• BIST 95.852
 • Altın 189,011
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Kmaraş 24 °C
 • Malatya 20 °C
 • Kayseri 18 °C
 • Sivas 10 °C
 • Adıyaman 24 °C
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere

Gül: “CHP, Türkiye’nin İnşa İradesidir”

Gül: “CHP, Türkiye’nin İnşa İradesidir”
Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) Elbistan Şubesi Başkanı Haluk Gül, yaptığı yazılı açıklama ile AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

SDD Elbistan Şubesi Başkanı Gül, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Halkımız arasında yaygın bir kanı var. Toplumsal olarak hafızamızın çok zayıf olduğu kanısı. Başbakan da bu kanıda olmalı ki seçim mitinglerinin esas temasını 60-70 yıl öncesini anlatmak üzerine oturttu. Anlattıklarını da bir bütünlük içinde anlatmıyor. Olayları doğru kavrayabilmek zaman mekan mevhumlarının objektif olarak ortaya konmasıyla mümkün olur oysa. Somut tahliller somut durumların üst tezahürüdür zira.

Sayın başbakanımız tarihin derinliklerinden bazı olayları, kararları cımbızlayarak çıkarıyor ve CHP’yi karalamak amacıyla ve büyük bir karartma sanatı eşliğinde, hitabet sanatının tüm inceliklerini kullanarak, farklı sonuçlara nasıl ulaştığını kimse anlayamasa da iyi şiir okuma yeteneğinin desteğiyle aldığı alkışlarla konuyu bağlıyor. Sayın başbakanımızın, Türkiye Cumhuriyetinin 2002’de ve kendisi tarafından kurulduğunu iddia etmesine ramak kaldı. Çünkü kendisinden önce 80 yılda bu ülke için yaptıklarının birkaç katını 9 yılda yaptığını iddia etmekte tereddüt bile etmiyor. Zannedersin 9 yıldır özelleştirme adı altında yeni zenginler yaratırken, haraç mezat sattığı kamu kuruluşları birileri tarafından yapılmamışta bu ülkeye zembille gelmiş.

Tek parti döneminde alınan kararların, atılan siyasi adımların hepsinin doğru olduğunu iddia etmiyoruz. Zaten iddia eden de yok. Ayrıca zaten tarih doğrular yanlışlar bütünüdür. İnsan bile hayatındaki her anın doğruluğunu iddia edemez. İnsanın yaşamında pişmanlığının olmaması, her şeyi koşulları içinde tahlil etmesinden ve kendisiyle, çevresiyle barışık olmasından kaynaklanır. CHP, kendi tarihiyle barışık bir partidir. Zaten CHP’ni yenilenmeci, dönüşümcü ve ilerici kılan tarihiyle olan barışıklığıdır. Mayıs ayı ortalarında yayınladığımız basın bildirisinde CHP’nin Cumhuriyet’in kurucu iradesi olduğunu anlatmıştık. 2. Dünya savaşı koşullarında ülke için yaptıklarını sıralayacağımız bu bildiride hafızalarınız bir kez daha tazelenecek. AKP sözcülerinin kıtlık, kuyruk nutuklarıyla tarihe karartma ve CHP’ye ne kadar ön yargılı bir karalama kampanyası yürüttükleri daha iyi anlaşılacaktır. 2. Dünya savaşı yıllarını baz almamızın nedeni şudur. En zor koşullarda ne yapılabildiğini hatırlamamız bugünün 8,5 yıllık iktidarının ne kadar beceriksiz, ufuksuz ve ülke geleceği kaygısından ne kadar uzak olduğunun kavranmasını kolaylaştıracaktır” dedi.

Sosyal Demokrasi Derneği Elbistan Şubesi Başkanı Haluk Gül, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Türkiye’de yapılan yatırımları tarih vererek sıraladı.

YIL 1939. CHP İKTİDARI NELER YAPTI:

Ergani Bakır İşletmesi hizmete girdi. Karabük Demir Çelik Kok Fabrikası, Tekirdağ Şarap Fabrikası Üretime başladı. İstanbul’da yabancıların işlettiği Tramvay şirketi tesisleri ile Tünel İşletmesi tüm Tesisleri, Bursa ve Mersin’de Elektrik tesisleri, Adana’da Elektrik işletmesi, Ankara Havagazı Şirketi kamu malı haline getirildi. Sivas Demiryolu Makineleri, İstanbul İETT, Milli Piyango idaresi kuruldu. Sivas-Erzurum Demiryolunun tamamlanmasıyla Cumhuriyet demiryolu yapımında 3000 km’ye ulaştı. Unkapanı Atatürk köprüsü açıldı. İlk Türk Denizaltı Haliçte denize indirildi. Hatay Türkiye’ye katıldı. Aydın’da 4000 köylüye toprak dağıtıldı.

YIL 1940 CHP İKTİDARI NELER YAPTI:

Türkiye Petrol Şirketi, Koza birlik, Ereğli Kömür İşletmesi, Garp Linyitleri İşletmesi kuruldu. Haliç’te yapılan ikinci yerli denizaltı donanmaya katıldı. İstanbul’da Taksim Gazi Park açıldı. Ankara Milli Halk Kütüphanesi açılırken, Halk odaları kuruldu ve ilk etapta 141 Halk Odası açıldı. İstanbul Radyo İşletmesi hizmete girdi. Kısa sürede sayısı 21’i bulan ve 1954’te DP iktidarı tarafından tamamen kapatılan Köy Enstitüleri kuruldu.

YIL 1941 CHP İKTİDARI NELER YAPTI:

Gebze Barajı ve Elazığ’da Cüzam Hastanesi açıldı. Petrol Ofisi Kuruldu. Türk Hava Kurumu Ankara’da Uçak Fabrikası kurdu. THY Yurtiçi uçuş merkezlerini 11’e çıkardı.

YIL 1942 CHP İKTİDARI NELER YAPTI:

Türk Devrim Tarihi Enstitüsü, Dalaman ve Hatay Devlet üretme çiftlikleri kuruldu. İlköğretim seferberliği başladı. Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü açıldı. Bursa, Denizli, Mersin, Çorum ve Urfa’da  Kız Sanat Enstitüleri açıldı. İlk büyük milli ilaç fabrikası olan Eczacıbaşı Fabrikası Levent’te açıldı. Ankara Etimesut’ta üretilen uçak deneme uçuşları yaptı. Atatürk Devrim Müzesi açıldı.

YIL 1943 CHP İKTİDARI NELER YAPTI:

Zonguldak-Kozluk, Diyarbakır-Batman Demiryolları, İstanbul’da Atatürk Bulvarı, Ankara’da Gençlik Parkı, Seyhan Rügulatörü,Ankara Fen Fakültesi,Sivas Çimento Fabrikası,İstanbul’da Yıldız Park açıldı.  İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü kuruldu.Ticaret ve Sanayi odaları, Esnaf Odaları ve Ticaret Borsası kanunu kabul edildi.

YIL 1944 CHP İKTİDARI NELER YAPTI:

Türkiye Zirai Donatım Kurumu(TZOK),İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) kuruldu. İzmit’te Klor Alkali Fabrikası ile Gazete ve Sigara Fabrikası, Mersin Limanı,Gaziantep Havaalanı,Fevzipaşa-Malatya Demiryolu ile Diyarbakır-Kurtalan Demiryolu, Sakarya’da Ziraat alet ve Makineleri Fabrikası hizmete girdi. İzmit Selüloz Fabrikası işletmeye alındı. Türk Hava Kurumunun Ankara’da ki Uçak Fabrikasında 140 adet eğitim ve Ambulans uçağı ile çok sayıda planör üretildi. (Kayseri, Eskişehir ve Ankara’da ki uçak ve uçak motoru fabrikalarının tamamı DP İktidarı döneminde kapatılmıştır.).Yeşilköy’de ilk yerli yolcu uçağının denemesi yapıldı. İzmit’te Yüksek Ekonomi  ve Ticaret okulu açıldı. Anıtkabir’in temeli atıldı.

YIL 1945. CHP İKTİDARI NELER YAPTI:

Şirketi Hayriye Devlet tarafından satın alındı. Türkiye Birleşmiş Milletlere Kurucu üye olarak katıldı. Yerli ampul üretimi başladı. İskenderun Limanı hizmete girdi. Balıkesir, Van ,Rize, Çankırı, Erzurum ve Erzincan da liseler ve enstitüler kuruldu. Köylüyü topraklandırma kanunu kabul edildi. Ormanlar kamulaştırılarak korumaya alındı. İstanbul’dan Londra ve Paris’e uçak seferleri başladı.

Bütün bunlar Dünyanın yıkıma sürüklendiği 2.Dünya savaşı yıllarında yapıldı. Dünyanın kana bulandığı, komşularımızda dahi milyonlarca insanın yaşamını yitirdiği yıllarda ülkemizi savaşın dışında tutarak tek bir insanımızın burnunun dahi kanamaması maharetini gösterenler ekonomik kalkınma adına da yukarıda sıraladıklarımızı yapma maharetini gösterdiler.

Tarih, karartmakla ve inkarla değişmez. Tarihimiz budur ve karartmaya çalışanlar güneşin balçıkla sıvanmayacağını da, gerçeklerin inatçılığını da öğreneceklerdir. Kimin yapan kimin yıkan olduğunu, kimin kuran kimin satan olduğunu bir gün gelecek halkımız tüm fertleriyle bilince çıkaracaktır. Bu bilinçlenme süreci başlamıştır. İlk sınav 12 Haziran’dadır. Halkımız tarihi karartmaya ve inkârcılığa karşı ilk dersini 12 Haziran’da sandıkta verecektir, vermelidir. Gerçekliği yok sayan, kendi doğrularını genel doğru gibi halka dayatan, herkesin kendi gibi düşünmesini isteyen, insanların yaşamına müdahale eden, karşısında acze düştüğü Kılıçdaroğlu gerçekliğini dahi sanal ilan eden ve öyle kabul görmesini isteyen, her söylediğine halkı inandıracağını zanneden anlayış bir şeyden anlamaz sandıkları halkımız tarafından bu seçimde sandıkta cezalandırılmalı, gerçek anlamda demokrasi ve refah toplumunun önündeki barikat 12 Haziranda kaldırılmalıdır.

                                                                                           

 

Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim