ARŞİV
PİYASALAR
DOLAR
2,1355
EURO
2,9505
IMKB
72.391
ALTIN
591,62
ÇOK OKUNANLAR
YORUMLANANLAR
LİNK BANKASI
GAZETELER

HAVA DURUMU
Kayseri10/26 ºC
Malatya10/19 ºC
Kmaraş14/28 ºC
Sivas9/20 ºC
Adıyaman12/28 ºC
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21.03.2012 00:48

Budama mevsimi başladı

Ağaçların budama çalışmalarına başlandı. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bağ ve bahçelerde çalışmalara başlandı.

Elbistan’a bağlı bazı köylerde budama çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Öte yandan budama işlemini kendisi yapmak yerine başkasına yaptırmak isteyenler ise günlük kişi başına en az 100 TL’yi gözden çıkarmak durumunda.

Öte yandan uzmanlar budama ile ilgili olarak zaman dilimlerini şu şekilde açıkladılar:

“Akçaağaç, Huş, Ceviz, Yalancı Akasya ve Kızılağaç türleri, Kavaklar yaralan kanayan (akan) ağaçlar olduklarından ilkbaharda budanmamalı, yaz veya sonbaharda budanmalıdır.

Çamlar ve Ladinler sürgünler henüz yumuşak olduğunda budanmalıdır.

Ardıç, Şimşir, Servi ve Yalancı Serviler bütün mevsim boyunca büyümeye devam ettiklerinden budama zamanı yıl boyunca olabilir. Bununla beraber bunlar da Haziran, Temmuz ayları hatta Ağustos'a kadar budanabilir. Çiçekli çalılarda; örneğin Süs eriği, Çiçek elması, Yalancı Akasya çiçeklenme dönemi geçtikten sonra genellikle Mayıs'ın ikinci yarısı ve Haziran'da budanabilir. Bu türleri erken ilkbaharda budama o yıl çiçek vermelerini engeller. Oya Ağacı gibi türlerde ise budama ağaçlar sürmeden kışın veya erken ilkbaharda yapılmalıdır. Aksi halde o yıl açacak çiçeklerin tomurcukları da budamada alınmış olur ve ağaç o yıl çiçek açmaz.  Bazı hassas türlerin örneğin devamlı çiçek açan güllerin budamasının ilkbaharda yapılması en uygun olur.”

Bu haber toplam 522 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
YAZARLAR
Ökkeş SAATÇI
Hikmet AKSOY
Doğan Soydan
Mehmet Gülümser
SERHAT YILDIZ
EZGİ PER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANELER
MURAT
Yeni Devlet Hastanesi Karşısı
413 86 97
DOĞAN
ESKİ DEVLET HAST. KARŞISI
416 21 31
POSTA LİSTESİ