• BIST 92.322
 • Altın 189,490
 • Dolar 4,8068
 • Euro 5,5970
 • Kmaraş 33 °C
 • Malatya 35 °C
 • Kayseri 30 °C
 • Sivas 25 °C
 • Adıyaman 39 °C
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’
 • Şeker fabrikasının devir işlemleri başlatıldı
 • Elbistanspor, altyapıya önem verecek
 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş’ta düzenlediği mitingde halka hitap etti ‘Bunlara bir Osmanlı tokadı gerek’

Elbistan’dan Proje atağı

Elbistan’dan Proje atağı
Elbistan DOĞAKA’ya 10 ayrı proje ile başvurdu. İlçe Kaymakamı Metin Maytalman’ın büyük desteğini alan proje çalışmaları Ekim ayı içerisinde karara bağlanacak.

Eğitim çalışmalarının oldukça faydalı olduğunu ifade eden yetkililer, 10 ayrı proje ile müracaat etmiş olmanın bunun bir göstergesi olduğunu ifade ettiler. Elbistan bu yıl DOĞAKA’ya 10 ayrı proje ile başvurdu. Projelerden 3 tanesi Elbistan Köylere Hizmet Götürme Birliği, 5 tanesi Elbistan Milli Eğitim Müdürlüğü ve 2 tanesi de Elbistan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ait. Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin ilk projesi 10 Parkta 196 Çocuk Projesi, Bu proje ile kırsaldaki 10 anasınıfına oyun parkları yapılması, 196 çocuk ve ailesini okul öncesiyle tanıştıracak mekanizmaların kurulması çeşitli konferanslar, toplantılar ve aile ziyaretlerinin yapılması hedefleniyor. SODES’le donat, anasınıfını çoğalt projesi ise ilçe kırsalındaki atıl 10 anasınıfı ve 2 anaokulunu hizmete açılması ve 309 çocuğun okul ile tanışmasını amaçlıyor.

Döküman SODES’ten kazanması bizden adlı proje sayesinde ilçe merkez ve kırsalında yaşayan başarılı ama imkânsızlıklar nedeniyle dershaneye gidememiş 300 kız (150’si mezun olmuş, 150’si lise son sınıfta okuyan) öğrenciye doküman desteği sunulması planlanıyor. Elbistan Ar-Ge Sorumlusu Özgür Cerit, Elbistan’ın geçen yıla oranla proje derleme ve uyarlama konusunda ciddi bir çalışma yaptığını kaydetti. Emek veren herkese teşekkür eden Cerit, “Geçtiğimiz yıl İlçe Kaymakamımız Metin Maytalman’ın da büyük desteğiyle 3 projemiz değerlendirmeye layık bulundu ve kabul edildi. Bu yıl ise 10 ayrı proje ile başvurduk. Ekim ayında belli olacak olan sonuçlarda Elbistan’ın daha fazla projesinin kabul edilmesini bekliyoruz. Proje çalışması yapan herkese teşekkür ediyoruz.”diye konuştu.  

 

Milli Eğitim Müdürlüğü 5 proje sundu

Elbistan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, "Beni Arkadaşlarımdan Ayırmayın" Projesi ile kırsal 20 ayrı alanda yaşayan 200 kız öğrencinin ortaöğretim ve mesleki eğitimde okullaşmasını sağlamak suretiyle; nitelikli iş gücü, mesleki bilgi ve birikimin geliştirilmesi, kızların; kişisel gelişimlerine önem veren karşısındaki insanın kendine özgü iletişim dilini anlayarak onunla doğru iletişim kuran bireyler haline gelmelerinin sağlanması,
ebeveynlerin taşımalı sistemle ilgili kaygılarının giderilmesi, başarının sadece ders notları ile ölçülemeyeceği, okulların yaşam için önemli olan bilgilerin de öğrenildiği bir yer olduğunu kavramaları, geleneksel düşünce ve ön yargılardan sıyrılarak cinsiyet ayrımcılığı yapılmasının olumsuz sonuçlarının farkına vararak eşitlik ilkesini benimsemelerinin sağlanması amaçlanıyor.

Tek Ebeveynli 100 Yöre Çocuğunun Eğitim Ve Rehabilite Projesi sayesinde, tek ebeveynli ailede yaşayan 20 ilköğretim okulundaki 100 çocuğa etüt uygulamak suretiyle; okul başarılarının artırılarak özgüvenlerinin geliştirilmesi, yardımcı kitap ve testlerinin alınmasıyla yoksul aile çocuklarının eğitim araç-gereçlerine ulaşabilirliklerinin sağlanması, rehber öğretmenlerin aylık yapacağı seanslarla 100 çocuğun uyum, İlgi, dikkat problemleri ve sosyal ilişkilerdeki güçlük gibi sorunlarının çözümüne katkı sağlanması, okul idaresi ve öğretmenlerine verilecek seminerle, bu çocuklarla ilgili farkındalığın artırılması ve okullardaki daha doğru yaklaşım biçimlerinin sergilenmesinin sağlanması hedefleniyor. Ayrıca proje kapsamında ev ziyaretleri yaparak ailelerin bilinçlendirilmesi suretiyle okul- aile işbirliğinin geliştirilmesi ve aileden kaynaklanan yanlış davranış uygulamalarının en aza indirilmesi, yarışmalar, elişi ürünleri, tiyatral faaliyetler ve gezi düzenleyerek öğrencileri ilgi alanlarına yönelmeye özendirirken, sosyalleşmelerinin de sağlanması düşünülüyor. İşte diğer projeler:

Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar Okul Öncesiyle Buluşuyor; özel eğitime muhtaç 40 çocuğu, okulöncesi eğitim  hizmetleriyle buluşturmak suretiyle bu çocukların akranlarıyla eşit koşullarda ilköğretime başlaması böylece hayata dair dezavantajlarının ortadan kaldırılması, okul öncesi eğitim sayesinde bu çocuklara zengin çevre uyarıcıları sunularak eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin uygulanması, kırsalda daha fazla görülen öğrenme güçlüğü ve gecikmelerinin azaltılmasının sağlanması, seminerlerle 20 idareci ve 30 öğretmenin mesleki bilgi, beceri ve tecrübelerini artırarak daha etkin çalışabilmelerinin sağlanması, çocukları sayesinde ulaşılarak, okul öncesi eğitimi hizmetleriyle temasa geçirilen ailelere yapılan bilinçlendirmeler sonucu; hem eğitime istekli ebeveynler haline gelmeleri hem de çocuklarının ilgi, ihtiyaç ve yetenekleri konusunda daha sağlıklı bilgi edinmelerinin sağlanması, doğum kaydı eksikliklerinin, sağlık, beslenme sorunlarının ve toplumsal dışlanmanın azaltılması hedefleniyor. Engelli Gençlerin Ekonomik Ve Sosyal Hayata Entegrasyonu(Elbistan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı projesi) proje ile, bedensel 20 gence el işi ürünleri yapma becerisi kazandırarak yılda 40 bin kişinin ziyaret ettiği Pınarbaşı bölgesinde, stant hazırlamak suretiyle; Kendi ürettikleri ürünleri pazarlayarak elde ettikleri kazançlar ile yaşam standartlarını yükseltmeleri ve fırsat eşitliğini yakalamaları böylece gençlerin monoton hayattan kurtarılıp yaratıcılıklarının ön plana çıkartılması, atık malzemelerden çeşitli süs eşyaları, yöreye özgü desen ve motiflerle süslenmiş çeşitli dokuma ürünleri ile takı tasarım ürünleri üreterek diğer insanların engellilerin yeteneklerinin farkına varmalarının sağlanması, İlçe Halk Eğitim Merkezinin engelli kullanımına uygun hale getirilmesiyle, dezavantajlı gruplara yönelik yapılan eğitici çalışmalara çok sayıda engellinin katılımının önünün açılması düşünülüyor.

Kırsal 20 Okulda Kütüphane Oluşturulması Projesi (Elbistan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı projesi)Projenin amacı; ilçe kırsalındaki 20 ilköğretim okulunun koridorlarında cazip raflar oluşturup, güncel kitaplar yerleştirmek suretiyle; öğrencilere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, okulun ve koridorlarını cazip hale getirip buraları da eğitim-öğretimin önemli bir parçası haline getirilmesi, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, öğrencilere doğrudan bilgi verme yerine; onlara bilgiye ulaşma yöntem ve alışkanlığının kazandırılması, öğrencilerin özgür bir ortamda bilgiye ulaşıp bu bilgi edinme yöntemini hayatları boyunca sürdürmelerinin sağlanması, klasik ve geleneksel bir kütüphanecilik anlayışı yerine; çağa uygun modern bir bilgi edinme yöntemi oluşturulması sağlanacak.

 

 

Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  ÜYE İŞLEMLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim