• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Kmaraş 21 °C
 • Malatya 18 °C
 • Kayseri 21 °C
 • Sivas 15 °C
 • Adıyaman 19 °C
 • ​B Termik Santrali, ekonomiye 1,5 milyar lira katkı sağlıyor
 • Büyükşehir’den Elbistan’a, 90 dönümlük park
 • Elbistanspor, rakibini 4 golle geçti
 • ​B Termik Santrali, ekonomiye 1,5 milyar lira katkı sağlıyor
 • Büyükşehir’den Elbistan’a, 90 dönümlük park
 • Elbistanspor, rakibini 4 golle geçti

Eğitim-Sen’den, Dünya Öğretmenler Günü kutlaması

Eğitim-Sen’den, Dünya Öğretmenler Günü kutlaması
ELKAY-Eğitim-Sen Elbistan Temsilciliği, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Grand Elbistan Otel’de düzenlenen kutlama programı, Eğitim-Sen Elbistan Temsilciliği’nin yıl içerisinde yaptığı çalışmalar sinevizyon eşliğinde tanıtımıyla başladı.

Programda yöresel sanatçılar sahne alırken, Demircilik Belde Belediye Başkanı Ali Ekber Tepe, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanı Sevim İşbilir, CHP Elbistan Gençlik Kolları Başkanı Emin Sarı, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Elbistan Şube Başkanı Yusuf Güneş ve Sosyal Demokrasi Derneği Elbistan Şube Başkanı Haluk Gül ile birlikte çok sayıda davetli programa katıldı.

Eğitim-Sen Elbistan Temsilcisi Vehbi Koç, “5 Ekim öğretmenlerin örgütlü mücadelesi açısından önemli bir gün olarak kabul edilmekle birlikte, öğretmenlerin hak arama ve kazanılmış haklarını koruma mücadelesinin uluslar arası düzeyde yankılandığı bir gündür. Türkiye'deki öğretmenler, her geçen yıl biraz daha zorlaşan ekonomik, demokratik ve mesleki sorunlarla 5 Ekim'i kutlamaktadır. Eğitimin ve eğitim emekçilerinin niteliğini olumsuz yönde etkileyen sorunların giderilmesi talebi, her yıl olduğu gibi bu yılda Dünya Öğretmenler Günü'nde öncelikli talebimizdir. Bugüne kadar eğitim emekçilerinin yaşadığı sorunlar bütün boyutlarıyla tartışılmamış, yüz binlerce eğitim emekçisinin sosyal ve ekonomik sorunlarını çözmek yönünde yeterli ve gerekli adımlar atılmamıştır. Yıllardır sadece yılın belli günlerinde “öğretmenliğin kutsallığından”, “onurlu bir meslek olduğundan” söz edilmektir. Eğitimin ve eğitim emekçilerinin yıllardır içinde bulunduğu durum, dillerden düştürülmeyen öğretmenlik mesleğinin değerinin her geçen gün nasıl azaldığını göstermektedir. Öğretmenler, yaptıkları işin doğası gereği kendilerini çok yönlü olarak yetiştirmek durumundadır. Ancak Türkiye'de ne öğretmenlerin, ne de yaptığı iş eğitim-öğretim işi olanların özellikle ekonomik bakımdan gerekli desteği bulduklarını söylememiz mümkün değildir.”şeklinde konuştu.

Koç “Öğretmen sorunlarının çözüm üretileceği yerde her yıl katlanarak büyümesi, eğitim emekçilerinin çalışma koşullarını, öğretmenlerin yaşamını ve genel olarak eğitimin niteliğini olumsuz etkilemeyi sürdürmektedir. İçinde bulunduğumuz bütün olumsuz koşullara karşın bizler, görevimizi en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. Son yıllarda ivme kazan eğitimin paralı hale getirilmesi girişimlerine karşı, eğitimde yaşanan her türlü ırkçı, ayrımcı uygulamaya ve eğitimi genelleştirmeyi hedefleyen her adımın karşısında durmaya, eğitim hakkının herkes için eşit koşullarda hayata geçirilmesi için mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Dünya çapında yaşanan kriz süreciyle, sermaye çevrelerine ‘moral’ emekçi yığınlara ise ‘sabır’ tavsiye eden yoğun bir program yürütülüyor. Çeşitli kapitalist devletler krize giren ülkeler Dolar, Euro alarak kurtarmaya çalıştılar. Ancak bu onların bütçe açıklarını kapatmıyor, çöküşten kurtarmıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde emekçiler kriz faturasının ödememek için çeşitli grevlere girmekteler. Yunanistan, İngiltere ve Almanya’daki bu grevler kapitalizmin krizlerini derinleştirmektedir. TEKEL işçilerinin direnişi dünyanın emekçilerine ilham vermiştir. Türkiyeli emekçilerin Avrupa’daki emek mücadelesini izliyor olması, emek mücadelesinin bileşeni olması imkanını arttırmıştır. 2009 kriz sürecinde Yunanistan yüzde 2,2 oranında küçülürken, Türkiye ekonomisi resmi olarak yüzde 4,7 oranında küçülmüştür. Bu küçülmenin doğal sonucu olarak işsizlik oranı artmış, resmi rakamlara göre 3,5 milyon, gerçekte ise 6,3 milyon insan işsizler ordusuna katılmıştır. İşsizlerin %38'inin en az lise diploması olan ‘okumuş işsiz’ olması ailelerin tahammül gücünü zorlamaktadır. Enflasyonun tekrar çift haneli rakamlara çıkması, emek cephesinde huzursuzluğun yaygınlaşması derinleşmesi kaçınılmazdır.AKP hükümeti 8 yıllık uygulamalar sonucu; kamu kaynaklarını çok uluslu şirketlere açmış, madenler, bankalar, kıyılar, KİT'ler önemli gelir getiren kuruluşlar (TEKEL, Petkim, Kandemir) satılmıştır. Bir önceki hükümet döneminde sağlığa yapılan harcama 3 milyar dolar iken AKP döneminde bu artış yurttaşların soğuk koşullarının düzelmesi yerine çok uluslu emperyal şirketlerin ilaç firmalarının kazancı olarak çıkmıştır emekçilerin cebinden. Bütün bunlar olurken AKP hükümeti sanki hiçbir sorun yokmuş gibi farklı gündemler yaratarak emekçilerin, ezilenlerin dikkatini başka yerlere çekmekte. Bu arara kendi politik hedeflerini gerçekleştirmektedir. Benzer bir propaganda ile; iş yasası, sosyal güvenlik yasası, sağlık sigortası yasası gibi yasalarla emekçilerin çalışma koşulları daha da kötüleşmiş, emekçilerin kazanımlara ‘değişim’ ya da reform adı altında gasp edilmiştir. Anayasa değişikliği büyük bir özgürlük kampanyası olarak sürdürülmüş, toplu sözleşme yasası konmuş ama sonuçlar uzlaştırma kuruluna bırakılmış grevin yasaya konulma isteği dile getirilince karşısında lovakt çıkarılarak emekçiler işten çıkarılmakla tehdit edilmiştir.

Bunun için öncelikle hem askeri, hem de şimdi sivil unsurlar taşıyan anayasa değiştirilmeli yerine gerçek anlamda sivil eşitlikçi ve özgürlükleri güvence altına yeni bir anayasa hazırlanmalıdır.

Türkiye’de eğitim alanında yaşanan sorunlar kaynağında eşitsizlikler ve adaletsizlikler yatmaktadır. Bu eşitsizliklerin ekonomik gelişmişlikle kültürel etkenler belirleyici olurken bazen kır-kent farklılıkları olarak gözükmektedir.”ifadesini kullandı.

Daha sonra ise mahalli sanatçılar sahne alarak, katılımcılar için sevilen parçaları seslendirdiler.

egitim-sen’den,-dunya-ogretmenler-gunu-kutlamasi2.jpg

 

Bu haber toplam 1295 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim