• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Kmaraş 20 °C
 • Malatya 16 °C
 • Kayseri 14 °C
 • Sivas 5 °C
 • Adıyaman 16 °C
 • ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirini güzel okuma yarışması düzenlendi
 • Uzay tarihinde bir ilk
 • Bakan Varank Kahramanmaraş’ta kestane dağıttı 
 • ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirini güzel okuma yarışması düzenlendi
 • Uzay tarihinde bir ilk
 • Bakan Varank Kahramanmaraş’ta kestane dağıttı 

Organ bağışına dikkat çektiler

Organ bağışına dikkat çektiler
Organ bağışına dikkat çektiler

Elbistan Şehit Hilmi Özer Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) tarafından, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle bir dizi etkinlikler düzenlendi. Öğrencilere organ bağışı hakkında bilgi verilirken, hastane önünde açılan stantta ise vatandaşlardan organ bağışı kabul edildi.

Elbistan TSM çalışanları, hafta nedeniyle Elbistan Meslek Yüksekokulu’nda, İMKB Fen Lisesi’nde, Mesleki Eğitim Merkezi’nde ayrı ayrı konferanslar düzenlerken, Elbistan Devlet Hastanesi bahçesinde açılan stant ile bağışlar kabul edildi.

Elbistan Şehit Hilmi Özer Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Kazım Çıtak, şu bilgileri verdi:

“Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması Sağlık Bakanlığı’nın öncelikli hedeflerindendir. Bu bağlamda ülkemizde her yıl kutlanmakta olan 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında halkımızı organ bağışında bulunmaya davet ediyoruz.

Organ nakli nedir?

Vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

Organ bağışı nedir?

Bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

Nakil yapılabilecek doku ve organlar hangileridir?

Ülkemizde nakil yapılan organlar ve dokular; böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, üst sindirim y. pankreas, incebağırsak, kemik, kemik iliği, kornea, kas doku, tendon, kalp kapağı, deridir.

Her ölümden sonra organlar alınabilir mi?

Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir.

Organ nakli kimlerden yapılır?

Organ ve doku nakli, canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. 1- Kadavra Donör (Verici): Yoğun bakımda tedavisi devam ederken, beyin ölümü denilen geri dönüşümsüz beyin hasarı gelişmiş hastaların organları bağışlandığı taktirde, bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır. 2-Canlı Donör: Organ nakli gereken hastanın yakın akrabaları veya diğer bireyler doku, kan grubu vb. uyumu mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir. Bunlar canlı donör olarak tanımlanmaktadır. Böbrek ve karaciğer canlıdan nakil yapılabilen organlardır.

Bir organ herkese nakledilebilir mi?

Bir organın hiçbir özellik aranmadan herhangi birine nakledilmesi söz konusu değildir. Organ naklinde alıcı verici olacak kişilerin kan grubu ve doku uyumları önem arz etmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumları testlerle belirlenir en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Ayrıca doku uyumunun yanı sıra nakille verilen bağışıklık önleyici ilaçlarla (İmmunsuppresive) ameliyat başarısı yükselir.

Kişi ölmeden organ nakli kararı alınabilir mi?

Tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından tıbbi ölüm kararı verilmeden organ nakli düşüncesi asla gündeme gelemez.

Dinen bir sakınca var mıdır?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. 6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Diğer İslam ülkelerinde ve bütün büyük dinlerde de benzer kararlar mevcuttur. Kur’an-ı Kerim’de (Maide Suresi, Ayet 32) ‘Kim bir kimseye hayat verirse, onun sanki bütün insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı’ beyan olunmuştur.

Organ bağışı için yaş sınırı ve özellik aranıyor mu? 18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.

Organlarımın birine satılma ihtimali ya da belirli kişilere özellikle verilme durumu var mıdır? Kişilerin bir bedel karşılığı organlarını vermeleri 2238 sayılı yasaya göre yasaktır. Bağışlanan organlar, bu konuyla ilgilenen Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından tıbben acilliği ve doku uyumuna göre en uygun alıcıya nakil edilir. Bu belirlemede zengin, fakir, ırk, cinsiyet vb. ayrımlar kesinlikle yapılmaz. Unutmayın, bağışlanan bir organa, bir gün sizin de ihtiyacınız olabilir.”organ-bagisi-(3).jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim