• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • Kmaraş 21 °C
 • Malatya 18 °C
 • Kayseri 18 °C
 • Sivas 12 °C
 • Adıyaman 20 °C
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek
 • Elbistan Bilim Şenliği başladı
 • Elbistan Şeker Fabrikası, 297 milyon TL’ye Mutlucan Tuz’a satıldı
 • 95 bin 724 seçmen sandık başına gidecek
 • Elbistan Bilim Şenliği başladı
 • Elbistan Şeker Fabrikası, 297 milyon TL’ye Mutlucan Tuz’a satıldı

10. Karahasanlılar Buluşması, Kavaktepe mahallesinde düzenledi

10. Karahasanlılar Buluşması, Kavaktepe mahallesinde düzenledi
10. Karahasanlılar Buluşması, Kavaktepe mahallesinde düzenledi

            Elbistan Karahasanlılar Derneği (EKARDER) ve Avrupalı Karahasanlılar Derneği (AKARDER) tarafından organize edilen 10. Karahasanlılar Buluşması, Kavaktepe Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Bu yıl Kavaktepe Mahallesi’nde düzenlenen Karahasanlılar Buluşmasına, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İlker Çitil, Mehmet Uğur Dilipak ve İmran Kılıç, Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca, kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Elbistan Karahasanlılar Derneği (EKARDER) ve Avrupalı Karahasanlılar Derneği (AKARDER) tarafından ortaklaşa düzenlenen Karahasanlılar Buluşması, “Günümüzde Gençlik ve Sorunları” konulu konferansla başladı.

Kavaktepe Mahallesi’nde düzenlenen 10. Karahasanlılar Buluşması’nın açılış konuşmasını Elbistan Karahasanlılar Derneği (EKARDER) Başkanı Şefik Biniş yaptı. Başkan Biniş, geçen yıl yaşanan darbe girişi dolayısıyla erteleme kararı aldıkları geleneksel Karahasanlılar Buluşması’nın bundan sonraki yıllarda da devam edeceğini belirterek, etkinliğe katılanlara teşekkür etti.

10. Karahasanlılar Buluşması’nda mikrofona davet edilen Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Toplumların her daim bir hafızası vardır. Bu hafızayı besleyen, canlandıran tarihi ve kültürel altyapıdır. Üzerinde yaşadığımız coğrafya, tarih açısından önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Bu medeniyetlere ev sahipliği yapmasını, yaşadığımız coğrafyadaki tarihi eserlerden çok rahatlıkla görebiliyoruz. Yine tarihin yanında kültürel yaşanan gelenek, görenek, örf ve adetlerde yine toplumların hafızalarını canlı tutan önemli bir olgudur. Kültürel açıdan bölgemiz Elbistan ve çevresi, örf, adet, gelenek ve görenek anlamında özünü, benliğini korumuş, kaybetmemiş ve bu geleneklerini kaybetmemiş bir yerdir. Toplumların doğru gelişmesinin yolu bu kültürel tarihi altyapıya sahip çıkmasından geçer. Sizlerin de bildiği gibi ülkemiz son 10 yıldır, 15 yıldır çok önemli gelişme hamlelerine sahip. Özelikle ulaşım, sağlık, eğitim ve birçok alanda ülkemiz tabiri caizse çağ atlıyor. Bu yatırımlardan, bu gelişmelerden şükürler olsun ki Elbistan’ımızda nasibini alıyor. İnşallah bundan sonra Elbistan ve bölgemiz bu hizmetleri almaya devam edecek.

            Bu birliği beraberliği sağladıkları için AKARDER yönetimine teşekkür ediyorum. İnşallah birliğimiz beraberliğimiz daim olur. Ülkemiz çok güzel günler görecektir. Biz buna inanıyoruz. Sizlerde bu birlik ve beraberliğinizi koruyacaksınız. Herkese teşekkür ediyorum.”

            Kaymakam Akkoyun’un ardından mikrofona gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Elbistan’da yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiği konuşmasında, “Karahasanuşaklılar topraklarına, değerlerine bağlı insanlar. Allah bu birlik ve beraberliğinizi daim eylesin inşallah. Bizlerde Kahramanmaraş’ımıza, Elbistan’ımıza hizmet etme gayreti içindeyiz. Bizlerde kollarımızı çemredik, alt ve üstyapı hizmetlerini yapmaya çalışıyoruz. Elbistan’ımızın kırsalında da ana grup yolları başta olmak üzere çok önemli yol çalışmaları yaptık. Şuan itibarı ile Elbistan’da yaptığımız yol yatırımı 60 milyon lirayı geçti. Bu yeterli değil. İnanın ki gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Özellikle bu yıl ama grup yolları başta olmak üzere kalan yolları bitirelim diye. Üzerinde yoğun mahalle bulunduran yerlerde, bu yolları genişleterek, zemini iyileştirip, daha iyi yapma gayretindeyiz.

            Elbistan’da geçen yıl bir içme suyu sıkıntısı yaşadık. Aslında bizim devraldığımız en yeni tesis Elbistan’da yapılan tesis idi. Ama standartlara göre yapılmamış, gereken hassasiyetler gösterilmemiş, çok üzücü bir olay yaşadık. Tabi biz hemen kolları sıvadık ve ilk etapta keson kuyuların etrafını yalıttık. Tabi bundan önemli Elbistan hızla büyümekte, doğal kaynak suyu getirelim diye biz kolları sıvamıştık. Sarımağara-Akdere bölgesinden Afşin’e gelen içme suyu projesi ile Elbistan projesini birleştirdik. Büyükşehir olarak DSİ’den bunu talep ettik. Onlar yapacak biz 30 yılda onlara ödeyeceğiz. Ana isale hattının ihalesini yaptırdık, inşallah müteahhit firma yakında başlayacak. Güçlü de bir firma aldı. 2018 yılı sonuna yetiştirme gayreti içindeyiz. Bunun yanında bir de Ceyhan bölgesine bir arıtma tesisi yapacağız. Elbistan ile Afşin’in içme suyunu birleştireceğiz. İstediğimiz zaman her iki taraftan da iki ilçeye de içme suyu verebileceğiz. Bu vesile ile EKARDER ve AKARDER yönetimine teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

10. Karahasanlılar Buluşması’nda son olarak mikrofona davet edilen TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı-AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

            “Ülkemiz ve çok ciddi bir istikrar ve istikbal mücadelesi veriyor. Bundan dolayı gençlerimizi, çocuklarımızı, kardeşlerimizi uyarmak, anlatma, derdimizi paylaşmak bir zorunluluk diye düşünüyoruz. Bilmelisiniz ki; Tayyip Erdoğan önderliğindeki AK Parti kadroları, bu ülkenin dertleri ile dertli, sizlerin dertleri ile dertli, çocuklarımızın geleceği ile dertli yanık yüreklerden oluşuyor.

            İslam coğrafyasını 150 yıldır sömürüyorlar. Petrol bizde çıkıyor, bunlar bedava kullanıyorlar, pamuk bizde çıkıyor, bunlar bedava kullanıyor. Bunun tek sebebi var. İslam coğrafyasındaki halkların başına sömürgeci valiler atadılar, devlet başkanı sıfatları ile emperyalistlerin temsilcilerini koydular, adı bizden olan ama kendi bizden olmayan insanlarla coğrafyamızı birbirine düşürdüler. Arap diye, Kürt diye, Türk diye, Sünni diye, Şii diye zenginliklerimizi düşmanlığa çevirdiler. İşte bugün artık dünyanın geldiği bu noktada Tayyip Erdoğan yüksek sesle, bütün İslam devletlerine üç temel çağrıda bulunuyor. Birincisi ırkçılık yapmayacaksınız diyor. İkinci temel madde mezhepçilik yapmayacağız diyor. Üçüncüsü ise, ey Müslümanlar size ne oluyor ki en ufak bir anlaşmazlıkta silaha sarılıp, kendi kardeşinizi öldürüyorsunuz. İşte bu üç nedenden dolayı güç bölünmesi oluşuyor, yoksulluk, kavga, gürültü bize kalıyor, zenginlik onlara kalıyor. Biliniz ki Avrupa’nın refahının temelinde sömürdükleri ülkelerin mazlum insanlarının kanı vardır, teri vardır, emeği vardır. İşte artık buna dur demenin zamanı gelmiştir.

            Allah’ın izni ile 7 düvel istediği komployu kursun, Katar’da kursun, Pakistan’da kursun, Irak’ta, Suriye’de, Pensilvanya’da kursun emin olun sizlerin birlik ve beraberliği ile bu zalimleri yeneceğiz. İşin özü budur. Bu hizmet kervanı sürecektir. Bizim çocuklarımız, yeni nesiller çok daha güçlü bir Türkiye’de, yol sorunu olmayan, telefon sorunu olmayan, işsizlik sorunu olmayan, güçlü, müreffeh, demokrat, halkı ile bütünleşmiş, halkı birbirleri ile kucaklaşmış, bölücülüğün, kinin, nefretin, ötekileştirmenin olmadığı büyük Türkiye’de yaşayacak. Bir kere daha sizlerin dualarını bekliyoruz. Bir kere daha bu yolda sizlere hizmeti en büyük şeref saydığımızı arkadaşlarımız adına, Cumhurbaşkanımız adına yüce heyetinize arz ediyorum.”

            Konuşmaların ardından 10. Karahasanlılar Buluşması etkinliğinin sponsorlarına plaketleri takdim edildi. Yöresel yemeklerin ikramı ile devam eden etkinlikte canlı müzik gösterisi ile katılımcılar gönüllerince eğlendiler.karahasanlilar-10-bulusmasi-(4)-001.jpgkarahasanlilar-10-bulusmasi-(5).jpgkarahasanlilar-10-bulusmasi-(3)-001.jpgkarahasanlilar-10-bulusmasi-(2)-001.jpg

Bu haber toplam 465 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Elbistan Kaynarca Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0344-415 0 415 | Faks : 0344-415 0 415 | Haber Scripti: CM Bilişim