• BIST 85.310
 • Altın 248,620
 • Dolar 6,0466
 • Euro 6,7481
 • Kmaraş 18 °C
 • Malatya 19 °C
 • Kayseri 20 °C
 • Sivas 12 °C
 • Adıyaman 20 °C
 • Anız yakana, dekar başı 60 TL ceza kesilecek
 • 10 bin 843 hektar arazi toplulaştırıldı
 • Elbistan, 2018’de sadece 2 ay temiz hava soluyabildi
 • Anız yakana, dekar başı 60 TL ceza kesilecek
 • 10 bin 843 hektar arazi toplulaştırıldı
 • Elbistan, 2018’de sadece 2 ay temiz hava soluyabildi

İŞÇİYİ KÖLELEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

ELKAY- Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Afşin Şubesi eski Başkan adayı Mustafa Kılıç, 31 Mart 2009 tarihinde
İŞÇİYİ KÖLELEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

yapılan mahkemenin sonucunu karara bağlayana kadar ihtiyati tedbir kararı koydu. Genel merkez seçimleri durduruldu. Genel merkez seçimleri mahkeme kararını bekleyecek. Bunun da birkaç duruşma sonrasında sonuçlanacağını tahmin ediyoruz. Bizim buradaki mücadelemiz tarafsız gözlemciler nezaretinde seçim yapılmasıdır. Tes İş Afşin şubesinin seçimleri mahkeme kararının ardından belli olacak, ama bizim kanaatimiz yüzde 90 bu seçim yenilecektir. Delillerimiz sabit, yasaların belirttiği tüzük kararları elimizdedir. Buna dayanarak açtığımız mahkeme sonucu bu seçim yargıdan dönecektir” dedi.

SEÇİMLER İŞYERİNDE YAPILMALIDIR

Kılıç, “Seçim tüzüğüne ve yönetmeliğine göre aksaklıkların en büyüğü seçim iş yerinde yapılmadı. Seçimin iş yerinde yapılması gerekirdi. Mevcut yönetim kendi hesabına göre Afşin Siteyi de iş yeri olarak kabul ediyor. Afşin site işçinin ikamet yeridir. Bugün işçi olarak çalışanların çoğunluğu Elbistan’da oturmaktadır. O zaman Elbistan’a da sandık konması gerekiyordu. Hatta Doğan Site’ye de sandık bırakılması gerekiyor. Seçim iş yerinde yapılır. Seçimler demokratik ve işçilerin toplu halde bulunduğu mahallerde yapılır. Bu konuda tüzük açık. İş yerinde o kadar ferah ortam varken orada yapmıyoruz. Afşin Sitede daracık bir sinema salonunda gündüz dahi ampul yakılarak bir seçim komedisi yaşandı. İşçinin hür iradesinin sandığa yansıdığı bir seçim yapılmadı. Tüzükteki en büyük ihlallerden bir tanesi de sendika yönetim kurulundan sandık kurulu oluşturulamaz. Bu durum seçimin anayasasına aykırıdır. Adam seçime girecek, tabiri caizse hem oyuncu olacak hem hakem olacak, böyle bir mantık olmaz. Bunun gibi daha bir çok maddelerden dolayı bu seçimin iptal olacağını, yenileceğini, hatta tarafsız kayyım gözetiminde seçim yapılacağına yürekten inanıyoruz. Arkadaşlarımızın hür iradesine güveniyoruz. 15 yıllık mücadelemizi bu olayda olduğu gibi bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğim. Ne zaman ki bu iş yerine sandık konur, arkadaşlarımızın hür iradesi demokratik ortam da baskı altında, şantaj ve tehdit altında kalmadan sandığa yansırsa, böyle bir seçim yaptırıncaya kadar mücadelem devam edecek” dedi.

TEŞERONLARLA İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR

Kılıç, “İşçilerin haklarının tam olarak savunulup savunulmadığı açıkça görülüyor. Geçenlerde sendika başkanımızın bir mahalli gazeteye yaptığı açıklamayı okudum. Orada, ‘Biz düzgün bir şekilde özelleştirme yapılırsa buna karşı değiliz’ şeklinde konuşmuş. Bir sendikacı böyle konuşamaz. Benim iş yerim satılacak, peşkeş çekilecek, iş yerim gidecek işsiz kalacağım, geleceğim gidecek ve beni temsil eden sendikacımda buna karşı değilim diyecek. O zaman neye karşısınız? Taşeronlar işçinin hakkını vermiyor. Özelleştirmenin gerçeği veya şakası olmaz. 15 yıldır bu iş yeri satılıyor. Nasıl satıyorlar? taşeronlaştırarak satıyorlar. Parça parça satıyorlar, taksit taksit satıyorlar. Hiç kimsenin sesi çıkmıyor.

SÖZLEŞMELİ İŞÇİ SAYISI KADROLU SAYISINI GEÇTİ

Kılıç açıklamasının devamında ise, “Ben soruyorum satmak nasıl olur? Bu iş yerinde 15 tane Erg firması var. Taşeronların her biri benim için bir Erg firmasıdır. Satılma budur. EÜAŞ’ın kadrolu işçi sayısını sözleşmeli işçi sayısı geçmiş. Sendikasız işçi, köle işçidir. Hiçbir hakkı olmayan işçidir. Ama sendikacılarımız lafa geldiği zaman biz yaparız ederiz diyorlar. 15 yıldır ne yapıyorlar? Bu iş yeri satılıyor. Satıldı. Yani son parça kaldı. Onu da veriyorlar. Bizim işimiz, aşımıza, ekmeğimize sahip çıkma mücadelesidir. Geleceğimize sahip çıkma mücadelesidir. Sendikacının mücadelesi de işçinin adına bu olmalıdır. Maalesef ortada bir şey yok” dedi.

GÖRÜNTÜLERİ VAR AMA İCRAATLARI YOK

Kılıç açıklamasında son olarak, “Günde 16 saat çalışan özel firma işçileri var. Aynı zaman da bu firmada çalışan işçiler sendikanın da üyesidir. Bu adamlar zamanında maaşını alamayan, günde 16 saat çalışan insanlar. Sendikacılarımız, maaşını verip, yeniden tahsil eden insanlarla iş birliği yapıyorlar. Sözleşme açık. Mevcut sendika yönetimi ile her zaman her şartta basın önünde çıkıp belgelerle konuşurum. Maalesef işçinin durumu iyi değil. Taşeronlar tarafından 16 saat çalıştırılan ve aç bırakılan insan nereye bastığını bilemez. Fidan gibi gençlerin ayağı kayıp gaz kanalına düşüyorlar. Bunların vebali çok. Bu insanlara sahip çıkmak lazım. Bizim mücadelemiz kölelik düzenine karşı olma mücadelesidir. Şuan ki sendikacıların görüntüleri var ama icraatları yok. Taşeronlaştırarak işçiyi köleleştirmeye çalışıyorlar. Asgari ücretli bir köle toplumu oluşturmaya çalışılıyor. Altıncı ayda iş yerimizin teslimi konusunda bir söylenti var” diyerek açılamasını tamamladı.

Bu haber toplam 581 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim