• BIST 94.552
 • Altın 192,939
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • Kmaraş 22 °C
 • Malatya 19 °C
 • Kayseri 15 °C
 • Sivas 13 °C
 • Adıyaman 22 °C
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistan, şehidini uğurladı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistan, şehidini uğurladı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek

Öğretmen ölümsüzdür”

Öğretmen ölümsüzdür”
24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk konulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Öğretmenler Günü dolayısıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kutlama programı Mükrimin Halil Lisesi Spor Salonu’nda devam etti.  Salon girişinde, öğrenciler öğretmenlerini kapıda karşılayarak birer karanfil ve şeker takdim ettiler.

            Burada Mükrimin Halil Lisesi’nin hazırladığı program beğeni ile izlendi. Günün anlam ve öneminin anlatıldığı konuşma ve şiirlerin okunmasının ardından, MHL öğrencileri tarafından piyes sahnelendi.

Programda konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, öğretmenlerin toplumda önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek, “Bugün öğretmen olmanın sevinci ile yine doluyuz. Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma. Onu alır muasır medeniyetler haritasında yeri nere ise oraya koymak ister. İnsanlık, öğretmen sayesinde tanışmıştır medeniyetle. Öğretmendir karanlıklardan aydınlığa çıkaran, odur bizi buralara getiren, odur bize eğitimin bir bayrak yarışı olduğunu telkin eden. Odur bize hayatın diğer adının da insanca yaşamak olduğunu belleten. Öğretmenin vazifesi, gücü nispetinde erdemli toplum gayretine katkı sağlamaktır. İnsan yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanı; ama aynı zamanda en vahşi, en acımasız, en anlaşılmaz davranışların da sahibi. Onun için insan hayatında eğitim; davranışları doğru yönlendirmede ve diğer hemcinslerinin haklarına tecavüz etmesinin engellenmesinde birinci derecede etkilidir. Öğretmen işlevini yerine getirirken bu önceliği asla ihmal etmemelidir. Sihirli bir el gibidir öğretmenimin eli tahtaya değdiğinde. Bileği büyük bir aşkla kıvrılır, tebeşirini alır. Öğrencilerine bir şey Öğretmek arzusu ile hafifçe kırar belini ve tahtaya yazısını yazar. En anlamsız sanılan şeyler onun eli değdiğinde mana yüklenir. Kimi zaman şiirler, kimi zaman kafamıza takılan problemler, kimi zaman hayatın anlamı onun elinden dökülür tahtaya. Yüreğimize dökülür kara tahtadan bir ferahlık. Öğretmen ölümsüzdür. Yurdun çeşitli yerlerinde, kar, kış, yağmur, soğuk demeden okuluna giden. İstiklâl Marşımızı yavrularına ezberleten. Çocuklarını hayata hazırlayan. Tıpkı kahramanlar gibi uğruna savaş verdiği bir ideali var. Kaybolmaması gereken yarınlar uğruna hava muhalefetini, çileli olanaksızlıkları tanımaz. Hiçbir engel duramaz inanmışlığı karşısında. Umudunu yitirmez. Adı Hasan Bey'dir, Ayşe Öğretmendir adı. Ama mutlu olmasını gerektirecek kutsal bir sıfatı vardır: Öğretmen. Âb~ı hayat gibi bir şey. Dünyanın en anlamlı şeyi olsa gerek, fanilik içinde var olmak. Sadece maddeten yok oluyorsunuz. Arkadan gelen kafile sizin izinizden yürüyor geleceğe. Şu gök kubbede hoş bir seda bırakmak olsa olsa, budur zannımca. Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalıyız.

21 yüzyıla girdiğimiz bu günlerde en büyük davamız, yine eğitimdir. Sürekli değişen, gelişen bilimsel ve teknolojik alandaki yeniliklere ayak uydurabilmemizin tek yolu eğitimden geçmektedir. Öyleyse nasıl bir eğitim ve nasıl bir insan modeli? Öğrencilerimizin kendi ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda kendilerini yetiştirmelerine olanak tanıyan, demokratik, lâik, çağdaş, bilimsel ve Türk milliyetçiliğini esas alan ve bu temellerin üzerinde gelişen eğitim. Millî, manevî, insanî, ahlâkî ve kültürel değerlerimizi içtenlikle benimseyen, bunları geliştiren ve koruyan, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, ailesini, ulusunu ve vatanım gönülden seven ve bunları yüceltmek için sürekli çaba harcayan, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı olmaktan gurur duyan ve bu ülkeye hizmeti en büyük erdem sayan, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın bütün insanların haklarına, düşüncelerine ve inançlarına saygı duyan, zihinsel, bedensel, ruhsal ve duygusal yönden sağlıklı, kendisiyle ve toplumla barışık, kendine saygı ve güven duyan, emeğe değer veren, hür ve bilimsel düşünceye, geniş dünya görüşüne sahip, grupla çalışma alışkanlığı kazanmış, ihtiyaç duyduğu bilgi kaynaklarına ulaşabilen ve öğrenmeye hayat boyu devam eden bir süreç hâline getirmiş bir insan tipi yetiştirmek en büyük ödevimiz olmalıdır. Karşı karşıya kalacağımız bütün durum ve şartları aşarak ruhumuzu her şartta diri kılarak başarıya ulaşabiliriz. Hayat taşıyıcı uğraşları soylu bir sadelik içerisinde, bir yürek soyluluğu içerisinde, yoğun bir sabırla sürdürmeliyiz. Kazanılması gereken asıl büyük servet; para, şöhret ve makamdan öte erdem ve bilgeliktir. Yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle tezyin ve teçhiz etmeli ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolu-muza devam etmeliyiz. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu onuru taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir.” diye konuştu.

Ardından emekli öğretmenler adına bir konuşma yapan İbrahim Özcan ise, “Bu 24 Kasımda sizlerin karşısında emekli bir eğitimci olarak bulunuyorum. Eğitim öğretim ve bunu meslek edinenler adına söylenecek çok söz var ama ben alt başlıklar diyebileceğimiz bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Geleceğimizin teminatı olan yavrularımızı şekillendiren, yön veren öğretmenlerimiz okullarda eğitim öğretim dışındaki temizlik güvenlik tamirat ve benzeri işlerden en kısa zamanda kurtarılmalıdır. Neslimize kişiliğini kazandıracak, insanların önce kendilerine öz güvenleri sağlanmalı, sosyal ve ekonomik seviyeleri yükseltilmelidir. Otuz iki yıllık eğitimciliğimin tamamına yakını yöneticilikte geçmiştir. Gördüm ki öğrenciler kadar öğretmenlerin yetiştirilmesi de önem arz etmektedir. Kaç dadı ile büyütürsen büyüt çocuğuna anne sevgisi verebilir misiniz cevabı sizlere bırakıyorum. O halde öğretmenlerin yerini de hiçbir teknolojik ürün alamaz. Bu demek değildir ki öğretmenlerimiz kendilerini yeni teknoloji ile donatmasın, iletişim araçlarını kullanmasınlar. Elbette böyle bir algı büyük yanılgı olur. Günümüzde mevcut iletişim araçları ile bilgiye ulaşmak o kadar kolay ki bir tık ile dünyadan haber alabiliyoruz. Ancak yan komşumuzdan ya da anne babamızın son durumundan haberimiz olabiliyor mu? İşte öğretmen tam bu noktada burada lazım olandır. Sevgiyi, şefkati, hoş görüyü genç gönüllere, beyinlere dantel gibi dokuyandır. İyi evlat, iyi vatandaş yetiştirmek gençliğimizi milli ve kutsal değerlerle donatmak görevi yine öğretmenlerimize düşmektedir. Bilginin yanında sevgi ve hoş görü ile yoğrulan nesli yetiştirecek olan da onlardır. Fedakar öğretmenlerimizin fazlasıyla hak ettikleri saygıyı da gençlerimizden bilhassa ailelerinden görmek istemeleri en tabii haklarıdır. Şüphesiz ki Türk milli eğitimi hedeflerine, geleceğimizin mimarı öğretmenlerle ulaşacaktır. Bütün meslektaşlarıma başarılar diliyor öğretmenler gününü kutluyorum.”

Yapılan konuşmaların hizmet sürelerin doldurarak emekli olan Cuma Alagöz, Mehmet Kubilay Sığırtmaç, Durdu Aslantaş, Aliye Yüksek, Adile Günen, İbrahim Özcan, Fatma Ayla Boran, Ali Koldan ve Hasan Aslan isimli öğretmenlere, Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik tarafından hizmet şeref belgeleri takdim edildi.

Ardından Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Uzman, göreve yeni başlayan stajyer ve kadrolu toplam 112 öğretmene öğretmenlik yemini ettirdi. Daha sonra, öğretmenler günü nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda yapılan şiir resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman, Garnizon Komutanı Binbaşı Süleyman Bilir ve Belediye Başkanı Durmuş Küçük tarafından ödülleri verildi.        Program Kaymakam Metin Maytalman’ın öğretmenler günü kutlaması ile sona erdi.

ogretmenler-gunu4-kopya.jpg

           

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim