• BIST 97.098
 • Altın 259,243
 • Dolar 5,7330
 • Euro 6,4543
 • Kmaraş 22 °C
 • Malatya 20 °C
 • Kayseri 11 °C
 • Sivas 11 °C
 • Adıyaman 21 °C
 • Arpa tarlasındaki yangın için seferber oldular
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı
 • Anız yakana, dekar başı 60 TL ceza kesilecek
 • Arpa tarlasındaki yangın için seferber oldular
 • İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcaklara karşı uyardı
 • Anız yakana, dekar başı 60 TL ceza kesilecek

100 yıl önce su konusunda yöneticiler daha hassasmış!

Arif BİLGİN

Belki on yıl oldu. Elbistan’a Afşin ile birlikte Sarız taraflarından 1650 metre yüksekliği olan Akdere Sarımağara bölgesinden çıkan çok kaliteli suyun getirilmesi A ve B planlı olarak projelendirilmiş ve 75 milyon liraya ihalesi yapıldığı yazıldı[¹]. Daha sonra Elbistan’ın 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan bu suyun Elbistan’a kadar getirilmesinin ihalesi 5 Mayıs 2017’de yapıldığını, 81 milyon 743 bin lira ile ihaleyi adı verdiğim linkte yazılı şirketin kazandığını, 550 gün içinde 13 Ocak 2019 tarihinde tamamlanması şartını vs okuduk[²]. Bu haberde bırakın 13 Ocak 2019’u, Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç “İnşallah 2018’in ortalarında bu suyu tamamlattıracağız..” temennisinde bile bulunmuş. Hani? 2019’un ortalarındayız, o KALİTELİ SU HANİ? Üstelik Afşin ilçesi o suyu içmeye başlamış; Elbistan’ın suyu nerede kaldı?

Bir de günümüzden yaklaşık bir asır öncesine bakalım:

“Kasabanın suyu[3]

(Bu yazıyı dostumuz Ö. Hakan Özalp, 1928 yılında Haftalık Mecmua’da “Şarkî Anadolu’daki kazalarımızdan. Elbistan” başlığıyla yayımlanmış olan yazıyı sadeleştirerek kitabına almış. O zamanki insanların içme suyu için ne derecede dikkatli olduklarına, Ceyhan’ın suyunun içme suyu olarak kullanmamalarını ve bir de modern çağımızdaki insanların sadece Ceyhan suyunu içirmelerini mukayese eder misiniz?)

“Ceyhan nehrinin kaynağı kasabaya yarım saat uzaklıkta olup kasabanın içinden akmakta ise de içmeye elverişli olmadığı gibi buranın eski ailelerinden olup vefat etmiş bulunan Hacı Ağa’nın hayratı olarak Ketizmen (Taşburun) tarafından vaktiyle kasabaya getirilmiş olan TATLI SU da yeterli olmadığından halk sıkıntı çekmekte idi. Ceyhan’ın kaynağına yakın Baladırık (Bu isim bir ara değirmenin olduğu yere söylendi; bu tarif yanlıştır. Baladırık bugünkü bendin olduğu yerden aşağıya doğru olan kesime denirdi. A.B.) denilen yerden çıkarak bir kısmı tarlalara gelip kalanı söz konusu nehre dökülen Hızır İlyas pınarındaki (Köprünün on on beş metre kadar batı üst tarafında “Sıtma Pınarı” adı verilen bir kaynak vardı, bunun suyu şimdi köprünün dibindeki 6-7 çeşmeden akıtılmaktadır. Bu pınar olmalı. A.B.) suyun kasabaya getirilmesinin mümkün olduğu yapılan araştırma sonucu anlaşılmıştır. Bunun üzerine yeni bir ark kazılarak bu su, gerek duyulanın üstünde kasabaya getirilip Ketizmen tarafından gelen suya karıştırılmıştır. Bu suyun kaynağında yeni bir kargir bendin inşasına lüzum görüldüğünden mutasarrıf hazretleri tarafından derhal yeteri miktarda taş, kireç ve saire getirilip hazırlatılarak merhum Ahmet Ağa’nın bahsi geçen tatlı su için kurduğu vakfın fazlasından hayırlarına ilave olmak üzere söz konusu bendin yapılması ve arkın üzerinin taş ile örülmesi vakfın mütevellisi ve mahalli meclis ile görüşülmek suretiyle kararlaştırılıp gereği yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca yapılmakta olan hükumet konağının civarına merhum Ahmet Ağa adına büyük bir çeşmenin inşaasını oğlu Ahmet Ağa taahhüt etmekle, bu da yapılmak üzeredir…”

Her türlü tekniğe ve imkana sahip çağımızdaki “Kara su” diye tabir edilen, yosun üreten ‘tatlı su sayılmayan’ Ceyhan’dan alınan ve sadece klorlayarak her şeyin halledildiği sanılan anlayışa bir de yukarıdaki metinden de anlaşıldığı gibi o zamanki imkansızlıklarla Ceyhan’ın içilmezliğine karar verip “tatlı su” derdine düşmelerine ve bunu çözmelerine bakar mısınız?

Uzatmak istemiyorum. Bir an önce 1650 metre kadar yükseklikten Sarız Akdere Sarımağara bölgesinden çıkan ve cazibeyle akarak ilçemizin depolarına hidrofor ve benzeri cihaz ve elektrik kullanmadan dolacak suyun getirilmesini beklemekteyiz. Varsa bir aksaklık bunun da açıklanmasını halkımızın zihinlerindeki soruların giderilmesini beklemekteyiz.

…………………………………………………………………………………..

[¹] (http://www.elbistaninsesi.com/guncel/erkoc-elbistan-ve-afsin-icme-suyu-ihalesi-75-milyon-liraya-yapildi-h45074.html)
[²]
http://www.elbistaninsesi.com/guncel/cazibeli-icme-suyu-82-milyon-liraya-gelecek-h45976.html
[3] Ömer Hakan Özalp, Bir zamanlar Elbistan II, Sayfa 19-20)

Bu yazı toplam 99 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim