ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
2,1085
EURO
2,8385
IMKB
82.820
ALTIN
592,92
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Kayseri13/30 ºC
Malatya15/26 ºC
Kmaraş18/35 ºC
Sivas10/25 ºC
Adıyaman20/36 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
29.12.2012 17:19

“Ek ödemeler emekli maaşına dahil edilmeli”

HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, Adıyaman’da düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Maaş artışı konularına değinen Çivi, bu konuda sendikalara da seslenerek, “Biz 2014yılı için maaş artışı istemiyoruz. Sıfır maaş artışı istiyoruz.Ancak neyin karşılığında? Ek ödemelerin emekli maaşına dahil edilmesi karşılığında. Buradan sendikalara da çağrıda bulunmak istiyorum, bırakın artık şu yüzdelik zamlar peşinde koşmayı. Hayatın gerçekleriyle yüzleşin. Çalışanların gerçek gündemine dönün. Çalışanlar maalesef Türkiye’de çalışmaya mahkum edilmiştir. Emeklile rise ikinci bir işte çalışmaya mahkum edilmiştir” diye konuştu.

Çivi, 2013 yılında kamu dairelerinde fazla mesailere yeni bir düzenleme getirildiğini, eskiden her kurumun kendi yasal mevzuatına  göre ödenen fazla mesailerin, yeni yılda Bakanlar Kurulu’nca merkezi bir düzenleme getirilerek, 6 ay süreyle çalışanlara verileceğini ifade etti.

Fazla mesailerinhangi kurumda ne şekilde ödeneceğine ilişkin kamuoyuna bilgi verilmediğini savunan Çivi, bu konuda aydınlatıcı bir açıklama beklediklerini ifade etti.

Çivi, Türkiye’de önemli ölçüde işsizlik olduğunu, gençlerin kapı kapı dolaşıp kendi geleceklerini güvence altına almak için iş aradıklarını dile getirdi. Büyük ölçüde üniversite mezunu olan gençler işsiz dolşırken, kamu çalışanlarının profilinin gederek yaşlandığını ifade eden Çivi şöyle devam etti:

“Biz vergi dairesi, bir hastaneye gittiğiniz zaman veya bir emniye mensubuyla karşılaştığınız zaman bunu gözlemleyebiliriz. Neden böyle oluyor?

HAKSEN olarak yaptığımız araştırmalarda, kamu çalışanları için emekliliğin bir kabus olduğunu tespit ettik.Evet emeklilik çalışanlar için bir kabusa dönüşmüştür. Türkiye’de ücret adaletinin sağlanması için çıkarılan tazminat yansımaları emekli maaşına yansımadığı için çalışanlatın maaşları emekli olduklatında yarı yarıya düşmektedir.

Tam tersine insanların güvenceye ihtiyacı olduğu dönemde rahat bir emeklilik geçireceği dönemde, böyle bir ücret kaybı çalışanları korkutmaktadır. Çalışanları endişeye sevk etmektedir. Adeta çalışanlar emekli olduklarında ikinci işlerini ayarlayarak emekli olmaktadırlar. Bu nedenle  de kayıt dışı olan bu ek ödemeler çalışanların emekli maaşlarına mutlak suretle yansıtılmalıdır.

Bu haber toplam 569 defa okunmuştur
YAZARLAR
Ökkeş SAATÇI
Hikmet AKSOY
Vedat Sezer
Doğan Soydan
EZGİ PER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANELER
Anket
Gazetelerin birleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
POSTA LİSTESİ