• BIST 95.953
 • Altın 238,931
 • Dolar 5,8391
 • Euro 6,5739
 • Kmaraş 7 °C
 • Malatya 8 °C
 • Kayseri 5 °C
 • Sivas -2 °C
 • Adıyaman 8 °C
 • Elbistanspor, play-out oynayacak
 • Polis Haftası, törenle kutlandı
 • ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirini güzel okuma yarışması düzenlendi
 • Elbistanspor, play-out oynayacak
 • Polis Haftası, törenle kutlandı
 • ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirini güzel okuma yarışması düzenlendi

Gürbüz, meslek odalarının başkanlarına projelerini anlattı

Elbistan’ın kaybedecek ne tahammülü ne de bir vakti var
Gürbüz, meslek odalarının başkanlarına projelerini anlattı

Cumhur İttifakı Elbistan Belediye Başkan adayı Mehmet Gürbüz, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) ev sahipliğinde düzenlenen programda ilçedeki meslek odalarının başkanlarına ve temsilcilerine projelerini anlattı. Elbistan’ın kaybedecek vaktinin olmadığını dile getiren Gürbüz, “Bunun için de artık projeleri hayata geçirmenin vakti. Elbistan’ın kaybedecek ne tahammülü ne de bir vakti var. Bundan sonraki çalışmalarda özel sektörle, hükümetle ve büyükşehirle beraber el ele verecek şehrin kalkınması ve yatırım almasıyla ilgili gerekli tüm altyapıyı, lojistik imkanları sorgulayacak ve hayata geçireceğiz

Elbistan Ticaret Odası (ETSO) Meclisi’nin toplantısı ve ilçedeki diğer meslek oda başkanları ile yapılan rutin toplantı ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy’un ev sahipliğinde geniş bir katılımla gerçekleştirildi. ETSO Meclis Başkanı Yüksel Çiçek’in başkanlığındaki oda meclisi üyelerinin yanı sıra ilçedeki birçok meslek odasının başkanı ve temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya Cumhur İttifakı Elbistan Belediye Başkan adayı Mehmet Gürbüz de davetli olarak iştirak etti.

Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş ile AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hasan Sungur’un da katılım sağladığı toplantının açılış konuşmasını yapan Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, “İlçemizdeki oda başkanlarımızla ETSO Meclisimizin aylık toplantısını yapıyoruz. Her ay düzenli şekilde oda başkanlarımızla toplantılar yapıyoruz. Bu ay, Meclis Toplantımıza rast geldi. Toplantımızın hayırlı olsun. Belediye Başkan adayımızı da davet ettik. Kendileri, oda başkanlarımızın sorularını cevaplandıracak” dedi.

Cumhur İttifakı Elbistan Belediye Başkan adayı Mehmet Gürbüz ise, yerel yönetimlerin, artık kalkınmanın, istihdamın, yatırımın da bir çözüm ortağı ve paydaşı haline geldiğini belirterek sözlerine başladı.

 

“Elbistan’ı Kahramanmaraş ve Malatya ile rekabet eder halde göreceğiz”

 

Elbistan’ı, Kahramanmaraş ve Malatya ile rekabet eder bir hale getirmek için yatırımlar, teşvikler ve yeni girişimler yapacaklarını kaydeden Gürbüz, şöyle devam etti:

“Bir şehirde yatırım yapılacaksa yerel yönetimler, teşvik edici, kolaylaştırıcı ve altyapısında ve yatırımın genelinde söz sahibi olan bir idare haline geldi. Bu, sadece bir ruhsat vermeyle ilgili değil. Merkezi yönetimin vermiş olduğu teşviklerden tutun da üreticinin pazar payına varıncaya kadar tüm alanda yerel yönetimleri aktif olarak görebiliyoruz. Ben de Elbistan Belediye Başkan adayı olarak bundan sonraki yapacağımız çalışmalarda kalınmayı ve yatırımı önceleyeceğimizi; istihdam sorununu çözüm noktasında sizlerle beraber çalışacağımızı ifade etmek istiyorum.

Elbistan’ın bir cazibe merkezi haline gelmesi için yabancı yatırım ifadesini kullanacağım ama çok uç bir örnek olarak algılanmasın. Çünkü Elbistan potansiyeli olan bir yerleşim merkezi. Biz gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yabancı yatırımcının da şehrimizi tercih edebilecek imkanları olduğunu düşünüyorum. Bunları söylerken Kalkınma Planı’ndan aldığım notlar var. 12 milyar Dolarlık enerji havzasının merkezinde olan Elbistan, yıllık yaklaşık 50 milyon Dolar civarında yabancı yatırımcı iştahı olan bir şehir. Bu, Kalkınma ve bölge planlarında mevcuttur. 2012 yılında Enerji Bakanlığımız ve Katar hükümeti arasında da bir takım anlaşmalar yapılmıştı. Önümüzdeki günlerde de bu konuda gerekli girişimleri yapacağız. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bundan sonraki reel sektörün yatırımlarında nasıl etkili olacak? Karar alma süreçlerinde daha hızlı nasıl hareket edecek? Yerel yönetimlerle merkezi yönetim birleşerek bu uyumla birlikte kalkınma ve yatırımın öncüsü nasıl olacak bunu hep beraber göreceğiz ve yaşayacağız.

Biz, şehri 12 sektörde ele aldık. Enerjiden madene, şehirciliğe turizme. Turizmi söylemek için erken gelebilir ama yapacağımız yatırımlarla şehrin yakın zamanda turist çekebilecek potansiyelini de ortaya koymuş olacağız. Elbistan için, kadim şehir sloganını ürettik. Bunu da; Dulkadiroğlu Beyliği’ne başkentlik yapmış bir medeniyet merkezi olarak Elbistan’ı görüyoruz. Elbistan, bu anlamda bizim için çok değerli. Yaklaşık 300 bin nüfusun etkilendiği bir havzanın merkezi olarak görürsünüz. Yapılacak olan yatırımlar, teşvikler ve cazibe noktasındaki yeni girişimlerle beraber artık Elbistan’ı inşallah Kahramanmaraş ve Malatya ile rekabet eder bir halde göreceğiz.”

 

“Elbistan’ın kaybedecek vakti yok”

 

Elbistan’ın kaybedecek vaktinin olmadığını dile getiren Gürbüz, “Bunun için de artık projeleri hayata geçirmenin vakti. Elbistan’ın kaybedecek ne tahammülü ne de bir vakti var. Bundan sonraki çalışmalarda özel sektörle, hükümetle ve büyükşehirle beraber el ele verecek şehrin kalkınması ve yatırım almasıyla ilgili gerekli tüm altyapıyı, lojistik imkanları sorgulayacak ve hayata geçireceğiz inşallah. Elbistan’a demiryolu gelmesi için DDY ile irtibata geçtim. Daha önceden belediyenin bir müracaatının olmadığını söylediler. Biz, inşallah bunu hayata geçirmek istiyoruz. Elbistan’ın pazardan aldığı payı büyütürsek yatırımı ve istihdamı da büyütme imkanına sahip olacağız. İşçi imkanı var, beyaz yakalı var, hammadde üretimi var. Ama pazardan yeterince pay alamadığınız müddetçe sadece Elbistan sınırları ya da havza içerisindeki nüfusa hitap edebilirsiniz. Bu da sanayicinin ve istihdam sağlayan yatırımcının, yeterince ve istediği hızda büyümemesini getirir ki; bu da şehre yatırım yapmaması için bir neden olur.

Bizim, öncelikle yatırımcının ayağına değecek taşları temizlememiz gerekiyor. Önünü açmamız gerekiyor. Onunla artık bir rekabet halinde değil birlikte hareket edebilecek ve ona çözüm ortağı olmamız gerekiyor. Vatandaşlarımız bize görevi tevdi ederlerse 1 Nisan itibariyle yatırımcı neredeyse, değer üreten neredeyse, istihdam sağlayacak imkan neredeyse onu bulup alıp getirip şehrimize kazandırmanın arayışı içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı.

 

“Şehrin altyapısını 350 bin nüfusa göre yeniden yapmalıyız”

 

Cumhur İttifakı Elbistan Belediye Başkan adayı Mehmet Gürbüz, şehrin altyapısının yenilenmesi ve ulaşım ağının elden geçirilmesi ile ilgili de şu görüşleri dile getirdi:

“Elbistan, 143 bin nüfuslu imar planı sahası içerisinde 450 kilometrelik yol hattı olan bir yerleşim alanı. Bu yolların 400 kilometresini daha önceki başkanlarımız sıcak asfalt olarak dökmüşler. Ancak şehrimize doğalgazımızın gelmesi ile beraber yollarımız tahrip olmuş ve tekrar kapatılamamış. Vatandaşımızın da bize seçim çalışmalarında en çok ilettiği hususlardan bir tanesi bu. 450 kilometrenin tamamını yapsanız bir maliyet değil ama önce altyapı. Şehrin altyapısını mutlaka elden geçirmeliyiz. 88 yılında yapılmış altyapı, sonrasında tadilat gördü ama artık şehir bunu kaldırmıyor. 350 bin nüfusa göre bir projeksiyonla çalışmalıyız. Şehri 2053’e hazırlamak gibi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. İçme suyunun hem de kanalın arıtmasının ve şehrimizde olmayan yağmur suyu hattını mutlaka planlamak ve bunları hayata geçirmemiz gerekiyor. Katı atık depolama alanını bir şekilde kaldırmak ve orayı da rehabilite etmemiz gerekiyor.

 

“Gölbaşı yolunu Ankara’ya bağlamanın vakti geldi”

 

Şehrin ulaşım altyapısı bizim için çok önemli. Eğer biz kalkınmayı hem yerelde hem de kırsalda konuşacaksak öncelikle karasal ulaşımın, duble yolların hem Kayseri-Kahramanmaraş bağlantısının hem de Elbistan-Malatya ile Gölbaşı bağlantısının sağlanması gerekiyor. Ülkemizin kuzeyinde kuzey yolu yapıldı. Güneyde yine bir yol yapıldı. Artık ortadaki yolu da yapmanın vakti de geldi. Ankara-Gölbaşı hattının bir şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor. Bakanımız Sayın Mahir Ünal Beyefendi’nin yatırım planlarına aldırdığını ve gerekli takibi yaptığını biliyorum. Biz de buradaki mevcut çevreyolunu yeniden düşünmek zorundayız. Kentin bir kısmını ilgilendiren diğer bir kısmına hiç uğramayan bir yol haline geldi. Elbistan’da yeni bir çevre yolu gerekli mi; ya da bu çevre yolundan ilerlenecekse trafiğin artık yan yollara alınması mı gerekiyor? Bunları planlamak zorundayız.

 

“İmar planını yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor”

 

Elbistan, yeşilin ve akarsuyun kaynaklarından biri olmasına rağmen Ceyhan Nehri’ni istediğimiz gibi kullanamadık. Ceyhan Nehri, şehre hayat veren bir nehir ama Elbistanlı, Ceyhan Nehri’ni yaşamadı. Pınarbaşı’ndan şehri terk ettiği noktaya kadar belli bir kotta akıp gidiyor ve biz yukarıdan nehri izliyoruz. Ticari hayat belli caddelerde yürüyor, ama bazı yerlerde de çöküntü alanları ile karşılaşıyorsunuz. Buraların elden geçmesi gerekiyor. Buralara bir çekidüzen verilmesi gerekiyor. Şehrimizin yeni imar planını birlikte yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Şehrimizin lokomotifi olan inşaat sektörüne yön vermemiz, sektörün durmamasını temin etmemiz gerekiyor. Diğer taraftan da şehrimizin üst yapısını imar ve ihya etmemiz gerekiyor. Bu sadece belediyemizin değil hepimizin görevi.”

 

“Kızılcaoba, Safranbolu gibi olacak”

 

Şehir merkezinde Dulkadiroğlu Beyliği’nin merkezi gibi yeniden kurgulayacaklarını ve Kızılcaoba Mahallesi’nde de Safranbolu’yu örnek alacaklarını anlatan Gürbüz, “Şehir merkezimizin, Dulkadiroğlu Beyliği’nin merkezi gibi yeniden kurgulamak istiyoruz. Sivil mimari örneklerini, Elbistan konaklarını yapmak istiyoruz. Kızılcaoba Mahallesi’ni Safranbolu’da görmüş olduğumuz o sokak dokusu ile bezemek istiyoruz. Kızılcaoba’dan Ulu Cami’ye kadar yeni bir kültür yolu yapmak istiyoruz. Külliyeler ve bedestenlerle süslemek istiyoruz. Şehrin sosyal ve kültürel hayatına yön verecek yatırımları hükümetimiz ve büyükşehrimizle birlikte planlayacağız. Bu konuyla ilgili çok iddialıyız. Elbistan’da yazlık sinemalar vardı. Onu yeniden kazandırmakla ilgili düşüncemiz var. Çocuklarımızla ilgili bütün kırsal mahallelerde oyun gruplarını ve spor altyapısını hazırlayacağız. Bunun için de seçim sonrasını beklemeyeceğiz. Yaklaşık 50 civarında mahallemize çocuk oyun gruplarını seçimden önce kazandırmış olacağız. Spor altyapısına mutlaka yatırım yapmak istiyoruz. Sadece futbol değil diğer branşlarda da iddialıyız” dedi.

 

“Belediyenin borçları yapılandırılacak”

 

Cumhur İttifakı Elbistan Belediye Başkan adayı Mehmet Gürbüz, tüm bu anlattığı projelerin finansmanı için de belediye borçlarının yapılandırılacağını kaydederek, “Bütün bu anlattıklarımla ilgili bütçe konusu da önemli. Elbistan Belediyesi’nin içinde bulunduğu durum malum. Bir takım borçları var. Bunları yeniden yapılandıracağız. Gelirle gideri bir kere dengeleyeceğiz. Arkasından yeni fonlar ve bütçeler oluşturacağız. Bizleri buraya davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Şehri kalkındıracak kişiler sizlersiniz. Bu şehir eğer kalkınacaksa sizlerin desteği, gayreti ve omuz vermesi ile olacaktır. Eğer vatandaşımız bizlere bu görevi tevdi ederse bu anlattıklarımı gerçekleştirmek için omuz omuza vermek istiyoruz. Yeni nesil belediyecilik aslında bir adanmışlıktır. Sadece yolun, kent peyzajının, çöp toplamanın konuşulduğu bir alan değildir. Artık belediyecilik şehrin ekonomisinin, tarımının, hayvancılığın, enerjisinin, kalkınmasının da düşünüldüğü bir alandır. Kazanan Elbistan olsun” cümleleri ile konuşmasını tamamladı.

Gürbüz, daha sonra programa katılanların sorularını cevaplandırdı.  gurbuz-meslek-odalari-(2).jpggurbuz-meslek-odalari-(3).jpg

 

Bu haber toplam 449 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim