• BIST 101.899
 • Altın 259,481
 • Dolar 5,6847
 • Euro 6,3613
 • Kmaraş 28 °C
 • Malatya 26 °C
 • Kayseri 19 °C
 • Sivas 16 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ünal’dan Başkanlara hayırlı olsun ziyareti
 • Arpa tarlasındaki yangın için seferber oldular
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı
 • Ünal’dan Başkanlara hayırlı olsun ziyareti
 • Arpa tarlasındaki yangın için seferber oldular
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı

DEMİR TAVINDA DÖVÜLÜR, AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR

Bekir YILMAZ

Bir gün Hz. Ömer (r.a) camiye giderken bir çocuğun da acele acele camiye gittiğini görür. Hz. Ömer (r.a): -“Yavrum ne oldu, niye acele acele camiye koşuyorsun?” der. Çocuk da: -“Efendim, namaza gidiyorum.” der.

Hz. Ömer (r.a):- “Yavrum, sen daha küçüksün, sana namaz farz olmamıştır.” der.

Çocuk da: - “Ya Emirel Müminin! Bu işin büyüğü küçüğü olur mu?

Benden daha küçük bir çocuğu dün mezara koydular.” der.

Bu cevaba çok duygulan Hz. Ömer (r.a) gözyaşlarını tutamaz.

Allah’ın bir emaneti olarak verilen çocuklar, anne babalar için de imtihandır.

Çocukları en güzel şekilde yetiştirip büyütmek, anne babaların en başta yer alan görevlerindendir. Çocuklar büyüyüp okul çağına gelmeye başlayınca anne babaları tatlı bir telaş sarmaktadır. Anne babalar çocuklarını en iyi okul ve en iyi öğretmene verebilme gayreti içine girerler. Gerekirse adres değişikliği bile yapan anne babaların hedefi ise çocuklarına en iyi eğitimi verdirebilmedir. Bunun dışında ekonomik durumu iyi olan aileler ise çocuklarını bulundukları yerin en iyi özel okuluna vermeye çalışırlar.

Çocukların yaşıyla birlikte sınıfları da büyümeye başlayınca aileler, bu sefer de çocuğun eğitimine dışarıdan takviyeler yapmaya çalışırlar. Çocuklarının geleceklerinin iyi bir eğitimden geçeceğini bilen anne babalar, imkânlar ölçüsünde çocuklarına özel dersler aldırmaya veya özel dershanelere göndermeye çalışırlar. Yine çocuklarını en iyi lisede okutmaya çalışan anne babalar, çocuklarının eğitimi için fedakârlıklarını üniversite öğrenimi için de aynen devam ettirmeye çalışırlar.

Çocuklarının geleceği için her fedakârlığı yapmaya çalışan anne babalar; aslında önemsemedikleri ya da ikinci plana attıkları bir gerçeği akıllarına getirmek istemezler. Bu durumu Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim de şöyle buyurmaktadır:

“Ve iyi biliniz ki, mallarınız ve evlatlarınız birer imtihan aracından başka bir şey değildir. Büyük mükâfat Allah’ın katındadır.” (Enfal Suresi 8/28)

Çocuklarının dünyada rahat edebilmeleri için her fedakârlığı da yapmaya hazır olan anne babalar, çocuklarının dini eğitimleri söz konusu olunca çok fazla önemsemezler ve bu konuyu ciddiye almazlar. Çocukların dersleri ve sınavları için özel ders aldırtıp, özel dershanelere gönderen anne babalar, dini eğitimleri için aynı hassasiyeti göstermemektedirler. Okulların tatil olduğu yaz döneminde çocuğuma en iyi Kur'an-ı Kerim ve dini eğitimi nasıl verdirtirim diye düşünme yerine; çocuk için en iyi yaz okulu nerede ya da tatilde nereye gitsek hesabı yapılmaktadır. Oysa aynı anne babalar, çocuklarının okul hassasiyetlerine gösterdiklerini, Kur'an-ı Kerim öğretimi ve din eğitimi konusunda da gösterselerdi bu çocukların hem bu dünyası hem de öbür dünyası için hayırlı bir iş yapmış olacaklardır.

Çocukların eğitimi hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadırlar:

“ Hiçbir baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.”

Yine Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v): “Çocuklarınıza güzel davranıp iyilik ve ikramda bulunuz. Onları en güzel şekilde terbiye ediniz.”

Eskiden çocuklar ilkokulu bitirdikten sonra bir veya iki yıl Kur'an-ı Kerim Kurslarına gider; orada Kur'an-ı Kerim öğretimini ve dini konularını öğrendikten sonra öğrenimine devam ederlerdi. Oysa şimdi böyle bir imkân olmadığı için bu eğitim yaz dönemlerinde açılan yaz kurslarında yapılmaya çalışılmaktadır. Çocuklar, yaz dönemlerindeki kurslara devam etme ve ders çalışma konusunda gereken hassasiyeti göstermediklerinden sağlıklı birKur'an-ı Kerim öğretimi yapılamamaktadır. Bunun yanında aileler, tatil planlarını kurs programlarına göre yapmadıkları için çocukların dini eğitimleri de hep eksik kalmaktadır. Çocukların dersleri ve sınavları konusunda gereken hassasiyeti gösteren aileler, aynı duyarlılığı Kur'an-ı Kerim öğrenimi ve dini eğitimleri konusunda da gösterselerdi, yaz tatillerinde çocukların Kur'an-ı Kerim öğretimi ve dini eğitimleri konusunda kafa yorarlardı. Gerekirse İngilizce, matematik için aldırdığı özel dersler gibi Kur'an-ı Kerimöğretimi konusunda çocuklarına özel ders dahi aldırmayı düşünürlerdi. Yine bu aileler; çocuklarının okul döneminde sınavlarına çalışma konusunda gösterdikleri hassasiyetiKur'an-ı Kerim öğretimi için de göstermiş olsalardı bu çocuklar; yazılıya hazırlanır gibi dini bilgiler için çalışır, sınavlar için her gün en az 100 soru çözer gibi günde en az Kur’an-ı Kerim’den 100 ayet okurlardı. Çocukların daha yaşı küçüktür kafası karışır, derslerini engeller diye geciktirilen Kur'an-ı Kerim öğretimi, normal çocuğun okula geç gönderilmesi kadar sakıncalıdır. Nasıl ki ilköğretimi bitirmiş ergenlik çağındaki bir çocuğu sanayiye vermek zorsa;  Kur'an-ı Kerim öğretimi de bu çocuklara hem zor gelecek hem de ailelerin karşısına bir problem olarak çıkacaktır. Peygamber Efendimiz (s.a.v). “Çocuklarınız yedi yaşına gelince namaz kılmasını öğretin…” buyurur.

Peygamber Efendimizin (s.a.v) yukarıdaki hadiste de buyurdukları gibi yedi yaşın en önemli özelliği çocukların somut zekâdan soyut zekâya geçiş döneminin başlangıcıdır. Öğrendiklerini hayalinde canlandırabildiği ve öğrenmenin en uygun olduğu yaştır.

Sonuç olarak okul çağı dönemi dediğimiz 6-15 yaşları çocukların Kur'an-ı Kerimöğretimin yapılabileceği en uygun dönemdir.

Atalarımızın “Demir tavında dövülür.” ile “Ağaç yaş iken eğilir.”

Sözleri bunu bize çok güzel anlatmaktadır.

Kaynak:www.burhandergisi.com

Ve bir yıl daha geride kaldı. 2018 de hatıralar arasındaki yerini aldı. Acılar, sevinçler, gözyaşları, hüzünler... Hepsi geride kaldı ve yeni yıla, 2019'a umutla girdik. Yeni yılın tüm insanlığa ve ülkemize barış, mutluluk getirmesi dileğiyle yeni yılınız kutlu olsun.

Bu yazı toplam 320 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim