• BIST 94.552
 • Altın 192,939
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • Kmaraş 22 °C
 • Malatya 19 °C
 • Kayseri 15 °C
 • Sivas 13 °C
 • Adıyaman 22 °C
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistan, şehidini uğurladı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek
 • Erkoç: 1/1000’lik plan bitmek üzere
 • Elbistan, şehidini uğurladı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek

“Elbistan Ağıtları” kitap oldu

“Elbistan Ağıtları” kitap oldu
Elbistan Ağıtlar” Araştırmacı-Yazar Ömer Hakan Özalp ve Şair Mehmet Gözükara tarafından 2 yıllık uğraş sonucunda kitap haline dönüştürüldü.

Elbistan Ağıtları’nı iki ciltten oluşan kitap haline dönüştüren Özalp ve Gözükara, gazetemizi ziyaret ederek yapmış oldukları çalışmayı kamuoyuna tanıttılar.

Kitap hakkında açıklamada bulunan Özalp ve Gözükara, “Elbistan Ağıtları isimli büyük boy, iki cilt, sekiz yüz kırk sayfadan oluşan eser, Elbistan coğrafyasında yaşanmış acıların, elemlerin, feryâd u figanların, kederlerin kitaba bürünmüş şeklidir. Seferberlikte yaşanmış acıların bölge insanını nasıl etkilediğinden tutun da, gençliğinin baharında kara toprağa giren delikanlıların, genç kızların iniltilerini siz de yüreğinizde hissedeceksiniz. “Zulm ile abat olanın akıbeti berbat olur” gerçeğine rağmen, hem zalime, hem de mazluma yakılan ağıtları yan yana ve bir arada bulacaksınız. Geçmişte yaşananlara yakılan ağıtların aynı zamanda tarihe şahitlik etme mesabesinde olmasının yanı sıra bu konuda Türk edebiyatı açısından ne denli kıymetli bir hazineye de sahip olduğumuzun vesikasını eseri okuyunca göreceksiniz.

Nüfus oranına göre, şair sayısının oldukça yoğun olduğu Elbistan coğrafyasında, yaşadığı dönemin dışına taşınamamış usta şairleri tanıyarak eserlerini okuyacaksınız. Bu bakımdan, bu topraklarda yaşanılan acıların çokluğundan kaynaklanan ağıtların, halk edebiyatımıza kattığı zenginliği beraberce göreceğiz. Geçmişin imbiğinden süzülerek bize kadar ulaşan bu ağıtlar;

Kendi insanımızın hayata bakışının yanı sıra bir duruşun seslendirilmesidir. Umumi ıstıraplarımıza, içtimai yaralarımıza vurulmuş bir neşterdir. Kayıpları unutmamanın, ölüleri diri tutmanın yoludur; vefa örneğidir. Tüm acı ve dertleri tecessüm ettiren bir çığlıktır, haykırıştır. Acıları unutma, hafifletme aracıdır bazen. Bir destek arayışıdır, acılı insanlar için.

Geçmişlerimizi hayırla yâd etmenin, yaşayanlara karşı görevlerin hakkıyla yerine getirilmesinin vesilesidir. Toplumun sıkıntılarını; eğilim, yönelim ve ilgi alanlarını aksettiren bir aynadır. İyilikle kötülüğün, güzellikle çirkinliğin ayırımıdır. Maşerî vicdanda iz bırakmış olay ve şahısların efkar-ı umumiyede yaşa(tıl)masıdır. Tarihe düşülen kayıttır. Dilin, kültürün tespitidir. Sessiz feryadıdır toplumların. Dostluğu, dayanışmayı, kardeşliği pekiştiren, perçinleyen bir bağdır. Dertleriyle dertlenmektir hem-cinslerimizin. Sonunda ummana dönüşen sımsıcak, içten gözyaşıdır. Mazlumların sesi, zalimlere-zulme lanettir...

Ferdî ve içtimai dertlerimizin hece hece, mısra mısra satırlara dökülmesi; gergef misali nakış nakış işlenmesidir. Yürek yangınını söndüren bir esintidir. Sevgi paylaşımıdır. Hayatı anlamlı kılma gayretidir kısacası. Asırlardır acı ve sıkıntılarla boğuşagelmiş; zengin tarihi, kültürü, dili, folkloru, geleneği ile insanlarının duygu yoğunluklu yaşadığı, şiir koklanıp şiir solunan bir çevrede, Elbistan'ımızda, beşerî hisleri en kesif şekilde harekete geçiren bu olgular karşısında türün güzel örnekleri verilmiştir. Bu eserde, işte bunlar bir araya getirilmiştir.

Derlemeye alınan şiirlerin ağıt niteliği taşıması, Elbistanlı şairlere ait, Elbistan ve Elbistanlılarla bağlantılı olması yeterli görülmüştür. Bu meyanda, zaman zaman, –eskiden Elbistan'ın nahiyeleri olan– Afşin, Ekinözü ve Nurhaklı şairlerin şiirlerine de yer verilmiştir.

Bu arada; nesir/düzyazı olmalarına rağmen, Bahaattin Karakoç tarafından, Ahmet Çıtak'ın ölümü üzerine yayımlanmış “Bir ağıt gibi” ve Poyraz Poyrazoğlu'na ait “Ceyhan'a ağıt” başlıklı iki yazı da alınmıştır.  Ağıtlar, şairlerinin soyadlarına göre tasnif edilmiş; soyadı olmayan şairlerinkiler şairlerinin isimlerine, şairi tespit edilemeyenler ise yakıldığı kişi veya olaya göre sıralanmıştır. Tespit edilebildiği kadarıyla ağıtların hikâyeleri aktarıldığı gibi bazı şairlerin kısa biyografilerine de yer verilmiştir. Eserin kaynakları; bizzat şairlerinden ve ilk ağızdan derlenenler dışında, yayımlanmış şiir kitapları ve Elbistan-Maraş gazete-mecmuaları ile internet siteleridir. Ulaşma imkânı bulunulabilen şairlerden şiirlerinin yayımlanması konusunda gerekli izin alınmıştır. Bir kısmı hiç yayımlanmamış, bir kısmı ise gazete-dergi sayfalarında kalmış şiirler tesbit edilerek ilk kez bir araya getirilmiştir. Derlemeyi yapan Mehmet Gözükara ile Ömer Hakan Özalp, şiirlerine yer verdikleri tüm şairlere şükranlarını arz ederken; ölenlerine rahmet, yaşayanlarına sağlık, başarı ve mutluluklar dilemektedirler”  

Son olarak derleyicilerin, hemşerilerinden bir de isteği bulunmaktadır: “Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır, gerçeğinden yola çıkarak, derlemediğimiz her değer, ulaşamadığımız her kaynak bizim için bir kayıp demektir. Bu şuurdan hareketle, tüm gayretlerimize rağmen erişemediğimiz veya tespit edemediğimiz ağıtlar için hemşerilerimizin himmetlerini bekliyoruz. Yeni tespitlerimizi, yeterli sayıya ulaşması durumunda üçüncü bir ciltte toplama düşüncesindeyiz. Bu konuda yardımcı olmak isteyenler için iletişim bilgilerimiz aşağıdadır.”

İletişim: Mehmet Gözükara 0 535 372 37 53, Ömer Hakan Özalp 0 537 644 22 34

Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim