• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Kmaraş 20 °C
 • Malatya 16 °C
 • Kayseri 14 °C
 • Sivas 5 °C
 • Adıyaman 16 °C
 • ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirini güzel okuma yarışması düzenlendi
 • Uzay tarihinde bir ilk
 • Bakan Varank Kahramanmaraş’ta kestane dağıttı 
 • ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirini güzel okuma yarışması düzenlendi
 • Uzay tarihinde bir ilk
 • Bakan Varank Kahramanmaraş’ta kestane dağıttı 

Kendi işini kurmak isteyen engellilere İŞKUR desteği

Kendi işini kurmak isteyen engellilere İŞKUR desteği
Kendi işini kurmak isteyen engellilere İŞKUR desteği

iskur-hibe2-001.jpgKendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere, İŞKUR tarafından 50 bin TL’ye kadar hibe desteği verilecek.

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan, İŞKUR Elbistan Hizmet Merkezi Müdürü Hüseyin Açar, başvuruları aldıklarını ifade etti.

Proje ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücü kaybının en az yüzde 40 olduğu engellilere verilecek Sağlık Kurulu Raporları ile belgelenen kişiler mevzuatımızda engelli olarak kabul edilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen engellilerin İŞKUR'a kayıtlı olması, bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az yüzde 40'ından yoksun olduğunu engellilere verilecek Sağlık Kurulu Raporları ile belgelendirebilmesi, 18 yaşını tamamlamış olması, hangi sebeple olursa olsun emekli olmaması, kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmaması, işyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmesi, girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olması, kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olması gerekmektedir. Açar, eski hükümlülerde aranılan şartları ise, 1 yıldan daha uzun süreli bir suçtan veya ceza süresine bakılmaksızın Devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyen ve cezasını infaz kurumlarında tamamlayanları, cezası ertelenenleri, koşullu salıverilenleri, özel kanunlarda belirtilen şartlardan dolayı istihdam olanağı bulunmayanları, ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanları ve denetim ii serbestlik kapsamında olanlar eski hükümlü olarak tanımlanmaktadır.

Kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin aşağıdaki bütün şartları taşıması gereklidir. Aynı şekilde engelliler için aranan şartları da taşıması gerekiyor. Eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde eski hükümlünün projesini Adalet Bakanlığının ilgili birimleri (denetimli serbestlik müdürlükleri, koruma kurulları gibi) aracılığı ile Proje Başvuru Rehberinde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile ii Müdürlüğüne iletmesi gereklidir. Eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvurular dikkate alınmaz.

Engelliler için komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde, başvuru sahibinin talep etmesi halinde, işyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 3.000 TL kuruluş işlemleri desteği, sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla yüzde 60'ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 11.000 TL işletme gideri desteği ve sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 36.000 TL kuruluş desteği verilecektir. Eski hükümlüler için de; Adalet Bakanlığı'nın ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında bütçe imkanları doğrultusunda kaynak tahsis edilmesi uygun görülen projelere vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar kurulacak işyeri için gerekli olan giderleri kapsayan kuruluş desteği verilecektir. Projede son başvuru tarihi 11 Aralık 2017’dir.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim