışı yöntemiyle özelleştirme idaresince satışa çıkarılmış bu satış yönteminin uygunluğu olmadığı için Şeker İş Sendikası, Danıştay’a açmış olduğu dava neticesin de durdurulmuş ve iptal edilmiştir. Daha öncede portföy D’de yer alan fabrikalar 2005 yılında satışa çıkarılmış yine bu satışın yanlışlığı görülerek özelleştirme idaresince Sümer Holding’e teslim edilmesine rağmen geri Türk Şeker’e teslim edilmiştir. Her iki satış yöntemlerinde yanlışlıklar görülmesine rağmen özelleştirilme idaresinin bu yanlışlıklarda ısrarcı olmasını anlamak mümkün değildir.

Modern dünyanın gelişmekte olan ülkelerinde şeker sektörü devletlerin eliyle desteklenmekte, mümkün olduğunca korunmakta ve teşvik edilmektedir. Ülkemizde ise şeker sektöründe dünyadaki gelişmelerin tam aksine bir süreç yaşanmaktadır.

Şeker sanayi ve pancar tarımının ülke ekonomisine katkıları incelendiğinde de; tarım, hayvancılık, taşımacılık, kimya, ilaç, alkol, yem ve maya sektörleri ile geniş kapsamlı olarak bir bütün halinde ele alınmalıdır. Bu yolla yılda 3 milyar dolar katma değer yaratmakta olup taşımacılık sektöründe 25 milyon ton iş hacmi sağlamakta ve birçok alanda dışa bağımlılığın önüne geçmektedir. Doğrudan ve dolaylı olarak ilişkilendirilen 10 milyon insanımıza iş ve ekmek olanağı sağlayan şeker sektörü, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi bakımından karşılaştırmalı üstünlüğe sahiptir. Elbistan yöresine baktığımız da bölgemizin neler kaybettiğini görmüş olacağız” dedi.

Şahin; “Türk şeker ve kamudaki işçilik haklarımız kanun çerçevesiyle belirlenmiş ve korunmuştur. Türk şeker şirketi devam ettiği sürece kanun ve hukukta var olduğu müddetçe şimdi ki haklarımız korunacak ve kollanacaktır. Sendikamız kanunlar çerçevesinde geçmişin hatasını ve adaletsizliğini yapmadan her üyemize adil eşit hakkaniyet olgusu içerisin de olunacağından kimsenin kuşku ve endişe duymasını istemiyorum. Eski alışkanlıkları uğruna etnik çalışmalarımızda olumlu tepki verip olumlu yende fikirler beyan etmekteler. Çalışmalarımızda bu yönde sürmektedir. Türkiye’nin en fazla geçici işçisini bulunduran fabrikamız yığılmış meselelerin karşısında sendikamızın çok çalışması gerekmekte olduğuna inanmaktadır. İşçilerimizin tüm meselesi ve Elbistan şeker fabrikasının meseleleri en üst makamlara kadar iletilmiş, bilgilendirilmiş o yönde olumlu çalışmaları istenmiştir.

Bölgesel düşünerek kimse kamuoyunu yanıltmaya çalışmasın. İdarecilerimizin tümü çalışmalarımızda olumlu tepki verip olumlu yönde fikirler beyan etmekteler. Çalışmalarımızda bu yönde sürmektedir” diye konuştu.

ŞEKER ARAZİSİ HİBE NİTELİĞİNDEDİR

Şeker İş Şubesi Başkanı İsmail Şahin, son olarak; “Şeker fabrikası kurulacak diye Elbistan halkından daha önce

Bu haber toplam 1079 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim