• BIST 98.455
 • Altın 219,681
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • Kmaraş 2 °C
 • Malatya -6 °C
 • Kayseri -10 °C
 • Sivas -12 °C
 • Adıyaman -1 °C
 • Cumhur İttifakı heyetinden nezaket ziyareti
 • Pınarbaşı’ndaki mil ve kum vakum makinesi ile temizleniyor
 • BÜYÜKŞEHİR AKOM’DAN AŞIRI YAĞIŞ UYARISI!
 • Cumhur İttifakı heyetinden nezaket ziyareti
 • Pınarbaşı’ndaki mil ve kum vakum makinesi ile temizleniyor
 • BÜYÜKŞEHİR AKOM’DAN AŞIRI YAĞIŞ UYARISI!

Akşener: “Şeker özelleştirmelerini iptal edeceğim”

Akşener: “Şeker özelleştirmelerini iptal edeceğim”
Akşener: “Şeker özelleştirmelerini iptal edeceğim”

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde yapacağı ilk işin özelleştirilen şeker fabrikalarının satış sözleşmelerini iptal etmek olacağını söyledi.

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, Elbistan’da Mevlana Caddesi üzerinde bulunan seçim bürosu önünde binlerce kişiye hitap etti. Akşener, platforma çıkar çıkmaz özellikle kadınların tülbent yağmuru ile karşılandı.

Kalabalığın büyük tezahüratı ve coşkusu ile karşılanan Akşener, konuşmasına şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusu ile başladı. Şeker özelleştirmelerine karşı olduğunu ve söz konusu satışların Türkiye’yi Amerikan menşeli mısır şurubuna bağımlı hale getireceğini savunan İYİ Parti Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, şöyle konuştu:

 

“Cumhurbaşkanı seçilir seçilmez sözleşmeleri iptal edeceğim”

 

Bu meydanı tıkış tıkış bir araya geldiniz ve doldurdunuz. Bir irade ortaya koyuyorsunuz. Allah, hepinizden razı olsun. Elbistan’ın termik santralleri var, hava kirliliği var, çevre sorunlarınız var. Bunun yanında kapatılan şeker fabrikası var. Ve pancar ekenler var. Bu şeker işinden başlayalım. Şekerpancarı, bu ülkenin stratejik ürünlerinden birisidir. Şekerpancarı ve şeker fabrikaları konusunu gündeme getiren bizatihi benim. 14 şeker fabrikasının satılması demek; 14 bölgede pancar ekicilerinin bir daha o oranda pancar ekmesinin önüne geçmek demektir. Pancar ekimini azalttığınız zaman yan ürünü küspesi vardır; en önemli hayvan yemidir. Hayvancılığın azaltılıp yok olması anlamına gelir. Sayın Erdoğan işbaşına geçtiğinden beri hepimizi 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyor ama şekerpancarından elde edilen şeker yerine Amerikan çiftçisinin yetiştirdiği mısır şurubundan yapılan şekerin kotasını kaldırarak kendi çiftçisini açlığa mahkum ediyor. Ayrıca, bu suni şeker dediğimiz şekeri tükettiğiniz zaman kanseri ayrı, en önemlisi zürriyetimize bile el attı bunlar. Dolayısıyla pancar şekeri bizim için hayati öneme sahip. Sarayın 13 günlük masrafı, 14 şeker fabrikasının tümünün 1 yıllık zararına eşit. O fabrikalar yatırım yapılmadığı için şekeri pahalı üretiyor. Bu iktidarın bir özelliği var; fabrika ve işçi düşmanı. SEKA kapatıldı, yerinde yeller esiyor. Arazilerinde AVM’ler yükseldi. TEKEL fabrikaları satıldı yerinde yeller esiyor. Türk Telekom yandaşa verildi. Şuanda iflasın eşiğinde. Sizin cebinizden çıkan paralarla borcu harcı ödenecek.

Şeker fabrikalarını satın alanlar, kupon arazi şeklinde bu fabrikaları görenler, nasıl çalıştığınızı biliyorum. İçine ellerinizi uzatmayacaksınız. Cumhurbaşkanı seçildiğim anda derhal şeker fabrikasını satın alanların sözleşmelerini iptal edeceğim. Bu şeker işi, böyle önemli bir şey. Hani Amerika’ya Osmanlı tokadı atılacaktı. Tillerson’la 3,5 saat ne konuştular belli değil. Kuşdili mi anlaştılar o da belli değil. Çıkıldı ve 14 şeker fabrikası satışa kondu. Bunun anlamlı, Cargill devletin elindeki şeker fabrikalarını satın Amerikan çiftçisinin yetiştirdiği mısır şurubundan şeker imalatını biz sizin adınıza yaparız dedi. Bunlar yerli ve milli diyorlar ya kendilerine; sadece şeker fabrikaları ve şekerpancarı meselesi dahi bunların gayri milli olduğunun ispatıdır. Ama kesinlikle iptal edeceğim. Bunu böyle bilsinler işçi çıkartmaya kalkışmasınlar.”

 

 “Her işsiz gence 500 lira vatandaşlık maaşı”

 

Her işsiz gence 500 lira vatandaşlık maaşı bağlanacağı ve 4,5 milyon kişinin kredi kartı borcunun sıfırlanacağı vaadini yineleyen Akşener, “Genç işsizliği var. Hem Kahramanmaraş’ta var hem Elbistan’da var. Nasıl olacak bu iş? Devlet, gencine iş vermek zorundadır, zorunda. Çalışmak isteyene iş vermek zorundadır. Onlara iş temin edinceye kadar aylık 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağız. Gençlerimiz iş buluncaya kadar ailesinin karşısında kendini kötü hissetmeyecek. Her yıl 50 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapacağız ve gençlerimize istihdam alanı yaratacağız. 5 yılın sonunda Türkiye’yi OECD rakamlarına getireceğiz. Kredi kartı takibine uğrayan çok vatandaşımız var. Esnaf var çiftçi var, öğrenci var. Hiçbiri kumar oynamak için kredi kartını kullanmamış. Ya kirasını ödemek için kullanmış ya da çocuğunun okul taksitini ödemek için kullanmış. Rakamlar büyük değil ama aileler zorda. İntiharlar, boşanmalar, cinayetler var. Bu sosyolojik olaya bir defalık bu 4,5 milyon insanın takipten kurtarılması için borçlarını sileceğiz dedik” dedi.

 

“Amerikan çiftçisi mazota kaç lira ödüyorsa benim çiftçim de onu ödeyecek”

 

Çiftçinin, Amerikan çiftçisi ile aynı fiyata mazot kullanacağını kaydeden İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, bu konuda da, şunları söyledi:

“Çiftçi, tarlaya küstü. Şimdi mısır ve mısır şurubu satın aldığımız Amerikan çiftçisi, şuan itibariyle 2 lira civarında mazot kullanıyor. Bizim çiftçimiz ise, 6 liradan mazot kullanıyor. Dolayısıyla 6 liradan mazotu kullanan, gübresi ve yemi pahalı olan hayvan yetiştiricisinin ya da çiftçinin ucuza herhangi bir şeyi üretmesi mümkün değil. Buradan ilan ediyorum; Amerikan çiftçisi mazotu ne kadardan kullanıyorsa benim çiftçim aynı fiyattan kullanacak. Yemin ve gübrenin mutlaka ve mutlaka teşvik edilmesini sağlayacağım. Bunun neticesinde tarlaya küsmüş çiftçinin tarlası ile barışmasını, 5 yıl içinde Türkiye’nin buğday ithalatından soğan sarımsak ithalatına kadar süren bir büyük ithalat kalemi var. Gıdada her şeyi satın alıyoruz. Biz, gıda ve tarım ürünü ithal ediyoruz. 5 yıl içerisinde Türkiye kendine yeten, ithalatını durdurmuş ve kendini durmuş bir ülke haline gelecek. Çiftçi de üretecek, sanayici de üretecek.”

 

“Devlette mülakat kalkacak”

 

Öğretmen atamalarına da değinen Akşener, “Aziz Sancar, Mardin Lisesi’nden mezun. Şuanda Elbistan’da kim bilir hangi Aziz Sancar’lar yaşıyor ve biz onları bulamıyoruz. Eğitim sistemimizin içine tükürülmüş. Fakir öğrenci, zengin öğrenci, özel okul devlet okulu, iyi okul, kötü okul, iyi öğretmen, kötü öğretmen. Öğretmenlerimizin rahat etmesi gerekiyor. Performans sistemini kaldıracağız. Devlette mülakat sistemini kaldıracağız. Öğretmenleri, sözleşmeli, ücretli, kadrolu ayrımını kaldıracağız. Atanamayan öğretmenlerin norm açıklarında hepsini birden atayacağız. Rehberlik öğretmenlerini daha aktif hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Vaatlerin kaynaklarını tek tek sıraladı

 

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde verdiği vaatleri yerine getirmek için ekonomik kaynak sıralaması yapan Akşener, “Ben bunları söyleyince hemen soruyorlar, ‘Kaynak nerede?’ Bir tek bana soruyorlar. Sebebi de bizi ciddiye alıyorlar. Saray çok pahalı, onu sona bırakıyoruz. Makam arabalarını satacağız. Sizin cebinizden, vergilerinizle alınan arabalar 8 milyar Türk Lirası yapıyor. Birinci kaynak bu. İnin arabalardan diyeceğim hepsine. İkinci kaynak, 453 milyar dolar borç aldılar. 70 milyar dolar fabrika sattılar ve 2 trilyon dolar hepimizden vergi olarak toplandı. Ortalaması, 2,5 trilyon dolar bu ülkede para hasılası var, Elbistanlıya soruyorum cebinize buradan ne girdi? Elbistan’a fabrika mı yapıldı? Gençlere iş imkanı mı açıldı? Hayır. 2,5 trilyon doları nereye harcadın kardeşim” şeklinde konuştu.

 

“Suriyeliler ülkelerine dönecek”

 

Suriyelileri ülkelerine geri göndereceğini ifade eden Akşener, TİKA polemiğine de değindi. Akşener, “Diğer kaynaklara gelince, Suriyelilere 150 milyar Türk Lirası para harcandı. Suriye’nin içine elini soktu, 4 milyon mültecimiz oldu. Cumhurbaşkanı seçilir seçilmez Suriye ile olan ilişkilerimizi düzelteceğiz. Herkes vatanında mutludur. Dolayısıyla bu 4 milyon kardeşimizi Suriye’ye sağ salim geri göndereceğiz ve seneye inşallah 81 ilden temsilcilerle 2019 Ramazanında Halep’te iftar edeceğiz. Son zamanlarda bir TİKA kavgası var. Ben TİKA’yı kapatacağım demedim. Başbakan Yıldırım acayip celallendi. FETÖ bana talimat vermiş gibi bir cümle kurdu. Sayın Başbakan, elinizde Adalet Bakanlığı var, İçişleri Bakanlığı var. Yargı var. Eğer FETÖ bana talimat verdiyse gereğini yap. Sen orada dedikodu yapmaya durmuyorsun. FETÖ bu ülkeyi ele geçirirken, hepiniz bostan korkuluğu muydunuz? Hem yalancılık yapıyorsunuz, hem iftira atıyorsunuz. İftira atıp gereğini yapmayan şerefsizdir. TİKA’dan 8 milyar dolar yıllık para harcanmış. Nereye harcandığı belli değil. Kamboçya’ya okul yapmışlar, Mogadişu’ya 25 kilometrelik otoban yapmışlar. Bunun 6,5 milyarı cebinizden çıkmış.

 

“Kurumları arpalık olmaktan çıkaracağız”

 

Her kurum arpalık olmaktan çıkarılacak. Her kurum, asli vazifesine geri dönecek. Her kurumdaki bankamatik memurlar için gereği yapılacak. O kadar çok kaynak var ki. İstanbul’da köprüler, tüp geçitler yapıldı. Aranızda geçeniniz var mı bilmiyorum ama parasını siz ödüyorsunuz. Çünkü müşteri garantisi verildi. Müşteri garantisi aynı zamanda şehir hastanelerine de verildi. Çünkü Sayın Erdoğan, hastaları da müşteri görüyor. Zehirliyorsunuz Elbistanlıları. Onları müşteri olsunlar diye mi zehirliyorsunuz” cümlelerini kullandı.

 

Elbistan’ın il olması meselesini inceleyeceğim”

 

Akşener, Elbistan’ın il olma yönündeki isteğini hatırlatarak, “Bugüne kadar hiç yalan konuşmadım. Dolayısıyla konuyu il ve ilçe başkanımızdan öğrendim. Bununla ilgileneceğim. Ve gereğini yapmak için ortaya koyacağız. Ama gerçekten konuyu bilmiyorum. İyi bildiğim bir konu var. Bu büyükşehir meselesinde ilçelerin, beldelerin ve köylerin yediği kazıktır. Sayın Erdoğan’dan randevu aldım. Kendisi ile görüştüm ve kendi belediye başkanlarının tepkilerini ilettim. O da, ‘Onlar öyle derler ama benim dediğimden çıkmazlar’ dedi. Ben kimseye benim dediğimden çıkmazlar diye bakmıyorum. İl meselesini inceleyeceğim ondan sonra da kamuoyu ile paylayacağım.

Sanayileşen, tarımda üreten, gençlerinin iyi eğitim aldığı ve Türkiye’yi bir bayram sofrasına oturtmak için geliyoruz. Türkiye’nin birliğini, beraberliğini, kardeşliğinin sağlandığı, gayrisafi milli hasılasının doğru dürüst bölüştürüldüğü bir Türkiye için geliyoruz. Kendimi de adaylarımızı da sizlere emanet ediyorum”

Akşener, konuşmasının son bölümünde partisinin Kahramanmaraş Milletvekili Adaylarını sahneye davet ederek partilileri selamladı.meral-aksener-(5).jpgmeral-aksener-(7).jpgmeral-aksener-(8).jpgmeral-aksener-(4).jpg

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim