• BIST 94.082
 • Altın 189,600
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • Kmaraş 28 °C
 • Malatya 29 °C
 • Kayseri 25 °C
 • Sivas 17 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’

Gül: ‘CHP’nin tarihine baksınlar’

Gül: ‘CHP’nin tarihine baksınlar’
Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) Elbistan Şubesi Başkanı Haluk Gül, seçim meydanlarında CHP’nin

Türkiye’ye hizmeti dokunmadı diyenlere, ‘CHP’nin tarihine baksınlar’ yanıtını verdi.

Gül, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Seçim sürecine girilmesiyle birlikte, başta Başbakan olmak üzere AKP’nin tüm sözcüleri, seçim kampanyalarını CHP tarihini karalamak temelinde yürütmektedir. AKP, sosyal demokrat hareketin en kitlesel partisi CHP’nin siyasi kimliğine uygun projeleri karşısında şok olmuş büyük bir panik yaşamaktadır. Tüm AKP sözcüleri bugünlerde seçim meydanlarında “CHP’nin bu ülkede dikili bir ağacı yok”, ”CHP bu ülkede taş üstüne taş koymadı” nutukları atmaktadır. CHP’nin toplumsal sorunlara çözüm önerileri niteliğindeki seçim bildirgesi karşısında tarihi inkârcılık, nankörlük ve iftira yöntemi iktidarın seçim stratejisi haline gelmiştir. 2007 seçimlerinde “diğer partilerin projeleri yok” üzerine oturttukları kampanyayı tekrarlama şansları olmadığından CHP tarihine saldırı bu seçimde AKP’nin stratejisi olmuştur. 9 Eylül 1923’te kurulan ve 11 Eylül 1923 günü Genel başkanlığını Mustafa Kemal Atatürk’ün üstlendiği CHP’nin savaştan yeni çıkılmış olmasına rağmen 4 yılda yaptıkları ile son 8,5 yılda AKP iktidarının yaptıklarını kıyasladığınızda AKP iktidarının laf kalabalığı arasında Türkiye’nin gerçek gündemi ile alakasız konularla Türkiye’ye zaman kaybettirdiğini göreceksiniz.

CHP İKTİDARI,1923 YILINDA NELER YAPTI      

Ankara Başkent ilan edildi. (13 Ekim 1923).

Cumhuriyet ilan edildi (29 Ekim 1923).

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu kuruldu.
CHP, 1924 YILINDA NELER YAPTI

Hilafet kaldırıldı. Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) kabul edildi. İlköğretim zorunlu hale getirildi.  Lozan Antlaşması yürürlüğe girdi. Gölcük’te ilk tersane ünitesi kuruldu. Devlet Demiryolları kuruldu.  İstanbul–Ankara arasında ilk yolcu uçağı seferi yapıldı. Türkiye İş Bankası kuruldu. Türk Kadınlar Birliği kuruldu. Ankara ilk planlı şehir olarak tanzim edildi. Cumhurbaşkanlığı Orkestrası kuruldu. Türkiye Tütüncüler Bankası kuruldu. İlk milli sigorta Anadolu Sigorta faaliyete geçti. Bursa’da Karacabey Harası kuruldu. Milli Sahne Ankara’da ilk tiyatro olarak kuruldu. Topkapı Sarayı müze olarak ziyarete açıldı. Türkiye Cumhuriyeti yazılı ilk madeni para tedavüle çıktı. Atatürk’ün önerisiyle ismini de verdiği Cumhuriyet Gazetesi yayına başladı.

CHP İKTİDARI, 1925 YILINDA NELER YAPTI

Danıştay kuruldu. Türk Hava Kurumu (Türk Tayyare Cemiyeti) kuruldu. İstanbul’da Liman İşleri inhisarı kuruldu Osmanlı’da köylülerden alınan Aşar Vergisi kaldırıldı. Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü kuruldu. Sanayi ve Madenler Bankası kuruluş kanunu kabul edildi. 1920’de Atatürk tarafından kurulan Anadolu Ajansı, Anonim Şirkete dönüştürüldü. Ticaret ve Sanayi Odaları Kanunu kabul edildi. Gazi Orman Çiftliği kurulmaya başlandı. Eskişehir Cer Atölyelerinde demiryolu malzemesi üretecek birimler hizmete girdi. Adana Mensucat Fabrikası üretime başladı. Türkiye’nin ilk betonarme köprüsü Menderes Nehri üzerine yapıldı. İlk Cumhuriyet altını basıldı. Adana ve Bergama Müzeleri açıldı. Tayyare Cemiyeti’nin katkılarıyla Ankara’da Türk yapımı ilk planör uçuruldu. Şeker Fabrikaları kurulmasına ilişkin kanun kabul edildi.

CHP İKTİDARI, 1926 YILINDA NELER YAPTI:

Demir Çelik Sanayi’nin kurulmasına ilişkin kanun yayımlandı. Uluslararası saat ve takvim uygulanmasına başlandı. Türk Medeni Kanunu yürürlüğe girdi. Kanunla kadın erkek eşitliği sağlandı. Türk Telsiz Telefon Şirketi kuruldu. Eskişehir Uçak Bakım İşletmesi açıldı. Yabancı gemilere tanınan ayrıcalıkları kaldıran Kabotaj Kanunu yürürlüğe girdi. İlk şeker fabrikası Alpullu Şeker Fabrikası işletmeye açıldı. Ankara otomatik telefonu işletmeye açıldı. İstanbul’da inşaat demiri üreten ilk haddehane açıldı. Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri kuruldu. Amasya, Sinop ve Tokat Müzeleri açıldı. Kayseri Uçak ve Motor Fabrikası açıldı. (1950’li yıllarda Adnan Menderes hükümetince kapatılana kadar bu fabrikada toplam 112 savaş uçağı üretildi.) Bakırköy Çimento Fabrikası kuruldu. Uşak Şeker Fabrikası işletmeye açıldı.

CHP İKTİDARI, 1927 YILINDA NELER YAPTI:

Teşviki Sanayi Kanunu kabul edildi. Bünyan Dokuma Fabrikası hizmete girdi. Ankara–Kayseri demiryolu açıldı. Emlak ve Eytam Bankası kuruldu. İstanbul Radyosu yayınlarına başladı. Samsun–Havza-Amasya demiryolları açıldı. Bursa Dokumacılık Fabrikası açıldı. Eskişehir Bankası kuruldu. Ankara Arkeoloji Müzesi ve Sivas Müzesi kuruldu. Okullarda karma eğitime geçildi. İlk basketbol ligi düzenlendi. Köy Öğretmen Okullarından ilki Kayseri’de açıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kâğıt parası tedavüle çıkarıldı. İzmir Müzesi açıldı. Ankara’da Çocuk Sarayı açıldı. İlk düzenli radyo yayını İstanbul’da gerçekleştirildi.

Tüm bu eserler yaratılırken ve yatırımlar gerçekleştirilirken tek kuruş bile borç alınmadı. Borç alınmadığı gibi Osmanlı’nın bıraktığı Düyun-u Umumiye borçları da ödendi. Milli Kurtuluş Savaşından çıkmış, Emperyalistlere karşı Dünyada ilk bağımsızlık savaşı muzafferi Türkiye’de yapılanlar bunlar. Bugün, bütün bunları unutturmaya çalışan,8,5 yıllık iktidarları döneminde tek bir fabrika dahi Türkiye’ye kazandırmamış bir iktidar var. 21. yüzyılın dünyasında, AKP İktidarın 8,5 yılda yaptıkları ile Kurtuluş Savaşı sonrası 4 yılda yapılanları vicdanlarımızda kıyaslayarak sandıkta oyumuzu kullanmalı, inkârcılığa, nankörlüğe, yalana prim vermemeliyiz. İstikrar nutukları ve başarı masalları ile AKP’nin Türkiye’yi getirdiği noktanın özeti şöyledir: Dış borcu 148,5 Milyar Dolar’dan 306.1  Milyar Dolara,

İç borcu 149.9 Milyar Dolar’dan 352.8 Milyar Dolar’a, Özel Sektör Borçlarını 43 Milyar Dolar’dan 178.7 Milyar Dolara çıkartmayı başaran AKP iktidarıdır. Cari işlemler açığını 0.6 Milyar Dolardan  48.6 Milyar Dolara çıkartanlarda, kişi başına borçluluğu 2.249 Dolar’dan  4.152 Dolara çıkartanlarda onlardır.

Bankalara 5.1 Milyar TL borcu olan Çiftcinin bu iktidar döneminde borcu yaklaşık beşe katlanmış 23.8 Milyar TL olmuştur. Tüketici Banka borçlarını 6.6 Milyar TL’den 180.1 Milyar TL’ye çıkartma başarısını gösteren de bunlardır. Seçimler geleceğimize müdahale etme fırsatıdır. Geleceğimiz ellerimizdedir” dedi.

 

                                                                                                

Bu haber toplam 1161 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim