• BIST 94.552
 • Altın 192,939
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • Kmaraş 22 °C
 • Malatya 19 °C
 • Kayseri 15 °C
 • Sivas 13 °C
 • Adıyaman 22 °C
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistan, şehidini uğurladı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistan, şehidini uğurladı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek

İşçilerin sorunları ele alındı

İşçilerin sorunları ele alındı
Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, sendikamız genel merkezinde yapılan Başkanlar Kurulu toplantımıza katıldı.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu sendikamız girişinde Genel Başkan İsmail Aslan ve yönetim kurulu ile şube başkanları tarafından karşılandı.

Bir süre Genel Başkan İsmail Aslan'ın odasında genel başkan ve sendikamız yönetim kurulu üyelerimizle sohbet eden Kumlu, daha sonra toplantı salonunda şube başkanları ile bir araya GELDi.
Toplantının açılış konuşmasını Genel Başkan İsmail Aslan yaptı. Aslan, iş yoğunluğunun içinde zaman ayırarak sendikamız toplantısına katıldığı için Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'ya teşekkür ettikten sonra kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri süreci ve maden işçilerinin ücretleri konusundaki sıkıntılara değinen bir konuşma yaptı. Genel Başkan Aslan "Sayın Genel Başkanımız, Türk-İş Genel Başkanlığının yanı sıra iş kolumuza, işyerlerimize en yakın sendika durumundaki Tes-İş Sendikası'nın da genel başkanıdır. Bu nedenledir ki bizleri çok iyi anlayacağını biliyorum" dedi. Aslan konuşmasına şöyle devam etti:
"Değerli Genel Başkanım,
Biliyorsunuz, son zamanlarda iyice moda oldu. Daha önce de sıkça yapılıyordu. Maden ocaklarında oruç açmak, yılbaşı geçirmek, yemek yemek siyasetçilerin bir alışkanlığı oldu. Siyasetçilerimizin, bakanlarımızın bu ilgisi bizleri madencilik işkolunda örgütlü bir sendika olarak çok mutlu ediyor. Yine biliyorsunuz ki, madene gelen ve özellikle yeraltı madenine inen her bakan, siyasetçi çıkışta "Maden işçilerinin aldıkları ücret analarının ak sütü gibi helal olsun, ne alsalar az diyorlar"; dahası "Benim hak ettiğimden daha fazla ücret hak ediyorlar" diyen bakanlarımız da var.

Bunlar güzel dilekler...

Ama gerçek nedir buna bakmak gerekiyor.

Dünyanın en ağır ve tehlikeli işlerinden birisi yapan maden işçilerinin ücretlerinin diğer kamu işçileriyle, eşit işe eşit ücret anlayışı çerçevesinde baktığımız zaman hiç de yeterli olmadığını görüyoruz. Ortalama ömrü çok kısa olan, iş kazası, meslek hastalığı riski yüksek olan ve çok ağır biçimde çalışan maden işçisi kamu işçileri içinde en üst ücret skalası içinde yer almıyor ne yazık ki. İş riski ve ağırlığına paralel bir ücret yok. Toplu iş sözleşmesinde bunu sağlayacak hükümler de yok. Ayrıca, sonradan işe girmiş 2000'i aşkın maden işçisinin taban ücretleri de işkolunun özelliklerine göre kabul edilemeyecek kadar düşük seviyede.

Sayın Genel Başkanım,
Biz hep Türk-İş içinde birlik ve dayanışma için mücadeleden yana olduk. Kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinin de Türk-İş bünyesinde ortaklaşa yürütülmesinden yana olduk. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, çerçeve anlaşmaları gerekçe gösterilerek, haklı taleplerimize kamu işveren sendikası tarafından hep set çekildi. Hem de örgütlü olduğumuz işletmelerin yöneticilerinin taleplerimizi haklı ve makul bulmalarına karşın karşı çıkıldı. Biz, bu konuda siz sayın genel başkanımızdan anlayış, yardım ve destek istiyoruz. Taban ücretleri çok düşük olan maden işçilerinin bu ücretlerini yukarı çekecek bir taban ayarlaması, çerçeve anlaşmasının dışında bu düzenlemeleri talep ediyoruz.

İnanıyoruz ki, her yeraltı madeninden çıkışta "Madencilerin aldığı ücret az" diyen siyasetçilerimiz, bakanlarımız da bu konuda anlayış göstereceklerdir."

Genel Başkan Kumlu, son dönemde çalışma hayatı gündeminde bulunan sorunlar ile süreci başlayan kamu kesimi toplu iş sözleşmelerine bilgi verdi.  Genel Başkan İsmail Aslan'ın konuşması sonrasında şube başkanları da tek tek söz alarak kamu kesimi sözleşme sürecine, ücret skalası ve taban ayarlamasına, kamu işletmelerine daha fazla işçi alınmasına ilişkin görüş, düşünce ve eleştirilerini açıkladılar.

Yönetim kurulu üyelerimiz de termik santralların özelleştirilme girişimlerine karşı Tes-İş /Maden-İş ortak mücadele platformu oluşturulmasını istedi.

Kumlu başta "Torba Yasa, 2821-2822 sayılı yasalarda yapılacak değişiklikler ile kamu kesimi toplu sözleşmesine ilişkin görüşlerini belirtti. Kumlu, sendikamızın istemlerine ilişkin olarak da bu haklı taleplerin yerine gelmesi için elimden gelen çabayı göstereceğim. Zaten Koordinasyon Kurulu'nda Genel Başkan İsmail Aslan da olacak. Bu talepler için birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

Bu haber toplam 983 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim