• BIST 97.098
 • Altın 259,334
 • Dolar 5,7330
 • Euro 6,4543
 • Kmaraş 22 °C
 • Malatya 20 °C
 • Kayseri 11 °C
 • Sivas 11 °C
 • Adıyaman 21 °C
 • Arpa tarlasındaki yangın için seferber oldular
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı
 • Anız yakana, dekar başı 60 TL ceza kesilecek
 • Arpa tarlasındaki yangın için seferber oldular
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı
 • Anız yakana, dekar başı 60 TL ceza kesilecek

Büyükşehir’in yetkileri Elbistan Belediyesi’ne devredildi

Büyükşehir’in yetkileri Elbistan Belediyesi’ne devredildi
Büyükşehir’in yetkileri Elbistan Belediyesi’ne devredildi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde bulunan bazı hizmetlerin Elbistan Belediyesi’ne devrini öngören protokol, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ile Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz arasında imzalandı.

Büyükşehir ve Elbistan Belediyesi, güç birliği protokolü imzaladı. Başkan Güngör ve Başkan Gürbüz’ün imza attığı protokolle, büyükşehir sorumluluğundaki yollar, temizlik hizmetleri, sebze hali, mezbaha işleri ve sokak hayvanları ile ilgili işler Elbistan Belediyesi uhdesine geçmiş oldu.

İmza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Elbistan Belediyesi ile güç birliğini en üst düzeyde sağlayacaklarını ve Elbistan’a etkin hizmet vereceklerini söyledi.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz de, protokolle Elbistanlıların en hızlı, en kaliteli ve yerinden hizmet alacaklarına dikkati çekti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, yetki devri protokolü imza törenine Büyükşehir Belediyesi’ndeki daire başkanları ve şube müdürleri ile birlikte katıldı. Başkan Güngör, Elbistan Belediyesi’ne gelişi esnasında Başkan Mehmet Gürbüz, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hasan Sungur, parti yönetimi, belediye meclis üyeleri ve personeller tarafından karşılandı. Başkan Gürbüz’ün makamında bir süre görüş alışverişinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, daha sonra meclis toplantı salonuna geçti.

 

“Aramızdaki uyum, en üst seviyede”

 

Protokol imzalanması öncesinde değerlendirme yapan ilk isim Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz oldu. İmzalanan protokolün, Türkiye’de örnek teşkil edeceğini vurgulayan Başkan Gürbüz, şöyle konuştu:

“Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kahramanmaraş’ımızdaki ilk ilçe ziyaretini Elbistan’a gerçekleştirdi. Seçim çalışmaları boyunca da şehrimize çok sayıda ziyaret gerçekleştirdi. Bütün sorunlarla yakından ilgilendi sayın başkanım. İmar probleminden alt yapıya kadar, yoldan rekreasyon alanlarına hatta sosyal sorunlara, vatandaşlarımızın kişisel özel taleplerine kadar birçok konuyla ilgilendi. Onların çözüm yolları konusunda bizimle üst düzey uyum içerisinde çalıştı ve desteklerini hiçbir zaman esirgemedi. Ben huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.

Geçen ay Büyükşehir Belediye Meclisimizde alınmış olan bir karar vardı. Elbistan’da Büyükşehir adına yürütülen bazı hizmetlerin işletmeleri, bakım onarımları Elbistan Belediyesi’ne devir ediliyor. Bugün bu programı gerçekleştireceğiz. Bir protokol imzalayacağız. Burada yine sayın başkanım yapmış olduğumuz tüm çalışmaların mali kaynaklarını büyükşehirden, araç gereçlerini büyükşehirden, personel takviyesini büyükşehirden, maaşlarını oradan ödeyerek bir özveri ile bu protokolü imzalıyor. Buradaki amacımız da şu;  Elbistan halkına, vatandaşlarımıza en hızlı, en kaliteli ve yerinden hizmet üretilmesi. Bu son derece önemli ve Türkiye’ye de belki örnek olabilecek bir model.”

 

“Büyükşehir-küçük şehir ayrımı ortadan kalktı”

 

İmza attıkları protokolle büyükşehir ve küçük şehir ayrımının ortadan kalktığına işaret eden Başkan Gürbüz, Biz burada hem Büyükşehir’in yapmış olduğu çalışmaları desteklemek hem de Elbistan Belediyesi’nin yapması gereken çalışmaları üretmek durumundaydık. Şimdi hep birlikte küçük şehir büyükşehir ayrımını ortadan kaldırarak, Büyükşehir’imizin desteği ile bu çalışmaları yürütmüş olacağız. Bugün anlamlı bir gün Elbistan’ımız için. İyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Takdir ederseniz bütçe disiplinleri açısından baktığımızda ilçenin sorunları çok fazla ancak geliri çok büyük değil. Geçmiş yıllarda özellikle son 5 yılda yaşamış olduğumuz sorunlarımız büyük. Vatandaşlarımıza maalesef istediğimiz kalite hizmet üretilemedi Elbistan’da. Bunun da hızla telafisi için, hızla ortadan kaldırılması için diğer ilçelerimizle şu ana kadar böyle bir çalışma yapılmadı. Elbistan üzerinden başladık. Bu da Büyükşehir’in kuzeye, Elbistan’a, bu bölgeye gösterdiği önemin bir göstergesi. Biz son derce mutluyuz Elbistan Belediyesi olarak. Bunun çok anlamlı sonuçlar doğuracağını, vatandaşlarımıza hizmet noktasında çok daha aktif olacağımızı düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

 

“Şimdi çalışma ve iş zamanı”

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise, ‘Şimdi çalışma zamanı, şimdi iş zamanı’ diyerek başladığı konuşmasında, Elbistan’da kurulan Kuzey İlçeler Daire Başkanlığı’na değindi.

Elbistan’la birlikte 4 ilçenin günlük operasyonel işlerinin bu daire başkanlığınca koordine edileceğini belirten başkan Güngör, şöyle devam etti:

“Elbistan Belediyemiz ile Elbistan’ımızın ileri dönük yapılacak işlerini yerinde görmek, bunları incelemek ve bunları da iyi takvimlendirmek, bir eylem planına dönüştürmek. Ziyaretimizin temel amacı bu. Şimdi çalışma zamanı, şimdi iş zamanı. Her yerde ifade ettiğim gibi artık şikayet etme makamında değiliz. Milletimiz bize yetki verdi, bize güvendi dedi ki bu işi en iyi siz yaparsınız. Bizim mazeret üretmemiz, şikayet etmemiz mümkün değil. Biz çözüm makamıyız, biz sorun makamı değiliz. Bu kapsamda Kuzey İlçeleri Daire Başkanlığı diye bir daire başkanlığı kurduk. Bu daire başkalığımızın merkezi Elbistan. Kuzey İlçeleri Daire Başkanlığımızın görev alanı içerisinde Elbistan, Afşin, Ekinözü ve Nurhak ilçelerimiz var. Bu ilçelerimizde tabii ki ilçe belediyelerimiz var ama Büyükşehir yönetim modelinde Büyükşehir’in de burada birimleri var. Çünkü bizim merkezden her gün gelip buradaki işleri halletme şansımız yok. Günler işler, operasyonel işleri bu daire başkanlığı koordine etsin. Bu, büyükşehir modelinde de Türkiye’de bir ilk. KASKİ de dahil olmak üzere Büyükşehir’in bütün birimlerini bu daire başkanlığına bağladık. Altında da makul düzeyde şube müdürlüğü oluşturduk. Artık bu daire günlük operasyonları burada yapacak. Büyükşehir ve KASKİ arasında hangisinde hangi araç ve imkan varsa topyekun sorunun giderilmesi için çalışacaklar.”

 

‘Yetkilerimizi devrediyoruz ama güç birliğimiz artacak”

 

Elbistan’ın daha iyi ve etkin hizmet alabilmesi için yetki devrini yaptıklarını anlatan Başkan Güngör, protokolün kapsamıyla ilgili de şunları söyledi:

Büyükşehir modeli, 2 kademeli bir yerel yönetim sistemi. Büyük olan işler, Büyükşehir Belediyesi tarafından daha küçük düzeydeki işler de ilçe belediyesi tarafından yerine getiriliyor. Bazı görevler de hem ilçe hem de büyükşehir tarafından yerine getiriliyor. Biz de bu kapsamda Mehmet Gürbüz başkanımızla görüştük ve Elbistan’daki belediye hizmetlerinin daha etkin yapılması için bir çalışma yaptık. Biz Elbistan’daki işleri, büyükşehir-ilçe diye ayırmıyoruz. Elbistan’ın işi, ikimizin de işi. Benim de Mehmet Gürbüz başkanın da işi. Ayrım içersinde değiliz. Büyüklük vermeden geçer dediler ve biz Elbistan’ımıza veriyoruz. Temizlik hizmetlerini, sebze halini, mezbaha işlerini, sokak hayvanları ile ilgili işleri ve merkezdeki bizim sorumluluğumuzdaki bütün yolları Elbistan Belediyesi’ne devrettik. Ayrıca zabıta ve benzeri konularda da ortak hareket edeceğiz.

 

“Elbistan’a desteğimiz sürecek”

 

Yollara bütüncül bakmamız gerekiyor. Ana caddeye Büyükşehir asfalt yapıyor ama sokak kalıyor. Veya tam tersi oluyor. Gürbüz Başkan, bu yollarla ilgili bir çalışma planlayacak ve biz beraber yapacağız. Araç, malzeme ve personel desteği sağlayacağız. Bir koordinasyon sağlama açısından bunu yapıyoruz. Hal ve mezbaha ile ilgili de; geliri Elbistan Belediyesi’ne devrettik. Elbistan Belediyesi talep ettiği takdirde bizim bu alanlardaki personellerimizi maaşın da Büyükşehir ödemesi şartıyla Elbistan Belediyesi’nin emrine vereceğiz. Yine araç gereç ihtiyaçlarında da imkanlarımız ölçüsünde hep beraber bu desteğimiz de Elbistan Belediyesi’ne verilecek. Önümüzdeki süreçte başka hizmet alanlarında da ortaya çıkacak hususlarda da tekrar ele alacağız. Bu bir başlangıçtır. Bizim amacımız, hizmetlerin daha etkin ve hızlı olarak karşılanması.”

Kahramanmaraş’ın diğer ilçelerini birbirinden ayırmadıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, konuşmasını, “Bizim her bir ilçemiz önemli. Hiç birini diğerinden ayırmıyoruz. Ama sistematik gitmemiz gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde sınırsız kaynak yok. Biz, taleple ihtiyacı ayıracağız. Her talep ihtiyaç değildir. Her talebi değerlendireceğiz; ama bunun ihtiyaç olup olmadığına bakacağız. İhtiyaçları da önceliklendireceğiz. Bugünün işini bugün, yarının işini yarın yapacağız. Paramızı iyi kullanacağız. Biz şikayet makamı değil çözüm makamıyız. Zorlukları aşarız. Belki biraz zaman alır ama hepsini yaparız. Rutin işlerimiz mutlaka yapılacak” cümleleri ile tamamladı.

Konuşmaların ardından, yetki devri protokolü imzalandı.  baskan-gongor-protokol-(2).jpgbaskan-gongor-protokol-(3).jpgbaskan-gongor-protokol-(4).jpgbaskan-gongor-protokol-(5).jpgbaskan-gongor-protokol-(6).jpg

Bu haber toplam 369 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim