• BIST 94.082
 • Altın 189,513
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • Kmaraş 26 °C
 • Malatya 24 °C
 • Kayseri 18 °C
 • Sivas 12 °C
 • Adıyaman 27 °C
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’

“İmkan verilse daha fazla işçi alırız”

“İmkan verilse daha fazla işçi alırız”
EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış ziyaret için Afşin-Elbistan A ve B Termik santraline geldi.

Önce Afşin’de birim amirleriyle kahvaltı yapan Alış, daha sonra A ve B Termik Santrallerinde incelemelerde bulundu. Ziyaret sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, santrallerle ilgili olarak birçok konuya açıklık getirdi. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) izin verse daha fazla işçi alımı yapardım diyen Alış, Afşin ve Elbistan’ın Enerji İhtisas alanı olması gerektiğini vurguladı. Burada ki kömürün işlenmesi için daha fazla santrale gerek duyulduğunu anlatan Alış, Avrupa’nın değişik yerlerinde inceleme yaptıklarını ve çevreye duyarlı santraller için alt yapı hazırladıklarını aktardı.

 

“Özel kanunla Santral yapılabilir ve mağduriyetler giderilebilir”      

Sorulara içtenlikle cevap veren Genel Müdür Halil Alış, “Burada çok büyük özveri ile çalışan arkadaşlarla birlikte olmaktan çok mutluyum. Ben EÜAŞ Genel Müdürlüğüne 2 ay önce atandım ama ilk işimin Afşin-Elbistan sahasını gezmek olacağını söylemiştim. Gerçekten burası çok önemli bir bölge. Bilinen rezervimiz 4.5 milyar ton ve belki daha fazla miktarda kömür yerin altında duruyor. Bu zenginlikten her halükarda Türkiye’nin faydalanması lazım. Tabi Türkiye faydalanırken, çevre şartlarını da göz ardı etmeden faydalanabileceği en uygun santralleri yapmak için uğraşıyor. Bizim önümüzde bence en önemli problemlerden bir tanesi, Afşin-Elbistan bölgesinin özel enerji ihtisas bölgesi olması yönünde bazı kanunlarla burada santral yapılabilirliğini ve özel kanunlarla da burada çalışanların ve burada yaşayanların mağduriyetini önleyici tedbirlerin kanun nezdinde alınmasında fayda mülahaza ediyorum.”diye konuştu. İşte görüşmeden detaylar:

“C ve D Santrallerinin ihalesinin iptali lehimize oldu”

            C ve D santrali ihalelerinin aslında iptal olması hem kurumun hem de ülkenin lehine olmuştur. Mevcut çevre politikalarına ve mevcut kanunlara baktığınızda aslında C ve D’nin yapılması için çevresel etki değerlendirme raporunu alamama gibi bir tehlike söz konusu idi. Yani ihale gerçekleşse bile santralin yapılamaması gibi bir handikabımız olacaktı. Biz deminde bahsettiğim gibi burayı enerji ihtisas bölgesi ilan ederek, belki kanunlarda bazı değişiklikler yapılır, belki burada yaşayanların mağduriyetini önleyici tedbirler alarak buraya santral yapmayı düşünüyoruz. Burada 4.5 milyar ton gibi bir rezervimiz var. Şuanda 84 yılından beri kullandığımız kömür 304 milyon ton. Yani bunun daha 15 katı kadar kömürümüz yerin altında duruyor ve bunu sonuçta kullanmak zorundayız. Türkiye her yıl yüzde 8 artan enerji talebi ile karşı karşıya. Yani bugün kullanmazsak 5 sene veya 10 sene sonra bu kömürü kullanacağız. Biz istiyoruz ki hem burada yaşayanlar mağdur olmasın, hem de Türkiye’nin ihtiyacı olan santralleri yapalım. C ve D yapılamadı. D’de yapısal zorunluluklardan dolayı yapılamıyor. Bu nedenle C ve E’yi düşünüyoruz. Şuanda onun için çalışıyoruz, Avrupa’da bu şekildeki kömür havzaları bulunan ülkeler ile işbirliği yapmaya çalışıyoruz. Bu havzaları nasıl kullandıklarını, çevre ile ilgili raporları nasıl aldıklarını, çevreyi bozmamak için hangi tedbirleri aldıklarını inceliyoruz. İnşallah en uygun çözümü, burada yaşayan insanların da lehine olmak kaydı ile almaya çalışıyoruz. C ve E’yi yapmayı düşünüyoruz.

“Hızlı karar vermek iyi olmadı”

            Cve D’ye ilgi gösterilmemesi gibi bir konu yok. Yani belki ihaleye çıkarken biraz acele etmiş olabiliriz. EÜAŞ’e yeni atanmama rağmen ben bu sektörün içindeyim. O dönemdeki gelişmeleri biliyorum. Yüklenicilerin bazı problemleri vardı, o problemler için bir süre uzatımı istediler. Ekonomik kriz nedeniyle talepte bir daralma söz konusu oldu. O nedenle çok hızlı karar vermek zorundaydık ve altyapısını tam hazırlamadan ihaleye çıkmış olduk ama şimdi ise acele etmiyoruz. Bütün altyapıyı sağlayalım diyoruz. Yani sonradan külü nereye dökeceğimizi, atıkları ne yapacağımızı, ‘göç yolda dizilir’ misali sonradan düşüneceğimize, önceden düşünüp, ÇED raporunu alır mıyız, alamaz mıyız, kanun değişikliği gerekli olur mu, olmaz mı, bütün bunların altyapısını yaptıktan sonra ihaleye çıkacağız.

“Bacagazı tesisini yapacağız”

B santralinin ÇED raporunu biz şartlı aldık. A santralinin baca gazı arıtma tesisini yapmak kaydı ile aldık. Baca gazı tesislerini eninde sonunda yapacağız. Yapıp ondan sonra bunun ÇED’ini alacağız. O süreç içerisinde de dediğim gibi şu şartlarda Afşin-Elbistan C ve E’yi yapamıyoruz. Ne yapmalıyız ki yapalım? Ya kanunları değiştireceğiz, ya da o şartları oluşturacağız. Bu şartlar oluşmadığı müddetçe bende diyorum, C ve E’yi yapamayız.

            Özelleştirildiği taktirde kanunlar değişmeyecek. Onlarda aynı bizim tabi olduğumuz şartlara tabiler. Yani Türkiye’de kanunlara göre özel sektör yaparsa şu uygulanır, devlet yaparsa bu uygulanır değil. Şuanda önümüzdeki en büyük engel ÇED raporudur. Oda tabiî ki önemlidir. Biz, bizden sonraki nesillere havası temiz güzel bir mekan bırakmak zorundayız. Özelleştirme konusu ise tamamen yürütmenin bileceği bir iştir. Biz bürokratlar olarak belirlenen politikaların dışına çıkamayız.

 

 

“İşçilerin tasfiyesi söz konusu değil”

            İşçilerin tasfiye edileceği yönündeki iddialar doğru değil. Böyle bir şey söz konusu değil. Biz tam tersine A santralini 4 ünite çalışacak hale getireceğiz. Yarın özelleştirme olsa bile, bugün rehabilitasyonları sonuna kadar yapacağız. A santralinin arızaları ve tam kapasite kullanımı ile ilgili tabiri caizse bir yol haritası çizeceğiz. Biz A santralini mevcudun üzerinde biraz daha işçi alarak 4 ünite burada emre amade hale getireceğiz.

 

“Bana kalsa daha fazla işçi alırım”

            Bizim elbette önümüzde bazı engeller var. Kanun koyucu veya hazine müsteşarlığı, emekli olanın ancak yüzde 10’u kadar işçi alınabileceğine hükmediyor. Bu durumda biz işçi alımında istediğimiz gibi rahat hareket edemiyoruz ama 143 işçi ile yapılır mı, yapılmaz mı elbette tartışılır. Bizde burada çalışan sayısını daha fazla artırmak istiyoruz. Ancak, hazinenin öngördüğünden daha fazla elaman alma imkanımız yok. Bu 143 işçide biraz da, Afşin-Elbistan’dan kaynaklanan sıkıntılarımız var. Arazileri kamulaştırılanlar SGK vasıtası ile bize iş başvurusunda bulunuyorlar. Sonuçta alacağımız 143 kişi ancak, çok fazla sayıda müracaat oluyor. Bundan dolayı biraz sıkıntılarımız oluyor. Ama biz bunu en uygun şekilde almaya çalışıyoruz. Burada daha fazla mağdur olanların çocuklarını adil bir şekilde, tabi işin evsafı gereği sanat okulu mezunlarından alacağız. Sonuçta 143 kişinin az olduğuna bende katılıyorum. Ama diğer tarafta da bundan daha fazla eleman alamazsın diyen hazine ve DPT var. Şimdilik bu 143 kişiyi alalım, sonraki süreçte bir 143 kişi daha alırız inşallah.

kopyasi-santral332.jpg

Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim